Motoryzacja

Toyota wreszcie zrobiła mocną hybrydę, RAV4 PHEV będzie miała 306 KM

Kamil Pieczonka
Toyota wreszcie zrobiła mocną hybrydę, RAV4 PHEV będzie miała 306 KM
9

Toyota na hybrydach zjadła zęby, ale do aut mogących jeździć tylko na zasilaniu elektrycznym podchodziła dotąd z rezerwą. RAV4 PHEV to dopiero drugi samochód w ofercie tego producenta z tego typu napędem, pierwszym był Prius PHEV.

Toyota RAV4 PHEV z mocą systemową 306 KM

Toyota zaprezentowała oficjalnie nową wersję RAV4 podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles. To USA będzie jednym z pierwszych rynków, na którym nowy SUV pojawi się w sprzedaży, ale w drugiej połowie roku ma też trafić do Europy. Auto nie ma jeszcze homologacji, więc japoński producent nie zdradza pełnej specyfikacji, ale wiemy, że obok benzynowego silnika spalinowego o pojemności 2.5l (pracującego w cyklu Atkinsona) będziemy mieli tutaj też dwa silniki elektryczne, po jednym na każdej osi. Dzięki temu RAV4 PHEV  będzie posiadał napęd na wszystkie koła i moc systemową równą 306 KM.

Takie parametry mają pozwolić na rozpędzenie tego dosyć ciężkiego samochodu do 100 km/h w czasie około 6,2 sekundy. To wartość, której nie musi się wstydzić nawet auto sportowe. Jednocześnie RAV4 PHEV ma charakteryzować się średnim zużyciem paliwa według normy WLTP na poziomie niespełna 3 litrów na 100 km emitując przy tym 30 g CO2 na 1 km. To oczywiście pod warunkiem, że mamy w pełni naładowane baterie. Niestety Toyota nie zdradziła jaką pojemność mają wbudowane ogniwa, ale według zapowiedzi mają pozwolić na przejechanie 60 km na napędzie elektrycznym.

Niestety nie znamy też jeszcze cen, ale biorąc pod uwagę, że będzie to najmocniejszy RAV4 w ofercie, to z pewnością będzie można go kupić tylko w wersji z bogatszym wyposażeniem, co dodatkowo wywinduje cenę. Dzisiaj najtańszy hybrydowy RAV4 z silnikiem o mocy 222 KM i napędem na 4 koła kosztuje 144 900 PLN, w najbogatszej wersji wyposażenia jest to już 184 900 PLN. Jestem zatem sobie w stanie wyobrazić, że RAV4 PHEV będzie kosztował więcej niż 150 000 PLN. Okolicznością łagodzącą jest natomiast niższa akcyza. Na oficjalny cennik jeszcze poczekamy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu