Motoryzacja

Kluczyk do auta w smartfonie staje się standardem. Podziękujcie Toyocie

Kamil Pieczonka
Kluczyk do auta w smartfonie staje się standardem. Podziękujcie Toyocie
16

Toyota szczyci się swoją filozofią kaizen, czyli ciągłym doskonaleniem samochodów bez czekania na większy lifting czy nowy model. Dzięki temu przyszłoroczne modele Toyoty Corolli zyskają bardzo miły dodatek - cyfrowy kluczyk Smart Digital Ket w smartfonie.

Cyfrowy kluczyk staje się standardem

Toyota praktycznie co roku wprowadza coś nowego do swojego flagowego modelu z segmentu C. W tym roku Corolla przeszła mały lifting (nowe światła, nieco zmieniony zderzak) i zyskała nowe napędy hybrydowe piątej generacji, co poprawiło nieco jej konkurencyjność. W przyszłym roku na liście zmian pojawia się w pełni cyfrowy kluczyk, nowa klimatyzacja z oczyszczaniem powietrza oraz nowe kolory lakierów. Szczególną uwagę zwraca to pierwsze rozwiązanie, bo skoro trafia do tak popularnego modelu jak Corolla, to oznacza, że cyfrowy kluczyk wkrótce stanie się standardem i pojawi w znacznie większej liczbie samochodów. Warto też docenić, że technologia Smart Digital Key, z której skorzystała Toyota współpracuje zarówno ze smartfonami z iOS jak i z Androidem.

Smart Digital Key umożliwia utworzenie do pięciu unikalnych profili użytkowników, co znacząco upraszcza proces współdzielenia pojazdu z członkami rodziny lub znajomymi, a także umożliwia udzielenie dostępu do auta np. mechanikom czy służbom ratunkowym. Rozwiązanie będzie też przydatne w firmach świadczących usługi carsharingu. Uruchomienie usługi planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Żeby skorzystać z funkcji otwierania i zamykania samochodu, nie trzeba uruchamiać specjalnej aplikacji - wystarczy mieć przy sobie smartfon z aktywnym profilem Smart Digital Key. Technologia działa zbliżeniowo, więc nie musimy nawet wyciągać smartfona z kieszeni. Roczny abonament Smart Digital Key ma być darmowy, a rozwiązanie to będzie standardem w wersji Style i dostępne jako opcja w Corolli z nadwoziami Hatchback i TS Kombi już w wersji Comfort.

Klimatyzacja z technologią nanoe X

W przyszłorocznej Corolli zadebiutuje też zupełnie nowy układ klimatyzacji z technologią nanoe X stworzoną przez Panasonica. Jest to zaawansowany system oczyszczania powietrza, który poprzez wprowadzanie milionów cząsteczek wody o nanometrycznych rozmiarach do przepływu powietrza zapewnia czystsze i zdrowsze środowisko wewnątrz pojazdu. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają zdolność rodników hydroksylowych do korzystnego oddziaływania na powietrze w zamkniętych przestrzeniach, takich jak wnętrze samochodu. Wedle zapewnień Toyoty technologia nanoe X skutecznie tłumi aktywność szkodliwych bakterii i wirusów, neutralizuje pyłki, alergeny oraz nieprzyjemne zapachy. Co więcej, ma też pomagać w zwalczaniu pleśni i dba o optymalny poziom wilgotności powietrza w kabinie samochodu. Układ klimatyzacji zostanie wyposażony w rozwiązanie nanoe X od wersji Style.

Przy okazji odświeżenia przyszłorocznego modelu do oferty trafią również dwa nowe lakiery, dla hatchbacka i kombi będzie to widoczny powyżej metaliczny kolor Super Green z czarnym dachem i lusterkami, a dla sedana elegancki lakier Precious Silver. Nowy model Toyoty Corolli na 2024 rok można już zamawiać w salonach, ale oficjalnego cennika jeszcze nie opublikowano. Obecnie ceny wersji sedan zaczynają się od 92 900 zł, a za hatchbacka trzeba zapłacić minimum 122 900 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu