Pierwsza połowa roku już za nami, to dobry moment aby sprawdzić Wasze preferencje odnoszące się do przeglądarek czy urządzeń, z których korzystacie oraz zmiany w tych preferencjach w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
TOP 10 przeglądarek i urządzeń, na których czytaliście Antyweb przez pierwszą połowę 2020 roku
Zacznijmy od podstawowych danych, czyli z jakich przeglądarek korzystacie i systemów operacyjnych. W zeszłym roku w analogicznym okresie, najpopularniejszą przeglądarką był Google Chrome z 65% udziałów, Safari na drugim miejscu - 9,74%, a Firefox zamykał podium z wynikiem 6,88%. Z ciekawostek, na 8 miejscu mieliśmy już Edge z wynikiem 1,32%.
W tym roku Google Chrome straciło 5% swoich udziałów, głównie na rzecz Safari i Android Webview, który to wskoczył na 3 miejsce spychając Firefoksa na czwarte. Android Webview to wbudowany mechanizm w Androida oparty na Chrome, który pozwala aplikacjom mobilnym na wyświetlanie treści internetowych.
Jeśli chodzi o systemy operacyjne, w tym roku TOP10 jest identyczne, jak w analogicznym okresie 2019 roku, jedynie Windows stracił 5% udziałów po równo na iOS - 2,5% i Androida 2,5%.
W przypadku dostawców internetu, możemy jedynie oszacować zmiany, bo w tym roku ich identyfikacja została wyłączona, ewentualnie ruch ten zaczął być szyfrowany, coś na kształt fraz wpisywanych w Google, od dawna już nie można ich odczytywać w GA. W zeszłym roku największe udziały miał Play, UPC i T-Mobile.
W pierwszym półroczu 2020 roku, zdecydowana większość ruchu od dostawców jest nierozpoznawalna - prawie 80%.
W wykresie kategorii urządzeń widać wyraźnie zmiany, które pokazałem już w przypadku straty 5% po stronie Windowsa. W 2019 roku za ruch mobilny odpowiadało 65% odwiedzin, a za desktopy 31,70%:
W 2020 roku, mobile ma już 70% ruchu na Antyweb, a desktopy 27,46%:
Przechodzimy już do najpopularniejszych urządzeń, na których przeglądacie Antyweba. W 2019 roku najpopularniejsze były iPhone, ale wszystkie modele zbite w jedną statystykę - 12,71%, z kolei najpopularniejsze urządzenia z Androidem, to Samsung S8, Huawei Mate 10 lite, Samsung Galaxy S7, Huawei P20 lite, Samsung Galaxy A5, Huawei Mate 20 lite, Huawei P8 lite i Samsung Galaxy S7 Edge. Tak więc w TOP 10 mieliśmy oprócz iPhone cztery Samsungi i cztery modele Huawei.
W 2020 roku, iPhone nieco zyskało, na 3 miejscu pozostał Samsung Galaxy S8, Huawei Mate 20 lite awansował z ósmego miejsca na czwarte, a Huawei P20 lite z szóstego na piąte. Z nowych pozycji na siódmym miejscu mamy Xiaomi Redmi Note 7, Samsung Galaxy A50 na ósmym, a na dziesiątym Huawei P20 Pro.
Nieco więcej o markach smartfonów, które wybieracie powiedzą nam dwa ostatnie wykresy. W pierwszej połowie 2019 roku, najpopularniejsze były smartfony Samsunga - 29,40%, na drugim miejscu był Huawei - 23,52%, a podium zamykały urządzenia Apple - 15,07%.
Pierwsze półrocze 2020 roku nie przyniosło zbyt dużych zmian, Samsung stracił nieco ponad procent udziałów, Huawei pozostał na niemal niezmienionym poziomie, a Apple zyskało prawie 3%. Podobnie zyskuje Xiaomi. Jedyna nowa pozycja w TOP 10 w tym roku to Nokia, która zajęła ostatnie miejsce, wyrzucając z pierwszej dziesiątki HTC.
Osobiście ciekawy w tym porównaniu wydaje mi się spory wzrost popularności przeglądania naszych treści bez opuszczania aplikacji, dzięki mechanizmowi Android Webview. Patrząc po innych statystykach może się za tym kryć ruch z takich aplikacji jak - SQUID, Feedly czy Facebook.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu