VOD

TOP 10 najpopularniejszych seriali wśród polskich internautów. Na liście 3 polskie produkcje

Grzegorz Ułan
TOP 10 najpopularniejszych seriali wśród polskich internautów. Na liście 3 polskie produkcje
8

Agencja badawcza Wavemaker podzieliła się z nami dziś wynikami swojego cyklicznego raportu z badania VideoTrack 5, z którego wynika, iż coraz większe znaczenie dla polskich użytkowników serwisów VOD mają lokalne produkcje.

Z oceny jakości poszczególnych serwisów VOD wynika, że dla blisko połowy z nich polskie seriale w ofercie są gwarantem ich jakości. Jednak najwyższym uznaniem cieszą się nadal seriale amerykańskie - 64% wskazań, a na trzecim miejscu mamy seriale brytyjskie - 27%.

Dziwi tu ostatnie miejsce seriali niemieckich, dziwi w kontekście sukces takich produkcji jak Dark na Netflixie czy Babylon Berlin na HBO GO.

Na przestrzeni ostatniego roku w oczach widzów zyskały przede wszystkim hiszpańskie oraz polskie seriale. Amerykańskie produkcje utrzymują się na czele rankingu, z 63 proc. widzów twierdzących, że to najlepsze seriale, ale w stosunku do poprzedniej edycji badania ich pozycja spadła o 5 p. procentowych. Dwa razy większa niż przed rokiem jest zaś grupa fanów seriali hiszpańskich, niewykluczone, że ma to związek m.in. z sukcesem serialu Dom z papieru. Wzrosło także uznanie dla polskich produkcji - lokalny rodowód uwiarygadnia je w oczach 45 proc.

Z pierwszych badaniach VideoTrack w podziale na płeć wynikało, iż najcześciej seriale w internecie oglądali mężczyźni, jednak od poprzedniego badania na czoło wysuwają się tu kobiety, które stanowią już 55%.

A jak oglądają oni seriale? Najczęściej przy jednym podejściu oglądamy od 3 do 4 odcinków ulubionych pozycji - 34% wskazań, z kolei całe sezony od razu konsumuje tylko 6% badanych.

Lektor czy napisy? Okazuje się, że dla zdecydowanej liczby miłośników seriali, wersja z polskim lektorem jest tą najbardziej preferowaną. Wyjątek stanowią tu młodsi widzowie (16-24 lata), z których 40% woli wersję z napisami. W ogólnej grupie badanych odsetek ten wynosi tylko 20%.

Największym uznaniem jako producent seriali cieszy się w Polsce Netflix, którego wskazuje 55% badanych, na drugim miejscu mamy HBO, a podium zamyka TVN.

Wśród producentów seriali dostarczających, zdaniem widzów, produkcje najwyższej jakości, prowadzi Netflix, umacniający w Polsce status serialowego love-brandu. W ub.r. Netflix i HBO plasowały się ex aequo na szczycie rankingu, obecnie lider wyprzedza HBO o 12 p. procentowych.

Na koniec przechodzimy już do tytułowej listy najpopularniejszych seriali wśród polskich internautów. Sporządzona została na podstawie listy produkcji przygotowanej przez Parrot Analytics, agencję monitorującą popularność seriali w internecie, uzupełnioną o najważniejsze lokalne produkcje.

Na czele, a więc najbardziej popularnym serialem jest Wiedźmin, co nie jest zaskoczeniem, to świetna produkcja, której kontynuacji nie może się doczekać spora grupa widzów w Polsce. Na dalszych miejscach mamy Grę o tron i pierwszą polską produkcję na miejscu trzecim - Wataha. Wspomniany już hiszpański Dom z papieru znalazł się na czwartym miejscu, a tuż za nim druga polska pozycja - Chyłka. W całym zestawieniu TOP10 znalazł się jeszcze jeden polski serial - W głębi lasu, który to zamyka listę.

--
Badanie VideoTrack 5 agencja Wavemaker zrealizowała pod koniec października na grupie 1.5 tys. polskich internautów metodą CAWI.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu