32

Piąty i ostatni sezon „Domu z papieru” zapowiedziany!

dom z papieru
"Dom z papieru" to jeden z najpopularniejszych seriali Netfliksa, a niedawno debiutowała jego 4. część. Czy powstanie 5. sezon "La Casa de Papel"? Kiedy można spodziewać się premiery?

5. sezon Domu z papieru będzie ostatnim

Aktualizacja: Netflix zapowiedział premierę 5. sezonu „Domu z papieru”, który będzie finałową serią dla tego serialu. Odcinki powstaną w Hiszpanii, Danii i Portugalii. Twórcą sezonu będzie człowiek odpowiedzialny za poprzednie serie Alex Pina. Produkcja rusza 3 sierpnia – powstanie 10 odcinków.

Alex Pina, twórca i producent wykonawczy, powiedział: „Prawie cały rok myśleliśmy o tym, jak rozbić naszą szajkę. Jak przechytrzyć Profesora. Jak doprowadzić to sytuacji, które dla wielu bohaterów staną się bez wyjścia. W efekcie powstała piąta część serialu „Dom z papieru”. Zobaczymy jeszcze bardziej dzikie i ekstremalne oblicze toczącej się walki i będzie to z pewnością najbardziej niezwykły i wciągający sezon serialu.

Obsada 5. sezonu Domu z papieru

Wśród obsady serialu znajdą się: Úrsula Coberó (Tokio), Álvaro Morte (Profesor) , Itziar Ituño (Lizbona), Pedro Alonso (Berlin), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Esther Acebo (Sztokholm), Enrique Arce (Arturo), Darko Peric (Helsinki), Hovik Keuchkerian (Bogota), Luka Peros (Marsylia), Belén Cuesta (Manila), Fernando Cayo (Porucznik Tamayo), Rodrigo de la Serna (Palermo), Najwa Nimri (Inspektor Sierra), José Manuel Poga (Gandia) i wielu innych.

To już pewne, że do obsady serialu dołączą również Miguel Ángel Silvestre (Sky Rojo, Sense 8) i Patrick Criado (nominowany do hiszpańskiej nagrody filmowej Goya za występ w Wielka hiszpańska rodzina, Życie bez pozwolenia).

Wcześniejsza treść newsa:

„Dom z papieru” pojawił się na Netfliksie bez większych zapowiedzi i fanfar. Hiszpański serial był wcześniej wyemitowany w swoim rodzimym kraju, ale globalna widownia nawet nie wiedziała o jego istnieniu. Niedługo po dodaniu do oferty giganta streamingowego wieści o „La Casa de Papel” rozniosły się pocztą pantoflową. Netflix w porę zareagował na ogromne zainteresowanie serialem i zakupił do niego prawa – odpowiada za współprodukcję kolejnych sezonów i globalną dystrybucję. Za nami już dwie typowo netfliksowe premiery sezonów trzeciego i czwartego, a ostatnie sceny obydwu części sugerowały, że to nie koniec opowieści.

Polecamy: Dom z papieru – 4. sezon. Wywiad Antyweb z Tokio i Profesorem (czytaj lub słuchaj)

Czy i kiedy zadebiutuje 5. sezon „Domu z papieru”?

Coraz częściej zadajemy więc sobie pytanie, czy powstanie 5. sezon „Domu z papieru”. Mimo, że Netflix niczego nie ogłosił jeszcze oficjalnie, to wydaje się to być jedynie formalnością, ze względu na zainteresowanie, jakie generuje serial. Co więcej, do Sieci przedostawały się już wcześniej rzekome przecieki oraz pojedyncze zdania zaangażowanych w projekt osób o planach przedłużenia serii o dwa dodatkowe sezony. Ani aktorzy, ani platforma nie wypowiedzieli się na ten temat w żaden konkretny sposób, pozostawiając fanom jedynie domysły i czas na oczekiwanie na stanowisko Netfliksa.

Wszystko ma być uzależnione od wyników i odbioru ostatnio udostępnionego 4. sezonu. Co ciekawe, jeśli te czynniki zadowoliłyby włodarzy Netfliksa, to serwis miałby dać zielone światło nie tylko na wyprodukowanie 5., ale także i 6. sezonu „Domu z papieru”. Podobnie jak w przypadku innych filmów i seriali, jednoczesna produkcja dwóch sezonów pozwoliłaby na szybsze przygotowanie nowych odcinków i oszczędności, na przykład ze względu na logistykę. Tak kręcono części 1. i 2. oraz 3. i 4. Zachowanie takiego schematu jest więc bardzo, bardzo prawdopodobne.

Dom z papieru – sezony 5. i 6. miały być już zamówione

Hiszpański serwis Marca podał, że serial został już wewnętrznie przedłużony o sezony piąty i szósty. Co ciekawe, sam scenarzysta Javier Gomes miał wspomnieć o nowych odcinkach w rozmowie z El Mundo o powrocie „Domu z papieru”. Powiedział: „Przy Domie z papieru pędzimy od rozgrywki do rozgrywki, jak Simeone [trener Atletico Madryt – przyp red.]. Rozdział po rozdziale, sekwencja po sekwencji, linijka po linijce. Nie ma innej drogi. Jeśli nie, to cię to przytłacza. Najpierw myślisz o kilku ogólnych zarysach i zaczynasz, ponieważ gdy myślisz o serii jako całości, spadnie na ciebie 20-piętrowy budynek. To jak życie, jeśli pomyślisz o swoim planie emerytalnym, to jakbyś zeskoczył z mostu. Myślę o tym, jak jutro zapłacę rachunek za prąd i jak postać zareaguje w następnej sekwencji. Z taką logiką piszę. Nic nie wskazuje jednak na to, by prace nad serialem na planie w ogóle zdążyły się rozpocząć przed wybuchem pandemii, a ewentualny powrót do zdjęć w kwietniu czy maju prawie na pewno zostałby przeniesiony na późniejszy termin.

Polecamy: Dom z papieru 4. sezon – recenzja. Powrót do formy i powiew świeżości

Ewentualne ramowe plany musiała zmienić obecna sytuacja w związku z COVID-19. Trudno powiedzieć, czy i na jakim etapie są prace nad scenariuszem, ale w głowach twórców musiały już do tej pory pojawiać się pomysły na kontynuację historii. W życiu wielu bohaterów doszło do solidnych zmian, więc widzowie są arcyciekawi tego, jaki los czeka na nich w kolejnych odcinkach.

Wywiad z Tokio i Profesorem w podcaście Antyweb Po Godzinach