Polska

TomTom w nowym biurze w Łodzi pracuje nad autonomicznymi samochodami

Tomasz Popielarczyk
TomTom w nowym biurze w Łodzi pracuje nad autonomicznymi samochodami
1

Jeden z największych producentów nawigacji na świecie (i nie tylko, ale głównie z tym typem urządzeń go kojarzymy) otwiera w Łodzi nową placówkę. Będzie tam m.in. pracował nad autonomicznymi pojazdami.

Łódź jest już od dawna strategicznym ośrodkiem tworzenia map oraz technologii geolokalizacyjnych firmy TomTom. Otwarcie nowego budynku biurowego podkreśla ważność dynamicznie rosnącego, łódzkiego centrum inżynierskiego dla firmy. TomTom przoduje w pracach nad rozwiązaniami koniecznymi do rynkowego wdrożenia technologii inteligentnych miast oraz samochodów prowadzonych przez komputer.

Łódzki oddział, współpracując z innymi ośrodkami firmy TomTom na świecie, tworzy technologie informatyczne pozyskiwania danych z sensorów wykorzystywanych do tworzenia map nawigacyjnych, automatyczne oprogramowanie je interpretujące oraz własny, unikalny, transakcyjny system produkcji nawigacyjnej bazy danych. Łódzkie zespoły pracują nad usługami geolokalizacyjnymi, systemami nawigacyjnymi oraz niektórymi, kluczowymi komponentami wykorzystywanymi w samoprowadzących się samochodach, takich jak RoadDNA oraz trójwymiarowe, nawigacyjne mapy HD.

Alain De Taeye, Członek Zarządu firmy TomTom zapowiada:

Dzisiejsze otwarcie nowego biura świadczy o tym, jak bardzo istotne dla firmy TomTom jest centrum inżynierskie w Łodzi. Wierzymy, że nowe biuro zainspiruje naszych ekspertów do dalszej fantastycznej pracy nad opracowywaniem technologii oraz usług lokalizacyjnych niezbędnych do tworzenia map, nawigacji i automatycznego prowadzenia samochodów.

Krzysztof Miksa, Dyrektor ds. inżynierii TomTom Polska dodaje natomiast:

Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą powszechnie wykorzystywane w przyszłości. Tworzymy oprogramowania i technologie dla pojazdów autonomicznych oraz inteligentnych miast. Jeśli ktoś poszukuje firmy, która stawia na kreatywność i umożliwia mu ciągły rozwój, to TomTom Łódź jest odpowiednim wyborem.

W łódzkim oddziale zatrudnionych jest obecnie około 700 osób, w tym także specjaliści z takich krajów jak: Ukraina, Portugalia, czy USA. Wraz z otwarciem nowego biura pojawiły się nowe miejsca pracy dla specjalistów, którzy chcą uczestniczyć w tworzeniu technologii przyszłości. A przynajmniej tak do swojego biura zaprasza TomTom.

Widać wyraźnie, że producenci nawigacji samochodowych w starciu że smartfonami szans nie mają. Stają się zatem dostawcami całych rozwiązań: map, usług informujących o natężeniu ruchu czy właśnie oprogramowania dla autonomicznych samochodów. To ważne, bo branża motoryzacyjna w większości przypadków od lat outsourcuje tego typu projekty. Nawigacje TomTom można przecież znaleźć w fabrycznie instalowanych w samochodach komputerach. Może się zatem okazać, że na przestrzeni lat firmy takie, jak Garmin czy TomTom będą potęgami w zupełnie nowych segmentach. I raczej nie będą to wearables.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu