Google

To może być dobry rok dla Android Wear. Hasło? Samodzielny smartwatch

Konrad Kozłowski
To może być dobry rok dla Android Wear. Hasło? Samodzielny smartwatch
44

Od premiery smartwatchy będących efektem współpracy Google i LG dzieli nas kilkanaście dni. Niedługo później na pozostałe urządzenia ma trafić najnowszy Android Wear 2.0. W międzyczasie poznajemy plany innych producentów - po rocznej przerwie Huawei pokaże swój nowy zegarek.

Jeśli wcześniejsze doniesienia okażą się prawdziwe, to już 9 lutego oficjalnie poznamy LG Watch Sport i LG Watch Style - dwa zupełnie nowe smartwatche z najświeższą odsłoną platformy Android Wear. Takie działanie Google można postrzegać, jako sygnał wysyłany do producentów z branży elektronicznej, którzy w zeszłym roku byli niespecjalnie zainteresowani odświeżeniem swoich ofert. Niezwykle aktywne były za to inne firmy, których produkty albo pokazano w 2016 roku, albo wprowadzono je do sprzedaży w Polsce.

Nadchodzące miesiące mogą okazać się decydujące wręcz dla Android Wear. W zeszłym tygodniu nieoficjalnie poznaliśmy przecież specyfikacje smartwatchy LG, a wczoraj do sieci trafiła grafika z renderami obydwu modeli. Zgodnie z oczekiwaniami (głównie na podstawie znanego już nazewnictwa) smartwatche prezentują się niczym typowe sportowe i stylowe zegarki. Watch Sport charakteryzuje się dużą koroną, solidną konstrukcją i sporo większym ekranem od tego w Watch Style. Drugi z modeli jest wyraźnie dedykowany mniej wymagającym użytkownikom, a ze względu na kwestie wizualne będzie nęcił przede wszystkim płeć piękną.

Powrót Huaweia

Prawdę mówiąc nie spodziewałem się, że jeszcze przed premierą urządzeń od LG i Google poznamy jakiekolwiek informacje dotyczące planów innych producentów, ale myliłem się. Za sprawą materiału Android Police dowiedzieliśmy się, że w Barcelonie, w ramach targów MWC, Huawei przedstawi nową wersję Huawei Watcha.

Ekran w tegoroczny model ma być dokładnie tych samych rozmiarów, lecz sama koperta ulegnie zmianie, ponieważ elegancki styl ma zostać zastąpiony sportowymi rysami. Najistotniejszą informacją jest jednak zapowiedź pojawienia się w smartwatchu modułu sieci komórkowej, czyli bezpośredniej łączności z LTE/3G.

Czas samodzielnych smartwatchy

Do tej pory jedynie LG zdecydowało się wprowadzić na rynek urządzenie wyposażone w taką funkcję. LG Watch Urbane LTE został pokazany w 2015 roku, ale do sprzedaży wprowadzano go dwukrotnie, ze względu na problemy z pierwszą partą urządzeń. Gdy LG Watch Urbane zawitał do sklepów po raz kolejny nie zachwycił nas swoją ceną, a oceny recenzentów pokazały, że Android Wear nie był jeszcze gotowy na taki debiut.

Wraz z wersją Android Wear 2.0 systemu dla zegarków sytuacja ulegnie zmianie. Urządzenia będą posiadały własny sklep z aplikacjami, a aplikacje będą instalowane i uruchamiane bezpośrednio na smartwatchach. Otworzy to też spore możliwości przed posiadaczami iPhone'ów, z którymi od dłuższego czasu współpracuje Android Wear, ponieważ dotychczas do ich dyspozycji były jedynie preinstalowane na zegarku programy. Android Wear zyska też opcję wprwoadzania tekstu za pomocą mini-klawiatury obsługującej gesty swipe oraz pisma odręcznego. Nowości zawitają również na starsze modele.

Pomimo naprawdę szerokiego wyboru zegarków z Android Wear, to Apple Watch cieszy się zdecydowanie większą popularnością na rynku. Rynku, który nie rozwija się tak, jak spodziewali się tego (niektórzy) producenci, (niektórzy) analitycy i (niektórzy) klienci. Czy 2017 będzie rokiem, gdy całość nabierze sporego rozpędu? Czy samodzielne - pod względem aplikacyjnym i łącznościowym - smartwatche okażą się czymś przekonującym?

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu