Google

To może być dobry rok dla Android Wear. Hasło? Samodzielny smartwatch

Konrad Kozłowski
44

Od premiery smartwatchy będących efektem współpracy Google i LG dzieli nas kilkanaście dni. Niedługo później na pozostałe urządzenia ma trafić najnowszy Android Wear 2.0. W międzyczasie poznajemy plany innych producentów - po rocznej przerwie Huawei pokaże swój nowy zegarek.

Jeśli wcześniejsze doniesienia okażą się prawdziwe, to już 9 lutego oficjalnie poznamy LG Watch Sport i LG Watch Style - dwa zupełnie nowe smartwatche z najświeższą odsłoną platformy Android Wear. Takie działanie Google można postrzegać, jako sygnał wysyłany do producentów z branży elektronicznej, którzy w zeszłym roku byli niespecjalnie zainteresowani odświeżeniem swoich ofert. Niezwykle aktywne były za to inne firmy, których produkty albo pokazano w 2016 roku, albo wprowadzono je do sprzedaży w Polsce.

Nadchodzące miesiące mogą okazać się decydujące wręcz dla Android Wear. W zeszłym tygodniu nieoficjalnie poznaliśmy przecież specyfikacje smartwatchy LG, a wczoraj do sieci trafiła grafika z renderami obydwu modeli. Zgodnie z oczekiwaniami (głównie na podstawie znanego już nazewnictwa) smartwatche prezentują się niczym typowe sportowe i stylowe zegarki. Watch Sport charakteryzuje się dużą koroną, solidną konstrukcją i sporo większym ekranem od tego w Watch Style. Drugi z modeli jest wyraźnie dedykowany mniej wymagającym użytkownikom, a ze względu na kwestie wizualne będzie nęcił przede wszystkim płeć piękną.

Powrót Huaweia

Prawdę mówiąc nie spodziewałem się, że jeszcze przed premierą urządzeń od LG i Google poznamy jakiekolwiek informacje dotyczące planów innych producentów, ale myliłem się. Za sprawą materiału Android Police dowiedzieliśmy się, że w Barcelonie, w ramach targów MWC, Huawei przedstawi nową wersję Huawei Watcha.

Ekran w tegoroczny model ma być dokładnie tych samych rozmiarów, lecz sama koperta ulegnie zmianie, ponieważ elegancki styl ma zostać zastąpiony sportowymi rysami. Najistotniejszą informacją jest jednak zapowiedź pojawienia się w smartwatchu modułu sieci komórkowej, czyli bezpośredniej łączności z LTE/3G.

Czas samodzielnych smartwatchy

Do tej pory jedynie LG zdecydowało się wprowadzić na rynek urządzenie wyposażone w taką funkcję. LG Watch Urbane LTE został pokazany w 2015 roku, ale do sprzedaży wprowadzano go dwukrotnie, ze względu na problemy z pierwszą partą urządzeń. Gdy LG Watch Urbane zawitał do sklepów po raz kolejny nie zachwycił nas swoją ceną, a oceny recenzentów pokazały, że Android Wear nie był jeszcze gotowy na taki debiut.

Wraz z wersją Android Wear 2.0 systemu dla zegarków sytuacja ulegnie zmianie. Urządzenia będą posiadały własny sklep z aplikacjami, a aplikacje będą instalowane i uruchamiane bezpośrednio na smartwatchach. Otworzy to też spore możliwości przed posiadaczami iPhone'ów, z którymi od dłuższego czasu współpracuje Android Wear, ponieważ dotychczas do ich dyspozycji były jedynie preinstalowane na zegarku programy. Android Wear zyska też opcję wprwoadzania tekstu za pomocą mini-klawiatury obsługującej gesty swipe oraz pisma odręcznego. Nowości zawitają również na starsze modele.

Pomimo naprawdę szerokiego wyboru zegarków z Android Wear, to Apple Watch cieszy się zdecydowanie większą popularnością na rynku. Rynku, który nie rozwija się tak, jak spodziewali się tego (niektórzy) producenci, (niektórzy) analitycy i (niektórzy) klienci. Czy 2017 będzie rokiem, gdy całość nabierze sporego rozpędu? Czy samodzielne - pod względem aplikacyjnym i łącznościowym - smartwatche okażą się czymś przekonującym?

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu