Google

Google "pożycza" od Apple pomysł na szybsze udostępnianie internetu z telefonu

Konrad Kozłowski
Google "pożycza" od Apple pomysł na szybsze udostępnianie internetu z telefonu
70

Dostępny tylko dla posiadaczy urządzeń od Apple sposób na szybkie podłączenie laptopa do internetu za pośrednictwem łącza komórkowego stał się obiektem zazdrości Google. Jedna z nadchodzących aktualizacji Usług Google Play na Androida pozwoli zainicjować udostępnianie smartfonowego połączenia internetowego z drugiego urządzenia.

W przypadku ekosystemu Apple działa to naprawdę nieźle. Jeśli jesteśmy zalogowani na iPhonie i MacBooku na to samo konto iCloud, to smartfon pojawi się w podmenu połaczeń sieciowych nawet wtedy, gdy tethering nie jest uruchomiony. Zatem zostanie włączany na żądanie bez sięgania po telefon i zagłębiania się w Ustawienia. Niby nic wielkiego, ale gdy wielokrotnie w ciągu dnia musimy w ten sposób skorzystać z sieci, to takie proste rozwiązanie staje się niezwykle przydatne.

Nic więc dziwnego, że Google planuje je wprowadzić do Androida. Dokładnie tak, na tę chwilę plany dotyczą jedynie mobilnego systmu operacyjnego, dla którego aktualizaja miałaby trafić na urządzenia z serii Pixel oraz Nexus. Oznacza to, że uzyskanie dostępu do połączenia smartfona będzie możliwe tylko z poziomu tabletów Pixel C oraz Nexus 9.

Do działania tej funkcji wymagane będzie oczywiście zalogowanie się na to samo konto Google na obydwu urządzeniach oraz posiadanie najnowszej wersji Usług Google Play. Według relacji serwisu Android Police jest już ona dostępna na niektórych urządzeniach z Androidem 7.1.1 - najwyraźniej Google udostępnia nowość falowo.

W szerszej perspektywie liczymy oczywiście na wsparcie nie tylko dla większego grona urządzeń z Androidem (smartfonów i tabletów), ale takż komputerów z Chrome OS. Część z nich nie posiada modułu 3G, więc jedyny sposobem na podłączenie się do sieci jest skorzystanie z sieci Wi-Fi (lub modemu USB). Nie wiadomo, czy Google zakłada taki przebieg wydarzeń, ale bardzo na to liczę.

Na chwilę obecną Google odmówiło komentarza na temat nowej funkcji.

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu