Felietony

To już prawdziwy koniec radiowej "Trójki". Odchodzi Marek Niedźwiecki przez cenzurę w Liście Przebojów

Grzegorz Ułan
To już prawdziwy koniec radiowej "Trójki". Odchodzi Marek Niedźwiecki przez cenzurę w Liście Przebojów
205

Ostatnia z ikon radiowej „Trójki” odchodzi, po Wojciechu Mannie, Marek Niedźwiecki zdecydował się opuścić ten tonący pokład po ocenzurowaniu przez stację ostatniego wydania Listy Przebojów.

Tak naprawdę nie wiem jak to skomentować, wielokrotnie już na łamach Antyweb porównywałem propagandę, którą karmią nas w Wiadomościach TVP do tej znanej z czasów PRL w Dzienniku TV. Jednak to, co się wydarzyło w piątek w Liście Przebojów nie da się porównać do niczego innego, a widziałem już wiele w swoim ponad czterdziestoletnim życiu.

Przeczytaj też: Radio Nowy Świat – najważniejsze informacje o projekcie finansowanym przez internautów.

Uwielbiałem „Trójkę”, wychowałem się na Liście Przebojów Marka Niedźwieckiego, wydawało mi się, że tego się nie da ruszyć i zniszczyć, a jednak nie doceniłem dzisiejszych możliwości mediów publicznych.

W piątkowym wydaniu Listy Przebojów wygrał nowy utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, który w treści krytykował wizytę prezesa PiS na cmentarzu w rocznicę katastrofy smoleńskiej, w dzień kiedy obowiązywał zakaz wychodzenia z domów i cmentarze były zamknięte.

Zestawienie to jednak zniknęło z portalu Polskiego Radia, a stacja wytłumaczyła to tym, że na liście piosenek do głosowania pojawiła się jedna spoza listy oraz tym, że wyniki głosowania zostały zmanipulowane.

Marek Niedźwiecki postanowił z tego powodu odejść ze stacji, a reakcja wielu osób w sieci na ten krok była jedna i spójna - cenzura rodem z PRL, do tego zawieszenie współpracy z radiową Trójką zapowiedziało już kilku znanych artystów, a Zbigniew Preisner na swoim profilu tak skomentował ten ruch stacji:

Moi Drodzy,

Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia. Kazik ze swoją piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój“ wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że „wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy“. Miarka się przebrała!

Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje.

Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł”.

W tej sytuacji jeszcze bardziej zasadny wydaje mi się nowy projekt, w który już zaangażowany jest Wojciech Mann, a mianowicie nowa stacja radiowa złożona z byłych redaktorów radiowej „Trójki” - radio Nowy Świat. Na Patronite zebrali już 0,5 mln zł wsparcia, mają już dwa studia, zakupują sprzęt i od czerwca ruszają z nadawaniem.

Radio Nowy Świat już nadaje! Zobacz, gdzie i jak słuchać nowego radia.

Mam nadzieję, że Marek Niedźwiecki dołączy do tego zespołu, bo szkoda by było nie usłyszeć go już na antenie radiowej. Z pewnością znalazłby pracę w innej rozgłośni, ale zawsze był kojarzony z Programem III Polskiego Radia, w którym pracował przez 35 lat, więc dobrze by było, jakby można go było usłyszeć w stacji, która ma być kontynuacją starej dobrej radiowej "Trójki".

Dodam jeszcze na koniec, że najciekawsze w tym wszystkim jest to, że gdyby nie usunięcie tej listy, to o nowym utworze Kazika dowiedzieliby się tylko zagorzali fani Listy Przebojów i Kazika, a teraz dowiedzą się o nim wszyscy.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu