Polska

To już koniec kłopotów Allegro i polskich banków? "Haker" odpowiedzialny za ataki został zatrzymany

Grzegorz Ułan
To już koniec kłopotów Allegro i polskich banków? "Haker" odpowiedzialny za ataki został zatrzymany
2

Nieustające przestoje, niezadowoleni klienci i w przypadku banków mocno zaniepokojeni plus wielomilionowe straty (podobno 8 milionów złotych) to efekt ataków z jakimi ostatnimi czasy musiały zmagać się dwa banki (Grupa BRE i ING oraz nasz serwis aukcyjny Allegro. Wydaje się, że problem został już...

Nieustające przestoje, niezadowoleni klienci i w przypadku banków mocno zaniepokojeni plus wielomilionowe straty (podobno 8 milionów złotych) to efekt ataków z jakimi ostatnimi czasy musiały zmagać się dwa banki (Grupa BRE i ING oraz nasz serwis aukcyjny Allegro.

Wydaje się, że problem został już rozwiązany, a sprawca tych kłopotów ujęty przez dolnośląską policję. W samym komunikacie cele ataków nie zostały ujęte z nazwy, ale z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o wspomnianych bankach i Allegro.

7 maja 2013 roku około godz. 11.20 funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymali 32 – letniego mieszkańca Legnicy. Zatrzymanie ma związek z szeregiem ataków hakerskich, które spowodowały blokadę systemów informatycznych jednego z portali aukcyjnych oraz dwóch banków. Jak ustalili funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą, ataki trwały od początku kwietnia 2013 roku do chwili zatrzymania. Sprawca w zamian za zaprzestanie swojej działalności żądał okupu płatnego przy użyciu wirtualnej waluty, w kwocie 50 tysięcy złotych.

Prawdziwe też okazały się doniesienia o próbie wyłudzenia okupy za zaprzestanie działalności. Sam fakt ujęcia pokazuje, że takie działania są do namierzenia wcześniej czy później, a ich sprawcy nie pozostaną bezkarni.

Obrazek.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy właśnie komentarz do tych doniesień od Dyrektora Biura Prasowego ING Bank Śląski S.A.:

W nawiązaniu do informacji które pojawiły się na Państwa stronie chcielibyśmy wyjaśnić, że opisana przez Państwa awaria systemu informatycznego ING Banku Śląskiego miała charakter wewnętrzny i nie była wynikiem ataku osób trzecich/nie miała związku z czynnikami zewnętrznymi. Awaria nie miała wpływu na bezpieczeństwo środków klientów, a jej przyczyny zostały rozwiązane w wyniku akcji naprawczej podjętej wewnątrz banku.

Faktem jest, że w ostatnim czasie ataki DDos były skierowane na różne instytucje działające w Holandii m.in. na ING.

Osobiście nie przypominam sobie innego banku, który obok Grupy BRE miał w podobnym czasie takie problemy z dostępem. Ciężko mi więc teraz ocenić, jaki drugi bank miała na myśli Komenda Policji w swoim komunikacie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegrohakerzying