AMD

To jest dzień AMD. Zapowiedź nowych procesorów i duże obniżki cen

Mateusz Stach
To jest dzień AMD. Zapowiedź nowych procesorów i duże obniżki cen
19

By zacząć CES 2018 z przytupem, AMD przygotowało dużo atrakcji na swój Tech Day. Wśród nich informacje o nowych procesorach Ryzen, rozwoju archtektury Zen oraz obniżkach cen obecnych układów.

AMD Ryzen ze zintegrowanymi układami graficznymi Vega i kolejna generacja procesorów z architekturą Zen+ to najważniejsze nowości. Druga generacja Ryzenów ma się pojawić jeszcze w kwietniu tego roku, ale zatrzymajmy się na chwilę przy dłuższej perspektywie. Roadmapa AMD dla architektury Zen obecnie kończy się na 2020 roku. Po Zen+ nadejdzie Zen 2 w procesie technologicznym 7 nm. Prace projektowe mają być już ukończone. Po nim nadejdzie Zen 3.

AMD Ryzen - więcej układów z integrą Vega

W pierwszej kolejności na rynek dostarczone zostaną kolejne układy mobilne Ryzen 3 oraz dwie desktopowe jednostki ze zintegrowaną grafiką Vega. O tych pierwszych wiedzieliśmy już wcześniej. Ryzen 3 2300U z grafiką Radeon Vega 6 to procesor czterordzeniowy, podczas gdy słabszy Ryzen 3 2200U z Radeonem Vega 3 będzie dwurdzeniowy i czterowątkowy. Oba procesory mają TDP 15 W i maksymalne taktowanie 3,4 GHz.

Desktopowe Ryzeny z oznaczeniem G i grafiką Vega mają być skierowane do tych, którzy nie potrzebują dodatkowej karty graficznej lub chcieliby ją dołożyć do swojego PC w późniejszym czasie. Taktowany maksymalnie 3,7 GHz Ryzen 3 2200G ma cztery rdzenie i tyle samo wątków oraz grafikę Vega 8. Mocniejszy Ryzen 5 2400G o taktowaniu do 3,9 GHz ma tyle samo rdzeni, ale obsługuje 8 wątków. Wydajniejsza jest też jego grafika Radeon Vega 11. Te dwa układy pojawią się już w lutym.

AMD Ryzen drugiej generacji - trafi na rynek w kwietniu

Na początku drugiego kwartału na rynek wejdą w końcu mobilne Ryzeny Pro przeznaczone do laptopów biznesowych. A w kwietniu nadejdzie wspomniana już druga generacja Ryzen oparta na architekturze Zen+. Ulepszono proces technologiczny, przechodząc z 14 na 12 nm, co poprawia o 10% współczynnik wydajności na Wat. Ma się to przekładać na lepszą energooszczędność oraz podwyższone taktowanie nowych jednostek.

Warto też zwrócić uwagę na zaplanowaną na drugą połowę 2018 premierę drugiej generacji procesorów Threadriper. AMD nie odpuszcza więc Intelowi na polu zastosowań profesjonalnych.

Jednocześnie od dziś producent obniża ceny niemal wszystkich obecnie dostępnych procesorów. Ma to nie tylko zrobić miejsce dla zapowiedzianych nowości, ale i zwiększyć atrakcyjność układów w stosunku do konkurencyjnych CPU Intela z rodziny Coffee Lake. Widać to po sporych obniżkach na Ryzeny 7 1800X i 1700X. Ceny bliższe 300 dolarów pozwolą zawalczyć z Core i7-8700K czy Core i7-8700. Dla nas oczywiście najciekawsze jest to jak rabaty w cenniku AMD wynoszące od 10 do 30 % przełożą się na ceny w naszych sklepach.

AMD idzie za ciosem i kontynuuje udane współzawodnictwo z Intelem rozpoczęte w zeszłym roku przez pierwszą generację CPU Ryzen. Plany na 2018 są naprawdę ambitne. Jednocześnie pojawiła się dobra okazja do zakupu obecnych jednostek w dużo atrakcyjniejszych cenach. Niech nam ktoś jeszcze powie, że konkurencja nie jest dobra.

Źródło: AMD via anandtech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu