Mobile

Nadchodzi rewolucja w płatnościach mobilnych w Polsce! Banki stworzyły wspólny standard na bazie IKO!

Grzegorz Marczak
Nadchodzi rewolucja w płatnościach mobilnych w Polsce! Banki stworzyły wspólny standard na bazie IKO!
76

Grzegorz Ułan jest właśnie na konferencji podczas której 6 dużych banków w Polsce (czyli Alior, Millennium, BZWBK, Mbank, ING i PKO BP) ogłosiło wspólny standard jeśli chodzi o płatności mobilne w naszym kraju. Wygląda na to, że wzorować się on będzie na rozwiązaniu jakie zastosowano przy IKO (c...

Grzegorz Ułan jest właśnie na konferencji podczas której 6 dużych banków w Polsce (czyli Alior, Millennium, BZWBK, Mbank, ING i PKO BP) ogłosiło wspólny standard jeśli chodzi o płatności mobilne w naszym kraju.

Wygląda na to, że wzorować się on będzie na rozwiązaniu jakie zastosowano przy IKO (czyli generowanie kodów jednorazowych generowanych przez aplikację mobilną)

Powstanie więc wspólny system autoryzacji i rozliczeń do którego każdy partner będzie mógł przyłączyć swoją aplikację mobilną. Proces płatności będzie jednak taki sam i będzie wykorzystywał kody jednorazowe (ręcznie poprzez zeskanowanie kodu QR lub poprzez przesłanie go przez NFC)

Jakie to nam daje możliwości dodatkowe oprócz płatności mobilnych?

Na przykład natychmiastowy przelew pieniędzy na numer telefonu (rozumiem, że dotyczy to banków które wejdą w ten standard). Drugą ważną rzeczą jest możliwość kupowania online bez logowania i podania numeru konta. Jest też możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu bez konieczności posiadania karty.

W celu wprowadzenia wspólnego sztandaru i jednolitego procesu banki utworzą nową spółkę (organizację międzybankową, może to jest bardziej poprawne określenie) do której PKO wniesie część infrastruktury IKO odpowiedzialnej za system autoryzacji i rozliczeń.

I teraz najważniejsze ponoć nowy standard i jak rozumie dostosowane do niego aplikacje mobilne baków mają ruszyć jeszcze przed świętami (brzmi to aż za optymistycznie)!

Oczywiście te 6 banków to nie wszystko, ale zasięg i ich udział w rynku (jeśli chodzi o grupę docelową rozwiązań mobilnych) jest na tyle duży, że z pewnością inne banki przyłączą się również do tego rozwiązania tworząc ujednolicony proces w płatnościach mobilnych. Trzeba przyznać, że ogłoszone dziś informacje to duży sukces PKO BP, który swoim produktem IKO wprowadziło w Polsce jakże potrzebną standaryzację w płatnościach mobilnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu