Apple

Tim Cook podczas D11: Mamy jeszcze kilka rewolucji w zanadrzu

Konrad Kozłowski
Tim Cook podczas D11: Mamy jeszcze kilka rewolucji w zanadrzu
12

Podczas prowadzonej przez dziennikarzy AllThingsD - Karę Swisher i Walta Mossberga - konferencji D11 mieliśmy szansę usłyszeć kilka ważnych wypowiedzi jednego z gości - CEO Apple Tima Cooka. Wśród poruszanych tematów pojawiła się dominacja Androida na światowym rynku, przyszłość systemów iOS i OS X,...

Podczas prowadzonej przez dziennikarzy AllThingsD - Karę Swisher i Walta Mossberga - konferencji D11 mieliśmy szansę usłyszeć kilka ważnych wypowiedzi jednego z gości - CEO Apple Tima Cooka. Wśród poruszanych tematów pojawiła się dominacja Androida na światowym rynku, przyszłość systemów iOS i OS X, Google Glass i planach Apple na "ubieralną technologię" oraz stającej sie coraz mniej "cool" marce Apple.

Cook, zapytany o wszechobecne smartfony i tablety z Androidem oraz ich dominację na rynkach urządzeń mobilnych, odpowiedział że Apple wśród swoich produktów nie ma tylko takich, które są liderami w swoich kategoriach jeżeli chodzi o ilość sprzedaży. Tworzą najlepsze komputery, lecz wcale nie są one najpopularniejsze i podobnie jest z telefonem iPhone. iPad i iPody są jednak produktami numer jeden w swojej kategorii, również i może przede wszystkim w kwestii sprzedanych sztuk. Zaznaczył również, że kupno urządzenia z Androidem nie jest równoznaczne z jego późniejszym użytkowaniem - Cook zwrócił bowiem uwagę chociażby na miażdżącą przewagę iPada w statystykach urządzeń służących do przeglądania sieci.

Tim potwierdził plany ujawnienia nowych wersji systemów OS X i iOS podczas zbliżającej się konferencji WWDC. Jest to oczywiście bezpośrednio powiązane z ostatnimi roszadami wśród pracowników, a udział Jony'ego Ive przy tworzeniu nowej odsłony systemu iOS została określona "kluczową". Nie wypowiedział się jednak wprost odnośnie ostatnich informacji twierdzących o sporych zmianach w iOS - podkreślił jedynie zwiększoną współpracę pomiędzy zespołami odpowiedzialnymi za sprzęt, oprogramowanie oraz oferowane przez Apple usługi. Padło także imię i nazwisko Eddy'ego Cue mającego za zadanie "zbliżenia do siebie" powyżej wymienionych elementów ekosystemu. System iOS ma zostać "otwarty" pod względem ilości dostępnych API, lecz z całą pewnością nie odbije się to na wygodzie i bezpieczeństwie użytkownika. Zachowanie odpowiedniego balansu w tej kwestii jest bardzo trudne.

W rozmowie nie mogło oczywiście zabraknąć pytań odnośnie planów Apple wobec kategorii produktów, gdzie Apple zaznaczyło swojej pozycje lub w ogóle jest jeszce nieobecne. Powrócił temat zegarka od Apple oraz tzw. "ubieralnej technologii". Tim Cook stwierdził, żę Google Glass jest bardzo ciekawym projektem, lecz nie znajdzie zastosowania w każdej sytuacji i nie będzie odpowiednim gadżetem dla każdej osoby. Znacznie więcej czasu poświęcił jednak akcesoriom ubieranym na nadgarstek. Sam nosi opaskę Nike FuelBand, jednakże spełnia ona tylko jedną funkcję, a takich urządzeń na rynku jest bardzo dużo. Brakuje czegoś, co przekonałoby młodą osobę, która jeszcze nigdy nie nosiła zegarka czy okularów, by zaczęła to robić. Jest to segment gotowy do eksploracji, jest to segment która bardzo nas intryguje i warto mu się przyjrzeć. Cook uważa bowiem tę kategorię urządzeń jako kolejną, solidną gałąź "drzewa technologicznego". Okulary noszą osoby, które muszą - okulary muszą więc być lekkie, nieprzyciągające uwagi. W domyśle, Google Glass są więc zaprzeczeniem tych cech, więc mało prawdopodobne jest zdaniem Tima, by Google Glass stało się produktem tak popularnym, jak smartfony i tablety. Nie tak gorącym, ale równie itrygującym tematem jest telewizja, ponieważ mówi się, że Steve Jobs zdążył przekazać swoją wizję telewizji swoim następcom. Apple TV będące jedynie hobby dla firmy z Cupertino sprzedało się w liczbie ponad 13 milionów, a telewizja jest nadal "w kręgu zainteresowań" firmy Apple. Rosnące zainteresowanie Apple TV może jednak spowodować, że urządzenie stanie się czymś więcej.

Czy Apple jest w stanie zaprezentować rewolucyjne urządzenie? "Mamy ich jeszcze kilka w zanadrzu" - odpowiada Tim Cook. Jak długo przyjdzie nam jeszcze na nie zaczekać?

Foto: AllThingsD, źródła: TNW, Engadget, GeekWire, The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu