Muzyka

TIDAL wprowadza zupełnie nową ofertę - lepsza jakość w niższej cenie

Konrad Kozłowski
TIDAL wprowadza zupełnie nową ofertę - lepsza jakość w niższej cenie
14

Tidal jako pierwszy wprowadzał na rynek streamingowy jakość hi-fi i wysoką rozdzielczość audio, ale dziś nie jest jedyny z taką propozycją. Dzisiaj Tidal odświeża ofertę, w której pojawiają się dwa pakiety różniące się jakością dźwięku i dodatkowymi funkcjami.

Nowa oferta Tidal - pakiety Hi-Fi i Hi-Fi Plus

Tidala można kojarzyć z dwóch powodów: to platforma oferująca muzykę w streamingu w najlepszej możliwej jakości i chyba najbardziej przystępna usługa ze wszystkich, ze względu na liczne promocje i partnerstwa z innymi firmami np. operatorami. Pomimo rosnącej przewagi Spotify i Apple Music, które dzielą rynek niemal na pół, Tidal nie zamierza składać broni i wprowadza odświeżoną ofertę. Pokazuje ona, że w firmie pozostało coś z ducha założonej głównie przez muzyków i pod przewodnictwem rapera Jay-Z usłudze muzycznej. Zanim jednak do tego przejdziemy, spójrzmy na nową ofertę:

 • TIDAL HiFi: za 19,99 zł miesięcznie TIDAL HiFi zapewnia nielimitowany dostęp do
  dźwięku w jakości HiFi. Dzięki tej subskrypcji użytkownicy mają dostęp do funkcji
  offline, a także TIDAL Connect i Moja Aktywność, które zapewnia indywidualnie
  dobrane treści i podsumowania.
 • TIDAL HiFi Plus: za 39,99 zł miesięcznie HiFi Plus oferuje wszystko to, co opcja
  HiFi, a dodatkowo umożliwia bezpośrednie wspieranie swoich ulubionych twórców.
  HiFi Plus zapewnia także dostęp do takich formatów dźwięku jak Dolby Atmos
  Music, Sony 360 Audio Recordings i Master Quality Authenticated (MQA), jak
  również wcześniejszy dostęp do ekskluzywnych ofert oraz funkcji, które będą
  wprowadzane w przyszłości.

Najprościej rzecz ujmując - jakość Hi-Fi powędrowała z wyższego pakietu do podstawowego, co jest wyraźną reakcją na to, jak działa Apple Music, które nie zdywersyfikowało swojej oferty po wprowadzeniu wyższej jakości. Oczywiście pozostałe funkcje są cały czas dostępne, natomiast w wyższym pakiecie Hi-Fi Plus pojawiają się wszystkie inne dodatkowe formaty i najwyższa jakość, a także w przyszłości wprowadzane funkcje, o których dziś Tidal nie mówi.

Nowe podejście Tidala do tantiem i wypłat dla artystów

Bardzo ciekawymi krokami jest uruchomienie płatności trafiających bezpośrednio do twórców i tantiemy na Tidal (te ruszą w 2022 r.). Pierwsza z funkcji będzie odpowiedzialna za przekazanie każdego miesiąca części opłaty za subskrypcję danego użytkownika tym artystom, których słucha najczęściej. Co istotne, to dodatkowe środki, które artyści nadal będą otrzymywać na tych samych zasadach. A co w przypadku tantiem? Tutaj Tidal będzie eksperymentować:

W nowym modelu tantiemy przypisane abonentom HiFi Plus nie będą sumowane, lecz będą wypłacane na podstawie rzeczywistej aktywności poszczególnych użytkowników HiFi Plus, w przeciwieństwie do praktykowanej w branży metody przydzielania środków do najpopularniejszych artystów, dzięki czemu fani zyskają możliwość rzeczywistego wsparcia ulubionych twórców i przyczynienia się do ich sukcesu.

O zmianach wypowiedział się też COO Tidala - Lior Tibon:

„Dzięki tym zmianom użytkownicy TIDAL na całym świecie będą mogli cieszyć się muzyką w jeszcze pełniejszy sposób” - powiedział Lior Tibon, TIDAL COO. TIDAL rozszerza też swoje wsparcie dla artystów z bardziej transparentnymi warunkami płatności, dzięki czemu fani sami zadecydują, którego artystę chcą wesprzeć. Cieszymy się, że możemy współpracować z muzykami na całym świecie, aby rozwijać nasze narzędzia, pomagające im tworzyć na własnych warunkach i dalej się rozwijać”.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu