Felietony

The Athena Project, czyli jak ma wyglądać i działać Wikipedia w 2015 roku. Trąci to trochę Facebookiem

Tomasz Popielarczyk
The Athena Project, czyli jak ma wyglądać i działać Wikipedia w 2015 roku. Trąci to trochę Facebookiem
12

Nie tak dawno nasi sąsiedzi z Litwy prezentowali swój autorski pomysł na metamorfozę Wikipedii. Tymczasem okazuje się, że największa internetowa encyklopedia ma już własne plany. Noszą one nazwę projektu Athena i mają zostać wdrożone w przeciągu najbliższych trzech lat. Jedno jest pewne - Wikipedia...

Nie tak dawno nasi sąsiedzi z Litwy prezentowali swój autorski pomysł na metamorfozę Wikipedii. Tymczasem okazuje się, że największa internetowa encyklopedia ma już własne plany. Noszą one nazwę projektu Athena i mają zostać wdrożone w przeciągu najbliższych trzech lat. Jedno jest pewne - Wikipedia zmieni się nie do poznania.

Plany na generalny remont Wikipedii są bardzo ambitne. Zaprezentował je sam autor - senior designer serwisu, Brandon Harris. Jego plan przewiduje duże zmiany nie tylko w samym wyglądzie serwisu, ale też poszczególnych modułach. W szczególności widać duży nacisk na twórców haseł, którzy mają otrzymać zunifikowany z innymi serwisami z "Wiki" w nazwie system powiadomień oraz powiązaną z nim platformę wiadomości.

Harris słusznie zauważa, że obecne narzędzia edycyjne Wikipedii nie są absolutnie przyjazne ani intuicyjne, co jednocześnie stanowi barierę dla części użytkowników, którzy chcieliby pisać hasła. Zmiana interfejsu oraz nowe wersje poszczególnych modułów mają zmienić ten stan rzeczy, przyciągnąć nowych autorów i tym samym dostarczyć treści jakich czytelnicy oczekują. Czy to dobry tok myślenia? Wydaje mi się, że na chwilę obecną najlepszy. Spójrzmy prawdzie w oczy - CMS na którym działa Wikipedia pod względem edycji treści przez internautów nadal mocno trąci latami '90. W dobie dominujących edytorów WYSIWYG wygląda to jak relikt przeszłości.

Projekt Athena składa się z kilku części składowych. Inicjatywa Agora zawiera w sobie plany unifikacji wyglądu oraz standaryzacji layoutów wszystkich serwisów Wikimedia. Sama Wikipedia ma prezentować się bardziej minimalistycznie i przejrzyście. Przykład widać poniżej.

Za komunikację odpowiadać będą składowe Echo oraz Flow. Pierwsza z nich zakłada globalny system powiadomień, gdzie użytkownik będzie otrzymywał informacje o zaakceptowanych edycjach, wiadomościach czy komentarzach w dyskusji. Wizualnie przypomina to mocno analogiczne rozwiązanie na Facebooku, choć domyślam się, że jego zastosowanie będzie nieco odmienne. Z systemu powiadomień będą bowiem korzystały też newslettery i biuletyny serwisów Wikimedia.

Projekt Flow zakłada natomiast utworzenie systemu wiadomości między użytkownikami. Ma on być dopełnieniem systemu dyskusji przy poszczególnych hasłach. Nowa Wikipedia zakłada istnienie konwersacji w niemalże każdym miejscu, co niejako będzie możliwe dzięki wspomnianemu wyżej systemowi powiadomień. W ramach Flow cała platforma dyskusyjna doczeka się solidnego liftingu i odświeżenia, czego efektem będą m.in. avatary, mechanizmy sortowania czy znaczniki "świeżości" danych wpisów.

Skutkiem projektów Echo i Flow będzie powstanie globalnych profilów. Harris odcina się jednak tutaj od wzorowania Facebookiem ("absolutely not Bookface"). Zatem każdy profil będzie zawierał historię ostatnich edycji, wstawiane do artykułów zdjęcia, zainteresowania oraz informacje o członkostwie w różnych grupach. Słowem - nic poza to, co może interesować użytkowników Wikipedii.

Ogółem projekt zmian wygląda bardzo interesująco. Zainteresowani szczegółowym planem na najbliższe lata, mogą zajrzeć na stronę z celami na 2012-13. Wiele informacji zawarto też w zapowiedzi projektu Athena oraz specjalnej prezentacji. Jak dla mnie nowa Wikipedia będzie mocno trąciła serwisem społecznościowym, choć twórcy zarzekają się na każdym kroku - nie robimy drugiego Facebooka. Tak czy inaczej rezultat będzie ciekawy, choć też dość kontrowersyjny. Idę o zakład, że przysporzy encyklopedii nie tylko nowych użytkowników, ale też przeciwników, którzy na usilne upychanie wszędzie elementów społecznościowych patrzą z pewną irytacją.

Póki co zatem pozostaje czekać i obserwować, jak czas zweryfikuje te plany i założenia. Przez najbliższe 3 lata może się bowiem wiele zmienić w internecie - zobaczymy nowe trendy, a to, co teraz jest na topie stanie się wtórne i oklepane. Mam nadzieję, że Athena projekt zakłada ten jakże ważny czynnik. W przeciwnym wypadku nowa Wikipedia będzie przestarzała już w momencie wdrożenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu