Bezpieczeństwo w sieci

Text Shredder - narzędzie do lokalnego szyfrowania wiadomości

Grzegorz Ułan
Text Shredder - narzędzie do lokalnego szyfrowania wiadomości
6

Kiedy ostatni raz dzieliłem się z Wami aplikacją webową do szyfrowania wiadomości email o nazwie Virtru, stwierdziliście, że wszystko fajnie, ale to kolejna firma, która będzie miała możliwość odczytywania tych wiadomości (Virtu przechowuje klucz szyfrujący). Dziś opiszę Wam w takim razie narzędz...

Kiedy ostatni raz dzieliłem się z Wami aplikacją webową do szyfrowania wiadomości email o nazwie Virtru, stwierdziliście, że wszystko fajnie, ale to kolejna firma, która będzie miała możliwość odczytywania tych wiadomości (Virtu przechowuje klucz szyfrujący).

Dziś opiszę Wam w takim razie narzędzie do lokalnego szyfrowania takich wiadomości w postaci programu Text Shredder. Nie trzeba go instalować, wystarczy pobrać i rozpakować, najlepiej na pamięć USB, którą łatwo zawsze zabrać ze sobą - uruchomić, wpisać tekst i go zaszyfrować.

Aplikacja, do szyfrowania i odszyfrowania tekstu, wykorzystuje algorytmy bcrypt, AES 256, Rfc2989 oraz oparte na haśle Key Derivation Function. Jest to oczywiście projekt Open Source, kod dostępny jest na stronie programu.

Po zaszyfrowaniu tekstu możemy go szybko skopiować i wkleić na przykład do emaila, ale też jako wiadomość na czacie lub też zapisać po prostu w pliku do późniejszego wykorzystania.

Do szyfrowania możemy wykorzystać jedno albo, dla zwiększenia bezpieczeństwa, dwa hasła. Oczywiście osoba deszyfrująca musi znać obydwa, by mogła odczytać naszą wiadomość.

Jeśli korzystamy przy tym z niezaufanego sprzętu, nie wiem, jakiegoś publicznego komputera, możemy też uruchomić wirtualna klawiaturę do wpisywania samego hasła/haseł.

Często też pytacie przy okazji opisywanych przeze mnie takich narzędzi - po co tak naprawdę tak się męczyć? To kolejne narzędzie i do tego wymagające jego posiadania przez znajomych. Wydaje mi się, że póki nie będziemy mogli korzystać z takiej możliwości natywnie dostępnych w aplikacjach do komunikacji, z których korzystamy, po prostu warto mieć takowe. Czasem zdarza się, że musimy szybko wysłać znajomemu jakieś dane do logowania, hasło czy inne wrażliwe dane, które nie chcielibyśmy aby zostały przechwycone czy przeczytane przez kogoś innego i wtedy takie zabezpieczenie jest lepsze niż żadne.

Oczywiście nie sposób korzystać z tego w przypadku każdej wysyłanej wiadomości, ale w tych jednostkowych przypadkach jak najbardziej polecam do zaopatrzenia się i przekazania swoim znajomych na takie wyjątkowe okoliczności. Polecam to rozwiązanie również do zaszyfrowania i przechowywania na dysku lokalnym takich wrażliwych danych w pliku tekstowym.

Strona główna programu Text Shredder.

Foto phishing / a fish hook on computer keyboard with email sign via Shutterstock

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu