Felietony

Testuję potwornie mocnego laptopa dla gracza

Grzegorz Marczak
Testuję potwornie mocnego laptopa dla gracza
37

Od firmy Blue Mobility (Xnote) dostałem do testów super wydajny laptop do grania. Sprawa jest o tyle niesamowita, że zapytanie o testy przyszło w momencie w którym miałem największy głód na gry na PC a szczególnie na Far Cry 3, którego tak pięknie opisał Jan na Antyweb. Blue Mobility pod ma...

Od firmy Blue Mobility (Xnote) dostałem do testów super wydajny laptop do grania. Sprawa jest o tyle niesamowita, że zapytanie o testy przyszło w momencie w którym miałem największy głód na gry na PC a szczególnie na Far Cry 3, którego tak pięknie opisał Jan na Antyweb.

Blue Mobility pod marką Xnote zajmuje się miedzy innymi składaniem sprzętu na zamówienie i tak też został stworzony mój potwór. Miał to być wydajny laptop do grania i takie właśnie stworzyli. XNOTE P370EM którego testuję ma w środku procesor Intel Core i7-3740QM 2.7 - 3.7GHz Turbo, 6MB L3 Cache, 32 GB (4 x 8) KINGSTON 1600 MHz DDR3, dwa dyski : 120 GB SSD KINGSTON HyperX 3K (555 / 510 MB/s) oraz HDD 750 GB WD SCORPIO BLACK 7200 RPM, 16MB cache. Najważniejsze jednak przy dla grania są dwie karty graficzne AMD Radeon HD 7970M 4.0GB GDDR5, CROSS FIRE. Wszystko działa na Windows 7 Professional 64 Bit OEM PL. Ekran to 17,3" LED Full HD 1920 x 1080, Non Glare.

Jak się na tym gra? Na początku pod młotek poszedł Far Cry 3 zakupiony online w cdp.pl (dobry prosty proces zakupu - dobrze zrobiony, choć gra niepotrzebnie jest w 10 częściach). Po pierwszym uruchomieniu gry przełączyłem w ustawienia tryb graficzny na ultra high (o ile tak to się dokładnie nazywa). Gra wygląda przepięknie i przy tym wszystkim mam stabilne 60 klatek na sekundę co jak dla mnie jest wystarczającą szybkością do idealnie płynnej gry. Nawet w momencie kiedy na ekranie dzieje się więcej rzeczy wartość nigdy nie spadła poniżej 55 klatek.

Tak samo zresztą wygląda gra w BattleField 3 na z ustawieniami maksymalnych detali jeśli chodzi o grafikę. Ok 60 klatek i wszystko działa stabilnie i bardzo szybko przy czym mogę się cieszyć wszelkimi graficznymi niuansami tej gry.

Sprzęt oczywiści chodzi jak odkurzacz i wiatraki szaleją (na zdjęciach widać potężne zresztą potężne wentylatory) ale grając w słuchawkach absolutnie to nie przeszkadza. Zresztą niektóre laptopy i bez grania potrafią się tak rozkręcić nie wspominając o moim Macbook Pro w momencie kiedy dłużej obcuje z flashem.

Jeśli chodzi o testy wydajności - zapuściłem podstawowy test 3D Mark. Wynik jaki uzyskałem niewiele mi mówi ponieważ od lat nie posiadam PC i przestałem się interesować wydajnością i wynikami wydajności komputerów. Wrzucam tutaj link do wyniku testu - może ktoś z was jest w stanie merytorycznie go ocenić.

Abstrahując jedna od tego co wychodzi w tego typu testach wiem, że testowany przez ze mnie Xnote jeśli chodzi o granie spełnia swoje zadanie bardzo dobrze. Dostajemy absolutny komfort jeśli chodzi o najnowsze tytuły (a zakładam, że Far Cry 3 jest grą raczej wymagającą) i pełną elastyczność pod względem budowy i rozbudowy komputera.

Jedynym mankamentem testowanego zestawu jest jego cena sięgająca blisko 10 tysięcy PLN. Zaraz ktoś powie, że za te pieniądze można mieć dużo dużo lepszego PC-ta. To zapewne prawda, ale tutaj nie mamy do czynienia z klasycznym PC tylko z formą laptopa i za to się najwięcej płaci. Niestety w moim domu nie ma już miejsca na stacjonarny komputer i jeśli miałby zastanawiać się nad maszynką do grania to patrzyłbym właśnie na nowoczesne i super wydajne laptopy.

Jeśli macie pomysły na jakiś test który chcielibyście przeprowadzić i poznać wynik tego sprzętu to dajcie znać w komentarzau

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu