Technologie

Testuję łącze UPC 250Mb - bez kabla nie podchodź?

Grzegorz Marczak
Testuję łącze UPC 250Mb - bez kabla nie podchodź?
93

Od pewnego czasu dzięki uprzejmości UPC testuję ich najszybszy pakiet dostępu do internetu czyli 250 Mb/s przy uploadzie do 20 Mb/s. Zastanawiam się czy w domowych zastosowaniach taka prędkość jest tak naprawdę komuś potrzebna? Choć pewnie można kilka rozsądnych przykładów wymyślić. W każdym razi...

Od pewnego czasu dzięki uprzejmości UPC testuję ich najszybszy pakiet dostępu do internetu czyli 250 Mb/s przy uploadzie do 20 Mb/s.

Zastanawiam się czy w domowych zastosowaniach taka prędkość jest tak naprawdę komuś potrzebna? Choć pewnie można kilka rozsądnych przykładów wymyślić. W każdym razie osobiście nie potrafię jej chyba w całości wykorzystać. Nie tylko dlatego, że nie mam specjalnie potrzeby backupowania internetu, ale również z przyczyny technicznych.

Na początku kilka testów z popularnych narzędzi do mierzenia prędkości transferu danych (o ich dokładności i tym co mierzą nie będę pisał bo wałkowane to już było bardzo dużo razy):

Speed Test:

Narzędzia ze strony UPC:

Jak widać na powyższych obrazkach jest zgodnie ze specyfikacją. Ciężko jest natomiast znaleźć serwis, który udostępniałby możliwość pobierania danych z taką szybkością.

Napisałem wcześniej, że nie mogę wykorzystać tej prędkości również z powodów technicznych. W domu internet rozprowadzony mam przez sieć WIFI, która jak wiemy ma swoje ograniczenia jeśli chodzi o szybkość transmisji danych. Router jaki posiadam to Cisco Linksys e4200 (v1), który obsługuję standard N przy częstotliwościach 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Teoretycznie dostępne są prędkości rzędu 600 Mb/s, w praktyce jednak górna granica jakiej nie udało mi się przeskoczyć to 100 Mb/s. Według specyfikacji producenta urządzenia jest ono zdolne do przesyłania danych z prędkością 450 Mb/s.

Przeszukałem kilka for internetowych (nie jestem specjalistą od sieci WIFI) i z informacji jakie znalazłem okazuje się, że prędkość 100 - 150 Mb/s jest to mniej więcej maksimum jakie udaje się wyciągnąć użytkownikom korzystającym z WIFI w standardzie 802.11n na moim routerze. Laboratoryjne wyniki podawana przez producentów routerów są raczej nie osiągalne w domowych warunkach i przy sieciach zestawianych przez takich amatorów jak ja. Próbowałem oczywiście bawić się parametrami mojej domowej sieci WIFI ale maksimum jakie wyciągnąłem niezależnie od ustawienia to było właśnie 100Mb/s

Ograniczeniem w tym przypadku może być oczywiście też końcówka odbierająca sygnał czyli komputer. Moje testy przeprowadziłem na Macbook PRO z roku 2011. Wydaje się wiec, że powinien on spełniać wszelkie standardy dla komunikacji zgodnej z standardem N (przy 2,4 lub 5 GHz).

Mój najlepszy wyniki osiągnięty przy WIFI ustawiony w standardzie N 5 GHz:

Kupując więc w UPC internet z prędkością 250 Mb/s warto zastanowić się najpierw czy nasze urządzenia są w stanie ją udźwignąć. Kabel oczywiście wytrzyma pytanie tylko kto w dzisiejszych czasach kładzie kabel w całym mieszkaniu? Urządzenia, które mam natomiast podłączone kable do routera czyli konsole, TV oraz NAS nie są w stanie skorzystać z błogosławieństwa jakie daje nam taka prędkość.

Żeby jednak nie narzekać to muszę przyznać, że nawet przy moim domowym WIFI 250 Mb/s zapewnia bardzo dobre wyniki (choć oczywiście dalekie od teoretycznych prędkości). Wspomniane powyżej na obrazku 100Mb/s przekłada się na 10MB/s przy ściąganiu gier przez Steam. Jest to prędkość w miarę stabilna wahająca się w przedziałach od 8-10MB/s (sprawdzane ostatnio na BF4 i najnowszym CoD)- oczywiście wszystko zależy też od obciążenia samego usługodawcy.

Warto też wspomnieć w tym momencie o prędkości przesyłania danych. Sporo różnego rodzaju materiałów wrzucam do chmury czy na serwisy video i w tym momencie 20Mb/s (choć też tylko teoretycznie) robi naprawdę różnicę.

Ps. Ciekawy jestem jakie prędkości osiągacie na swoimi Wifi? Podzielcie się w komentarzach swoimi wynikami, może ktoś też może doradzić router który wyciąga więcej niż moje 100Mb/s?

Sprawdź aktualne oferty UPC!

Zdjęcie pochodzi z fantom-xp.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetUPCwifi