Polska

Na tym sprzęcie poszłaby każda gra. Polski superkomputer w akcji!

Marcin M. Drews
Na tym sprzęcie poszłaby każda gra. Polski superkomputer w akcji!
24

Zagadka - jak najlepiej schłodzić superkomputer? Odpowiedź - gorącą wodą! To nie żart! Budowany w Świerku gigant będzie wykorzystywał innowacyjną technologię chłodzenia. W ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk budowany jest największy w Polsce komputer. Obecnie działający klaster dysponuje...

Zagadka - jak najlepiej schłodzić superkomputer? Odpowiedź - gorącą wodą! To nie żart! Budowany w Świerku gigant będzie wykorzystywał innowacyjną technologię chłodzenia.

W ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk budowany jest największy w Polsce komputer. Obecnie działający klaster dysponuje 1920 rdzeniami obliczeniowymi, 7680 GB (7,5 TB) pamięci RAM i ponad 0,5 PB przestrzeni dyskowej. Teoretyczna wydajność tej konfiguracji to 17,25 TFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Zwiększanie posiadanych zasobów mocy obliczeniowej planowane jest stopniowo, aż do końca realizowania projektu. Równomierne rozłożenie kolejnych zakupów umożliwi nie tylko optymalne wykorzystanie środków finansowych w stosunku do potrzeb użytkowników, ale także zapewni możliwość regularnego rozbudowywania infrastruktury o najnowocześniejsze dostępne w danym momencie na rynku rozwiązania.

Powstający w ramach projektu klaster komputerowy (planowana wydajność na poziomie 500 TFLOPS) – docelowo ok. 20 tys. rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej – będzie jedną z pięciu największych tego typu instalacji w Polsce oraz jednym z najwydajniejszych superkomputerów dedykowanych branży energetyki jądrowej na świecie.

Infrastruktura będzie chłodzona przez najnowocześniejszy na świecie system wykorzystujący... gorącą wodę. Dzięki tej ekologicznej technologii uda się zaoszczędzić nawet 0,5 mln. zł rocznie.

O szczegółach związanych z tą technologią opowiada prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk:

Wybrane przez nas rozwiązanie jest w tej chwili najbardziej efektywną technologią na rynku. Wynika to zarówno z dużej skuteczności wody jako czynnika chłodzącego, jak i z faktu, że w przypadku systemu wykorzystującego ciecz o temperaturze ok. 35 st. C właściwie przez cały rok możliwe jest stosowanie jej pasywnego chłodzenia – wyjaśnia. – Spodziewamy się że – w porównaniu do bardziej konwencjonalnego chłodzenia wodą zimną, którą przed ponownym wykorzystaniem trzeba jeszcze ostudzić przy pomocy sprężarek – w ciągu roku uda się zaoszczędzić ok. 500 tys. zł. Korzyści, jakie daje ta technologia, jeszcze wyraźniej widać w zestawieniu z rozwiązaniami bazującymi na chłodzeniu powietrzem – w porównaniu do nich nasz system pozwoli zaoszczędzić nawet 80% prądu zużywanego do schładzania infrastruktury, nie wspominając już o różnicach w stopniu komplikacji urządzeń oraz ich rozmiarach.

Dzięki znacznemu zmniejszeniu zużycia energii rozwiązania oparte na gorącej wodzie są obecnie najbardziej ekologicznymi systemami chłodzenia dostępnymi na rynku. Duża energooszczędność tej technologii powoduje, że jest ona zalecana przez Komisję Europejską jako rozwiązanie docelowe dla przyszłych dużych centrów komputerowych.

Prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych:

Chłodzenie gorącą wodą stosowane jest m.in. w najszybszym obecnie superkomputerze w Europie – niemieckiej instalacji SuperMUC. W Polsce tego typu rozwiązanie pojawiło się dotychczas jedynie pilotażowo i na bardzo ograniczoną skalę, bez cienia przesady można zatem powiedzieć, że w przemysłowym wykorzystaniu technologii opartej na gorącej wodzie jesteśmy pionierami w skali kraju.

W ramach podpisanej tydzień temu umowy o wartości 17 milionów zł do Świerku trafi – podobnie jak w ramach pierwszej z rozstrzygniętych umów – m.in. 896 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2, 57 TB pamięci RAM DDR3-1600 w modułach wysokiej gęstości (16GB na moduł), z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R) oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności.

Całość tej infrastruktury dostarczy firma Bull Polska Sp. z o.o., krajowy przedstawiciel Grupy Bull – jednego z największych dostawców systemów informatycznych na świecie.

Philippe Miltin, wiceprezes Grupy Bull:

Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, a Narodowe Centrum Badań Jądrowych kolejnym ważnym dla nas klientem, który bardzo szybko zauważy korzyści wynikające z wyboru technologii bullx. Dodam, że realizowane projekty HPC postrzegamy jako długoterminowe zobowiązania wobec naszych klientów, którym udostępniamy najwyższy stopień kompetencji, oparty między innymi o funkcjonujące w ramach Grupy Bull światowe centra wiedzy. Wierzymy, że taka forma współpracy przyniesie obopólne korzyści także podczas współpracy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

W zainstalowanym w Centrum Informatycznym Świerk systemie ciecz chłodząca będzie odbierać ciepło bezpośrednio z wnętrza komputerów. W przeciwieństwie jednak do mniej zaawansowanych rozwiązań stosowanych w konstrukcjach klasy desktop, dotyczyć to ma nie tylko samych procesorów, ale też innych elementów wytwarzających ciepło – np. regulatorów napięcia, pamięci operacyjnych czy dysków. System został również zaprojektowany w ten sposób, aby możliwe było odłączanie oraz dołączanie poszczególnych jego komponentów bez ryzyka wycieku czynnika chłodzącego i konieczności przerywania pracy całej instalacji obliczeniowej.

Misją Centrum Informatycznego Świerk jest uzyskanie statusu największego i najlepszego dostawcy nowoczesnych usług informatycznych świadczonych na rzecz jednostek administracji państwowej i jednostek inwestujących w rozwój sektora jądrowego na terenie RP oraz obsługa baz danych utworzonych na rzecz rozwoju i kontroli bezpieczeństwa wraz z serwisami operacyjnymi o znaczeniu narodowym.

Celem Centrum jest przygotowanie zaplecza kompetencyjnego zdolnego do świadczenia zaawansowanych usług przetwarzania danych na potrzeby krajowej energetyki jądrowej i konwencjonalnej, symulacji procesów paliwowych, symulacji i monitorowania zagrożeń radiologicznych, a także prowadzenie badań naukowych i rozwojowych w dziedzinach pokrewnych. Centrum Informatyczne Świerk zajmuje się udostępnianiem zasobów i usług do badań naukowych i technologicznych. Dane nie mające kluczowego znaczenia narodowego, np. badania akademickie, są wykonywane na części infrastruktury włączonej w grid światowy.

Wartość całego projektu CIŚ to prawie 98 mln zł. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 83 mln zł – oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 14,5 mln zł.

Źródło: © Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

komputery