Startups

Jak dużym jesteś ekshibicjonistą?

Tomasz Krela
Jak dużym jesteś ekshibicjonistą?
4

Już wkrótce przyjdzie nam, być może, pożegnać się z otaczającym nas światem, takim, jakim go znamy. Zmian, które dokonały się na przestrzeni ostatnich dekad, nie można zignorować. Najpierw w myśl zasad urbanizacji, przenosiliśmy się z wsi, gdzie każdy wiedział o każdym niemal wszystko, do dużych mia...

Już wkrótce przyjdzie nam, być może, pożegnać się z otaczającym nas światem, takim, jakim go znamy. Zmian, które dokonały się na przestrzeni ostatnich dekad, nie można zignorować. Najpierw w myśl zasad urbanizacji, przenosiliśmy się z wsi, gdzie każdy wiedział o każdym niemal wszystko, do dużych miast, gdzie stawaliśmy się anonimowi. Jednak rozwój internetu, a zwłaszcza portali społecznościowych doprowadził do tego, że jak na tacy, podajemy wiele informacji na temat nas samych, naszych bliskich, czy tego, jak się czujemy. Gdzie leży granica tego ekshibicjonizmu? Być może kolejne wynalazki będą ją przesuwały coraz dalej. GER: MOOD SWEATER, choć to raczej ciekawostka, pokazuje dobitnie, że nie mamy niemalże nic do ukrycia.

Każdy człowiek jest inny. Jeden typ osób woli dusić w sobie problemy, inne osoby wolą dzielić się informacjami na temat tego, jak się czują, co myślą i jakie emocje im towarzyszą. Każdy ma inne potrzeby i chyba nie ma w tym nic złego. Żadna ze skrajności nie jest dobra w życiu.

Jednak trudno nie postrzegać produktu firmy Sensoree jako czegoś, co zalicza się do kategorii „to już przesada”. GER: MOOD SWEATER to swego rodzaju sweter, czy też golf wyposażony w szereg diod LED, które świecąc konkretną barwą, odzwierciedlają stan emocjonalny osoby, która nosi tą odzież. Dla przykładu, gdy czujnik noszony na ręce odczyta nastrój jako spokojny i będziemy zrelaksowani, golf będzie świecił w kolorze niebieskim. Gdy jednak będziemy zdenerwowani, czy w czasie miłosnych uniesień, diody będą świeciły na czerwono. W sumie ten wynalazek będzie mógł określić do 5 stanów emocjonalnych właściciela.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to produkt raczej z dziedziny designu i mody. Jego twórcy w wypowiedziach wprost odwołują się do technologii, które są obecne w życiu codziennym, tym samym raczej nikogo nie dziwi, że możemy o tym projekcie przeczytać w serwisach, które nie specjalizują się w modowych nowinkach.

Dla mnie to bardzo dziwaczny pomysł na produkt. Do sprzedaży ma trafić jedynie 100 jego sztuk, jednak ceny GER: MOOD SWEATER, jeszcze nie znamy. Zapewne poznamy ją w okolicach marca, gdy rozpocznie się jego sprzedaż. Przykład tego, jak łączone są zdobycze nowych technologii z odzieżą, coraz bardziej mogą zaskakiwać. GER: MOOD SWEATER wygląda bardzo futurystycznie, jednak nie jestem pewien, czy trend dzielenia się wszystkim z całym światem, nie doprowadzi nas właśnie do miejsca, w którym każdy będzie wiedział, jak się czujemy. Co więcej, będzie wiedziała to obca osoba, mijająca nas na ulicy, czy widząca nas w oddali z odległości 50 metrów.

Czy rzeczywiście jesteśmy aż takimi eksibicjonistami? Mam nadzieje, że GER: MOOD SWEATER pozostanie jedynie ciekawostką, na którą zdecydują się nieliczni. Czasami warto sobie zadać pytanie - jak dużym jesteś eksibicjonistą w świecie technologii? Czasami odpowiedź może nas bardzo zaskoczyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

LEDwearable technology