Recenzja

Sprawdzamy budżetową wagę "smart" - test Xiaomi Smart Mi Scale

Konrad Kozłowski
Sprawdzamy budżetową wagę "smart" - test Xiaomi Smart Mi Scale
27

Prowadzenie zdrowego trybu życia stało się modne. Nie widzę w tym nic złego i posunę się nawet do stwierdzenia, że nawet jeśli chęć zaimponowania znajomy postem na Facebooku zmobilizuje kogoś do porannej/wieczornej przebieżki, to będę mu kibicował. A monitorowanie naszych aktywności stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej - aplikacje mobilne służą milionom osób. Ekosystem budowany wokół nich jest nie mniej intrygujący - opaski, zegarki, wagi…

Mam za sobą naprawdę długie testy opaski Jawbone UP24. Po tym jak dwa egzemplarze odmówiły posłuszeństwa nie zdecydowałem się na zakup kolejnej, a postawiłem na aplikacje Zdrowie i Google Fit (kolejno iOS i Android). Wgląd w statystyki na temat mojej aktywności (albo jej braku) potrafi zrobić różnicę - w razie potrzeby wprowadzam zmiany w planu dnia. Czy pojawienie się w domu wagi Xiaomi wyposażonej w Bluetooth i synchronizującej każdy pomiar masy ciała ze smartfonem również miało taki wpływ?

Kup wagę Xiaomi Smart Mi Scale w Empik.com. Kliknij!

W moim przypadku tak. Od miesiąca wstępuję na wagę dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Każdy pomiar przesyłany jest z wagi do aplikacji na smartfonie - jest to ta sama aplikacja, z której korzystają posiadacze opaski Xiaomi MiBand (2). Znajdziemy w niej wydzieloną sekcję dla wagi. Parowanie urządzeń odbywa się podczas pierwszego ważenia - nie musimy nawet spoglądać na wyświetlacz wbudowany w wagę, ponieważ rezultat jest dostępny w czasie rzeczywistym w aplikacji.

To elegancka, ładna waga

Sama waga nie zdradza oznak obecności żadnych dodatkowych funkcjonalności. Posiada standardowe wymiary: 300 x 300 x 28 mm i waży 2,7 kg. Z wierzchu mamy do czynienia z taflą szkła, pod którą znajdziemy wyświetlacz LED - jest on doskonale czytelny w każdych warunkach. Podczas pomiaru poinformuje nas o masie ciała, lecz w aplikacji MiFi dysponujemy także możliwością poznania wartości współczynnika BMI. Pomiary dokładne są do 50 gramów - taką minimalną różnicę zmiany masy powinna wykryć, lecz bywa z tym różnie - na pewno nie posłuży nam do ważenia smartfonów lub innych podobnych przedmiotów.

Cała magia w aplikacji

Możliwości wagi bywają bardzo pomocne, gdy w grę wchodzi jakiś plan treningowy lub dieta i każda drobna zmiana będzie się dla nas liczyć. Cała historię pomiarów zapisywana jest w aplikacji MiFit, w której możemy utworzyć aż do 16 profili użytkowników. Waga, w oparciu o posiadane dane, jest w stanie ich rozpoznawać, lecz w razie potrzeby możemy manualnie wprowadzić korektę.

Wyniki prezentowane są za pomocą prostego wykresu. Każdy z pomiarów posiada własną “podstronę”, gdzie możemy zapoznać się z różnicą względem poprzedniego ważenia oraz innymi szczegółami. Istnieje nawet opcja bezpośredniego udostępnienia wyniku w sieciach społecznościowych i komunikatorach (tylko wybranych i wspieranych przez aplikację) - o ile ktoś miałby na to ochotę. W aplikacji zaprogramowano na sztywno skalę prawidłowej masy ciała względem wzrostu - nie musimy na nią zwracać uwagi, ale trudno ją za każdym razem ignorować. Bez problemu wprowadzimy ręcznie wynik innego ważenia (np. na siłowni) - brak ograniczenia do jednej, konkretnej wagi uznaję za spory plus aplikacji.

Jej twórcy pokusili się także o dodanie funkcji umożliwiającej zważenie niemowlaka - na wadze najpierw musi znaleźć się tylko jedna, starsza osoba, by móc chwilę później dokonać pomiaru z dzieckiem na rękach i porównać rezultaty.

Waga obsługuje kilka jednostek wagi, pomiędzy którymi przełączamy się ukrytym pod klapką przełącznikiem.

Tyle i aż tyle, za tylko tyle

Jeżeli oczekiwaliście, że w dalszej części recenzji znajdziecie opis i ocenę kolejnych funkcji wagi, to prawdopodobnie nie wiecie, ile ta waga kosztuje i jak kwota ta wypada na tle innych inteligentnych wag. Produkty Withings czy iHealth to znacznie bardziej rozbudowane urządzenia, których nie kupimy za około 150 złotych (może nawet mniej). W przypadku Mi Smart Scale firma Xiaomi powtórzyła strategię zastosowaną przy produkcji opaski MiBand - urządzenie jest niewiarygodnie tanie.

Niska cena jest prawdopodobnie największą zaletą Xiaomi Mi Smart Scale. Wydając około półtorej stówki otrzymujemy świetnie wyglądającą wagę współpracującą z aplikacją na smartfonie, gdzie gromadzona jest pełna historia pomiarów dla 16-osobowej rodziny lub grona znajomych. Smart Mi Scale zasilana jest przez cztery standardowe baterie AA (paluszki), które otrzymujemy w zestawie, więc można ją nawet zabrać ze sobą, gdziekolwiek zechcemy.

Kup wagę Xiaomi Smart Mi Scale w Empik.com. Kliknij!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Recenzja