Sporych rozmiarów akcesorium gotowe do współpracy z dodatkowymi kolumnami, bezprzewodowa łączność i funkcja ExtraBass. O czym mówię? O głośniku Sony GTK-XB5 otowym zastąpić inne urządzenia audio w Twoim domu. Jak sprawdza się w praktyce?
Smartfony i tablety zdefiniowały wiele innych kategorii produktów. Bardzo trudno oprzeć się takiemu wrażeniu spoglądając chociażby na rynek akcesoriów muzycznych - spora część z nich to urządzenia dedykowane gadżetom mobilnym. Nawet domowa impreza nie wymaga już pokaźnego zestawu Hi-Fi - wystarczy odpowiedni głośnik i smartfon pełen ulubionej muzyki.
Sony od dłuższego czasu wprowadza na rynek wiele zestawów audio przygotowanych z myślą o łatwej, czyli zdalnej i bezprzewodowej obsłudze. Jednym z ostatnio wprowadzonych do sprzedaży głośników jest model GTK-XB5, który towarzyszy mi od kilku tygodni. W międzyczasie miał okazję wykazać się podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz w trakcie zabawy Sylwestrowej. Egzamin zdał na piątkę z minusem.
Choć grafiki promocyjne samego głośnika mogą tego nie oddawać, nie mamy do czynienia z głośnikiem stricte mobilnym. Nie wrzucimy go do plecaka, nie zapomnimy o zasilaniu zewnętrznym. Sony GTK-XB5 można łatwo przenosić, dzięki obecnym uchwytom, ale jego rozmiary powodują, że będziemy to robić raczej sporadycznie. Jest wysoki na 52,4 cm i szeroki na 26,8 cm w orientacji pionowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by położyć go na dłuższym boku - obydwa ze scenariuszy zostały przewidziane. Całość wykonana jest z miłego w dotyku plastiku i możemy wybierać pomiędzy czterema wariantami kolorystycznymi: czarnym, niebieskim, zielonym i czerwonym.
Warto jednak nadmienić, że specjalny schowek na smartfona czy tablet jest obecny tylko na szczycie konstrukcji. Podobnie jak i przyciski sterujące, co powoduje, że gdy głośnik znajduje się w orientacji poziomej są one nieco trudniej dostępne.
Głośnik połączymy bezprzewodowo z każdym urządzeniem wyposażonym w moduł Bluetooth. Zrobimy to w standardowy sposób - wyszukując głośnik za pomocą smartfona, tabletu lub komputera - albo wykorzystując technologię NFC. Dzięki niej wystarczy zbliżyć urządzenie do głośnika i potwierdzić parowanie. Postanowiłem sprawdzić, czy po oddaleniu się na kilkanaście metrów pojawią się jakiekolwiek problemy z łącznością albo zniekształcenia dźwięku.
Maksymalnie odszedłem od głośnika na 12 metrów w linii prostej, a Bluetooth musiał poradzić sobie z dwoma ścianami i kilkoma przedmiotami po drodze - obyło się bez jakiegokolwiek ubytku w jakości dźwięku. Na dodatek, do gry wkracza kodek LDAC opracowany przez Sony, który odpowiada za 3-krotne zwiększenie ilości przesyłanych za pośrednictwem Bluetooth danych (do 990 kb/s), co przekłada się na lepszą jakość dźwięku. Wymagany jest jednak nadajnik obsługujący LDAC - między innymi smartfony i odtwarzacze Walkman od Sony.
Oprócz połączenia bezprzewodowego, głośnik Sony GTK-XB5 dysponuje standardowym wejściem audio na dwie wtyczki cinch. Co istotne, na tylnym panelu znajdziemy nie tylko parę odpowiedzialną dźwięk wejściowy, ale także wyjściowy, oczywiście w celu podłączenia dodatkowego głośnika. Funkcja ta została ochrzczona nazwą “Party Chain”. Głośniki GTK-XB5 mogą współpracować przewodowo lub bezprzewodowo (Bluetooth), co daje spore możliwości personalizacji całej konfiguracji, ponieważ oprócz “głośnika gospodarza” wykorzystać możemy kilka kolejnych.
Za jakość dźwięku odpowiada także kilka systemów opracowanych przez Sony: ClearAudio+ automatycznie korygujący ustawienia dźwięku, DSEE odpowiedzialny za przywrócenie szczegółów w skompresowanym dźwięku i flagowa cecha głośnika ExtraBass pogłębiająca niskie tony. To ona robi największe wrażenie i nie wyłączyłem jej choćby na chwilę po aktywacji. Nadaje dźwięku głębi i mocy - dokładnie to, za czym przepadam. Osoby niezainteresowane takim wzmocnieniem mogą w każdej chwili zrezygnować z ExtraBassu wciskając jeden przycisk na głośniku.
Nie tylko moc głośnika sprawia, że nadaje się on do zorganizowania imprezy, ale także… opcja kolorowych efektów świetlnych, także z funkcją stroboskopu. Możemy z nich zrezygnować w każdej chwili i choć nie jestem fanem takich dodatków przyznam, że wypadają całkiem nieźle. Dokładniejsze ustawienia efektów znajdziemy w aplikacji SongPal dostępnej na iOS-a i Androida, za pomocą której możemy też zdalnie wyłączać i włączać głośnik. Sama aplikacja wymaga więcej uwagi ze strony Sony, o czym świadczą komentarze w sklepach, choć w przypadku jednego głośnika nie miałem z nią większych problemów.
Ceny głośnika Sony GTK-XB5 zaczynają się od 799 złotych. Nie jest to mała kwota, ale jeśli w parze ze smartfonem lub innym urządzeniem miałby on zastąpić Wam domowy zestaw audio współpracujący bezprzewodowo, z funkcją efektów świetlnych i gotowy do podłączenia kolejnych, to może wydać się ciekawą alternatywą.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu