Tesla

Tesla zwalnia pracowników. Zapewni to zwiększenie produkcji samochodów

PK
Piotr Kurek
3

Wydawać by się mogło, że optymistyczne zakończenie roku przez Teslę to sukces amerykańskiej firmy. Wygląda jednak na to, że Elon Musk nie jest wcale taki zadowolony.

Ostatni kwartał dla Tesli miał być bardzo dobry. Z linii produkcyjnej zjechało 86555 sztuk samochodów, w tym 61394 samego Tesla Model 3. Do klientów w ostatnich trzech miesiącach roku trafiło 90700 pojazdów. Tesla planowała, że do końca 2018 roku uda się sprzedać 100 tys. modeli S i X jednak zabrakło kilkuset egzemplarzy. Do klientów trafiło 99394 aut — i wciąż można uznać to za bardzo dobry wynik.

Zobacz też: Tesla ze wzrostem produkcji w IV kwartale. Firma obniża ceny samochodów

Ostatni kwartał jednak nie przyniósł firmie dużych zysków — Elom Musk nazwał je nawet „małymi”. Jak tłumaczy w liście przesłanym do swoich pracowników, ostatnie trzy miesiące przyniosły Tesli 4% zysk, który i tak jest jednym z lepszych wyników w ostatnich 15 latach, głównie za sprawą sprzedaży droższego wariantu Modelu 3. Przewidywania na kolejny kwartał nie są jednak optymistyczne. Dlatego zdecydowano się na dość radykalny krok. Firma jest świadoma tego, że oferowane przez nią rozwiązania są drogie i nie trafiają do wielu potencjalnych klientów. Dlatego za wszelką cenę stara się zwiększyć produkcję najtańszego z nich, na który pozwoli sobie więcej osób. A tą ceną, w tym momencie, jest redukcja etatów.

Zobacz też: Tesla zarejestrowała spółkę w Polsce, będzie serwis i salon sprzedaży?

Tesla zdecydowała się na zwolnienie 7% pracowników. Elon Musk w październiku informował, że zatrudnionych jest 45000 pracowników, co daje liczbę 3150 osób, które stracą pracę. Oszczędności mają pozwolić na zwiększenie produkcji najtańszego wariantu Modelu 3 wycenionego na 35 tys. dolarów, który ma być dostępny szerszemu gronu odbiorców.

W tym roku inny projekt Elona Muska Space X zamierza zwolnić część swoich pracowników. W tym przypadku mowa o 10% załogi, co przekłada się na przynajmniej 600 osób. Więcej o tym przeczytacie we wpisie Kamila Pieczonki SpaceX zwalnia ludzi, ale Elon Musk nie widzi w tym żadnego problemu.

Źródło: Tesla

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu