Tesla

Tesla ze wzrostem produkcji w IV kwartale. Firma obniża ceny samochodów

Piotr Kurek
Tesla ze wzrostem produkcji w IV kwartale. Firma obniża ceny samochodów
2

Tesla podsumowuje ubiegły rok i publikuje dane dotyczące IV kwartału. Produkcja w tym okresie wzrosła, jednak nie jest tak imponująca, jak oczekiwano.

Firma Elona Muska wyprodukowała o ostatnim kwartale 86555 sztuk samochodów, w tym 61394 samego Tesla Model 3. W tym samym czasie z linii produkcyjnej zjechało 25161 sztuk modelów S i X. To o 8% więcej w porównaniu do III kwartału i ogólnie bardzo dobry wynik, jednak nie udało się zwiększyć przewidywanej produkcji zakładającej przekrozcenie 5000 sztuk tygodniowo najtańszego pojazdu z oferty Tesli. Do końca minionego roki firmie udało się sprzedać prawie ćwierć miliona samochodów.

Zobacz też: Tesla zarobiła ponad 300 mln USD, akcje wystrzeliły, a będzie jeszcze lepiej

Sprzedaż w ostatnim kwartale też wygląda bardzo dobrze, choć i w tym przypadku zabrakło spełnienia założeń i przewidywań. Ostatni kwartał to także wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim okresem. Firma dostarczyła do klientów 90700 samochodów. Analitycy z Wall Street zakładali, że uda się sprzedać 2000 sztuk więcej. Tesla planowała, że do końca 2018 roku uda się sprzedać 100 tys. modeli S i X jednak zabrakło kilkuset egzemplarzy. Do klientów trafiło 99394 aut. Mimo dobrych wyników, na pierwszym notowaniu w nowym roku firma zaliczyła spory, bo ponad 10%, spadek wartości akcji, która w środę kosztowała nawet 298,80 USD.

Tesla obniża ceny bazowe swoich samochodów w USA

Tesla poinformowała jednocześnie, że obniża ceny swoich samochodów o 2000 USD. Ma to związek z przekroczeniem limitu sprzedaży 200 tys. egzemplarzy do lipca ubiegłego roku i wejścia w życie nowej, niżej stawki federalnej ulgi podatkowej na pojazdy elektryczne, która dotychczas wynosiła 7500 USD i była dostępna dla każdego nowego właściciela.  Od 1 stycznia wynosi ona 3750 USD. W lipcu spadnie do 1875 USD, a od roku 2020 przestanie być dostępna. Firma zdecydowała się obniżyć cenę, jako rekompensatę niższej ulgi.

Warto też dodać, że już w przyszłym miesiącu Tesla Model 3 ma być oficjalnie dostępna w Europie oraz Chinach.

Źródło: Tesla, New York Post, Stooq

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu