Artykuł sponsorowany

Tenda Nova MW6 uratowała mi internet w domu

Grzegorz Marczak
Tenda Nova MW6 uratowała mi internet w domu
Reklama

Tenda Nova MW6 to system WIFI dla użytkowników domowych oparty o technologię Mesh. Przez ostatni tydzień miałem możliwość przetestować to rozwiązanie we własny mieszkaniu i muszę powiedzieć, że uratowało to sytuację mojego domowego WIFI.

Problem jaki mam w domu jest mam wrażenie dość powszechny - rozkład pokoi nie pozwalający na pokrycie całego mieszkania jednym routerem oraz częste problemy z wydajnością WIFI, przez bardzo bardzo dużą liczbę pobliskich sieci i zajętość niemal wszystkich kanałów. W efekcie, w jednym z pokoi prędkość internetu spada do 1,5 Mbps, ale też bardzo często sieć 2,4 gHz w ogóle nie “podaje” internetu do podłączonych urządzeń.

Reklama

Problem próbowałem rozwiązać na różne sposoby, optymalizacja i konfiguracja naprawdę dobrego routera nic nie dawała. Praktycznie na większości kanałów jest po kilka sieci WIFI (mieszkam w bloku) i na dodatek to wszystko się w czasie zmienia. Po południu dany kanał wydaj się być w miarę wolny, a tymczasem już po godzinie jest tam tłoczno jak na Marszałkowskiej. Router fizycznie też nie jest w stanie pokryć internetem najbardziej odległego pokoju. Próbowałem więc różnego rodzaju extenderów.

Niestety mają one dla mnie więcej wad niż zalet. Po pierwsze potrafią już na dzień dobry obciąć nawet kilkukrotnie prędkość transmisji danych, po drugie działają mało stabilnie i często potrzebują restartu. Testowalem 3 różne extendery i niestety wszędzie problem się powtarzał. Przy okazji, przetestowałem też 2 różne rodzaje routerów z najwyższej półki - niestety żaden z nich fizycznie nie jest w stanie sam pokryć całego mojego mieszkania.

Tenda Nova MW6 oparta na Mesh WIFI

Testowany przeze mnie zestaw Tenda Nova MW6 rozwiązał problem z WIFI w moim mieszkaniu. Zestaw oparty o 3 niezależne, ale współpracujące ze sobą urządzenia sieciowe, nie tylko był w stanie pokryć całą powierzchnię mojego mieszkania, ale i zapewnić też odpowiednią wydajność do bezproblemowej pracy oraz rozrywki.

Wszystko dzięki Mesh, czyli technologii, która eliminuje wszystkie wady extenderów. Małe routery potrafią komunikować się między sobą niezależnie. Dla przykładu instalując trzeci element zestawu (Tenda Nova MW6 ma 3 urządzenia w zestawie) nie musimy stawiać go blisko urządzenia bezpośrednio podpiętego do modemu/routera głównego. Wystarczy, że będzie on w zasięgu drugiego urządzenia, aby działać sprawnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć zasięg naszej sieci WIFI.

Jak wspomniałem, w technologii Mesh wszystkie urządzenia komunikują się między sobą. Dzięki temu urządzenia sieciowe będą dynamicznie dopinane do routera, który jest w danym momencie najbardziej wydajny. Do tego potrafią też dynamicznie przepinać podłączone urządzenia do kolejnych routerów po to, aby zapewnić jak najlepszy sygnał.

Co jest w zestawie Tenda Nova MW6 i jak to działa?

Testowany przeze mnie zestaw składa się z trzech urządzeń / routerów. Są to 3 zgrabne kostki o rozmiarach 100x100x100 mm. Każda z nich wyposażona jest w dwa porty Gigabit Ethernet. W przypadku urządzenia podłączonego bezpośrednio do routera jeden z portów jest do połączenia WAN, drugi LAN. Natomiast w kolejnych urządzeniach oba porty pracują jako LAN.

Tenda Nova MW6 pracuje w dwóch zakresach częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz, warto jednak wspomnieć, że na rynku są też dostępne podobne systemy w 3 zakresach.

Reklama

Inne ważne parametry urządzeń :

  • SSID Broadcast, Beamforming, Wsparcie MU-MIMO
  • Bezpieczeństwo :WPA2-PSK (domyślnie)
  • Wireless roaming: Zgodność z IEEE802.11v/r
  • PPPoE, dynamiczne IP, stałe IP, tryb mostu
  • DHCP: serwer DHCP, lista klientów DHCP
  • Przekierowanie portów, UPnP
  • Firewall: Zabezpieczenie przeciw atakom typu DoS: UDP TCP flood
  • DNS: Obsługa ręcznego ustawiania serwera DNS
  • VPN: Obsługa IPsec pass through, PPTP pass through, L2TP pass through
  • Kontrola rodzicielska, Sieć gości, Aktualizacja oprogramowania online, Przywracanie ustawień fabrycznych

Jak to się wszystko instaluje?


Reklama

Rzeczy, których nie robimy często przeważnie przysparzają nam najwięcej problemu. Ponieważ mało kto regularnie instaluje system WIFI czy router w domu, dlatego taka czynność może budzić nasze obawy. Czy wszystko dobrze skonfigurujemy, czy odpowiednio zabezpieczymy, czy ważne funkcje są aktywne i niczego nie pominęliśmy, czy mamy aktualne oprogramowanie itp.

Nowoczesne systemy WIFI takie jak Tenda Nova MW6 bardzo ułatwiają nam instalację. W przypadku tego zestawu jedyne co trzeba zrobić, to połączyć pierwsze urządzenie z naszym routerem lub modemem, a następnie w różnych miejscach w domu dostawić kolejne elementy. Urządzenia są już sparowane ze sobą przez producenta, także nie musimy się martwić o ich połączenie między sobą.

Dalsza konfiguracja naszego WIFI odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej. Niestety nie mam tutaj dostępu do konfiguracji urządzeń z poziomu przeglądarki internetowej. W samej aplikacji (łącząc się najpierw z domyślnie utworzoną przez nasz zestaw siecią) konfigurujemy naprawde podstawowe rzeczy, jak nazwa sieci i hasło. I to na początek jest wszystko, co musimy zrobić.

Wcześniej sparowane urządzenia widzą się wzajemnie i natychmiast zaczynają komunikację, udostępniając wszystkim posiadaczom hasła sygnał WIFI oraz internet. Nie wiem czy można zrobić to jeszcz łatwiej. Nie musimy konfigurować każdego urządzenia osobno, łączyć ich w jakieś grupy czy wybierać rodzajów połączenia między nimi. Nie tworzymy też 3 różnych nazw sieci po to, aby każdy wiedział do jakiej ma się połączyć będąc w danym pomieszczeniu. Nie interesuje nas to, bo system sam decyduje do jakiego punktu powinniśmy być podpięci, aby otrzymać jak najlepszy sygnał WIFI.

Co jeszcze można zrobić, czyli słowo o konfiguracji

Z założenia, takie zestawy domowego WIFI nie oferują takich możliwości, jak klasyczne routery. Mamy ograniczoną liczbę interfejsów i uboższą konfigurację. To jednak nie oznacza, że nie ma w nich najbardziej przydatnych do użytku domowego funkcji.

Reklama

Przede wszystkim zarządzenie domową siecią z poziomu aplikacji jest bardzo wygodne. Powiedziałbym nawet, że wygodniejsze niż przez WWW. Mamy podgląd na wszystkie 3 kostki - widzimy jakość sygnału jaki dostarczają, podłączone urządzenia, szybkość transmisji przechodzących przez system itp.

Jeśli natomiast potrzebujemy bardziej zaawansowanych ustawień, to możemy uruchomić szybki roaming tak, aby urządzenia sprawnie przełączać się pomiędzy punktami dostępu, mamy możliwość przekierowania portów, konfiguracje zakresów IP w naszym DHCP, konfigurację DNS czy nawet harmonogram restartów systemu, o zdalnej aktualizacji już nie wspominając.



Z rzeczy przydatnych, jest też możliwość włączenia kontroli rodzicielskiej dla wybranych urządzeń. Grupujemy je wtedy i określamy w jakich godzinach dane urządzenia mogą mieć dostęp do sieci. Mamy też możliwość natychmiastowego odcięcia od internetu danego komputera czy telefonu. Brakuje mi jednak tutaj możliwości blokowania stron www.

Drugą bardzo przydatną funkcją jest możliwość stworzenia sieci dla gości. Przydatne szczególnie kiedy często odwiedzają nas znajomi, a niekoniecznie chcemy się z nimi dzielić hasłem do WIFI.

Tak naprawdę jednak te wszystkie rzeczy konfigurujemy sobie raz na początku a potem o nich zapominamy. Przez blisko dwa tygodnie od kiedy testuję ten system, nie miałem potrzeby zaglądać do jego konfiguracji. Wszystko działa sprawnie i bez potrzeby najmniejszej ingerencji z mojej strony.

Jak to działa i czy coś się z moim WIFI poprawiło?

Aby zobrazować problem jaki mam w domu z WIFI, opiszę układ mieszkania. Dwa pokoje i salon są po jednej stronie mieszkania, następnie jest długi korytarz, który zakręca do ostatniego pokoju. Między ostatnim pokojem, a resztą mieszkania mam jeszcze łazienki, czyli dodatkowe ściany, które potrafią blokować sygnał. Najbliższym miejscem, gdzie mogę podłączyć kostkę router jest w tym przypadku korytarz. Czyli miejsce blisko głównego routera, ale nadal daleko od ostatniego pokoju.

Umieszczenie w w tym miejscu extendera dawało mi w ostatnim pokoju internet o prędkości pomiędzy 1 - 8 Mbps, przy łączu o szybkości 400-500 Mbps, osiąganej w pokojach najbliżej oryginalnego routera. Spadki jak widać więc są gigantyczne - spowodowane odległością, ale również słabą wydajnością extenderów oraz silnymi sygnałami WIFI pochodzącymi z pobliskich mieszkań.

Jak to się zmieniło po instalacji systemu Tenda Nova MW6?

Na początku kilka obrazkowych porównań.

Wynik sieci 5Ghz mierzony w tym samym pokoju w którym stoi router Asusa (2 metry od routera). Podłaczone WIFI pochodzi z routera Asusa:

Wynik Tenda Nova mierzony w tym samym pokoju, w którym stoi pierwsza kostka podłączona do modemu (3 metry od routera). Podłączone WIFI pochodzi z systemu Tenda Nova

Jak widać wyniki są bardzo zbliżone. WIFI oferuje praktycznie maksymalną szybkość internetu. Jest to zauważalne zarówno w przypadku pobierania gier przez Steam, jak również w tempie buforowania filmów itp. Ping jest również bardzo przyzwoity. W oddalonym o ok. 6 metrów pokoju w Counter Strike jest na poziomie 20-30 ms, niezależnie czy jestem podłączony do routera Asusa czy zestawu Tenda Nova.

Jak wygląda sytuacja w najdalszym pokoju, w którym zawsze z internetem był problem?

Bez extendera sieć 5 GHz z routera Asusa jest oczywiście niedostępna z powodu odległości. Mogę się natomiast połączyć z siecią 2,4 GHz. Wynik jest jednak dość opłakany

Extender poprawia go wprawdzie o kilka Mbps, a nie jest to ani połączenie stabilne ani szybkie. Extendery, które testowałem miały też tę przypadłość, że często się zawieszały i kilka razy w tygodniu trzeba było je zrestartować.

Po podłączeniu kostki z systemu Tenda Nova w miejscu, gdzie wcześniej był extender sytuacja diametralnie się zmieniła. Ponad 140 Mbps jest to prędkość, która nie była wcześniej osiągalna. Co jednak najważniejsze,jest to łącze stabilne bez chwilowych zawieszeń czy przycięć. Ping przy pomiarze akurat jest trochę nader optymistyczny, ale mogę potwierdzić, że w grach jest na poziomie 20-30 ms średnio.

Podsumowując

Router, którego używam w domu kosztuje ok 1000-1200 PLN. Do tego dochodzi koszt extendera od 200-300 PLN. Ten zestaw nie zapewnił mi jednak komfortowego korzystania z internetu w moim mieszkaniu, gdzie codziennie liczba urządzeń podłączonych do internetu przekracza 20. Pomimo, iż jest to jeden z tańszych zestawów Mesh, to jak widać po wynikach - wydajnością nie ustępuje nawet klasycznym bardzo szybkim routerom.

Tenda Nova MW6 w cenie 800-900 PLN rozwiązała mój problem, zapewniając szybki internet i brak problemów. Oczywiście tak jak wspomniałem w tekście, systemy tego typu oferują mniej portów i ograniczoną konfigurację. Zyskujemy za to dostępność i pokrycie sygnałem dużej przestrzeni mieszkalnej. O łatwości konfiguracji i prostocie zarządzania z aplikacji już nawet nie wspominam.

Niedługo na rynku pojawić ma się też wersja MW3 - o zmniejszonym zasięgu ale za to w jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. Za pakiet z 3 routerami zapłacimy bowiem ok 499 PLN ale będzie też można kupić pakiet z dwoma kostkami za 349 PLN lub z jedną jednostką za 199 PLN. Jeśli więc wasze potrzeby jeśli chodzi o pokrycie WIFI mieszkania są nieco mniejsze to warto się zainteresować zestawami MW3.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama