24

Ten smartfon ma aparat z większą matrycą z przodu niż iPhone 6 z tyłu

Popularność zdjęć typu selfie nie pozostaje bez wpływu na rynek. Producenci coraz chętniej umieszczają matryce o wysokiej rozdzielczości i jasne obiektywy w przednich aparatach smartfonów. Dołącza do nich również HTC, którego najnowsze urządzenie ma dysponować aż 13-megapikselowym rozwiązaniem wspartym podwójną diodą LED. Niebawem aparaty na froncie staną się lepsze niż te z tyłu? Dotychczas wydane „selfie-phone’y” […]

Popularność zdjęć typu selfie nie pozostaje bez wpływu na rynek. Producenci coraz chętniej umieszczają matryce o wysokiej rozdzielczości i jasne obiektywy w przednich aparatach smartfonów. Dołącza do nich również HTC, którego najnowsze urządzenie ma dysponować aż 13-megapikselowym rozwiązaniem wspartym podwójną diodą LED. Niebawem aparaty na froncie staną się lepsze niż te z tyłu?

Dotychczas wydane „selfie-phone’y” można wymieniać długo: Xperia C3, Lumia 735, Huawei Ascend G6, Lenovo Vibe X czy chociażby Oppo N1. We wszystkich znajdziemy rozwiązania z matrycami 5 Mpix i lepszymi, a dodatkowo niektóre doposażono również diodami LED. Przednie kamery nie przyjęły się jako narzędzia do wideorozmów – a już szczególnie tych, realizowanych za pośrednictwem operatorów komórkowych. Teraz, dzięki zdjęciom typu „selfie” przechodzą swoją drugą młodość.

HTC-Desire-Eye

Dotąd smartfony do selfie były na ogół średniakami. Producenci doskonale zdawali sobie sprawę, że robienie tego typu zdjęć to domena ludzi młodych, a ci, w przeważającej większości, nie kupią smartfona z najwyższej półki. HTC Desire Eye ma być na tym polu wyjątkiem. Według dotychczasowych przecieków urządzenie otrzyma czterordzeniowego Snapdragona 801, 2 GB RAM-u oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Wszystko to dopełni 5,2-calowy ekran Full HD i bateria 2400 mAh. Nieoficjalnie mówi się też o odporności na wodę potwierdzonej normą IPX7. Zanosi się na solidną słuchawkę, która z powodzeniem może zająć miejsce na górnej półce – tuż obok innych topowych modeli.

nexus2cee_IMG_20141003_141742

Co jednak z samą kamerą? Tutaj HTC całkowicie zrezygnowało z kompromisów. Zastosowanie ma znaleźć matryca o rozdzielczości 13 Mpix wspierana przez dwie diody doświetlające LED. Aparat ma w dodatku cechować się przysłoną f/2.0, co uczyni go prawdopodobnie najlepszym przednim rozwiązaniem tego typu na rynku. Warto dodać, że z tyłu zastosowanie ma znaleźć identyczny moduł. Tutaj nasuwa się pytanie – na ile te 13 megapikseli faktycznie przełoży się na jakość zdjęcia. Jedno jest pewne – nasze selfie będą miały wysoką rozdzielczość, a dzięki jasnemu obiektywowi unikniemy szumów i uzyskamy lepszą jakość w mniej sprzyjających warunkach. Może się okazać, że Desire Eye faktycznie będzie miał matrycę o większej rozdzielczości z przodu niż iPhone 6 z tyłu, a tymczasem w praktyce smartfon Apple będzie bił go w przedbiegach.

Wizualnie słuchawka nie odstaje zbytnio od stylistyki przyjętej przez inne modele HTC. Możemy się zatem spodziewać aluminiowej obudowy i przednich głośników. Zainstalowany system Android będzie natomiast, jak zawsze, wsparty nakładką graficzną HTC Sense 6. Podejrzewam, że pojawi się też kilka praktycznych nowości software’owych związanych ze zdjęciami.

2014-10-06_101019

Premiera już niebawem. HTC zapowiedziało swoją konferencję na środę. Wówczas zaprezentowane mają zostać też inne fotograficzne nowości – w tym pierwsza samodzielna kamerka tajwańskiej firmy, która nieoficjalnie ma być konkurencją dla urządzeń marki GoPro. Widać, że producent traktuje fotografowanie i rejestrowanie wideo jako jedne z kluczowych aspektów rozwoju w najbliższym czasie. To ciekawe, bo, kto jak to, ale HTC akurat nigdy nie słynęło ze świetnych aparatów, a ich technologia ultrapikseli okazała się finalnie raczej niewypałem niż wielkim sukcesem. Mam nadzieję, że już w środę zobaczymy, jakie wyciągnięto z tego wnioski.