Firefox

Temat Firefoksa dla Modern UI wraca. W Windows 10 Lisek wręcz powinien być aplikacją uniwersalną

Tomasz Popielarczyk
Temat Firefoksa dla Modern UI wraca. W Windows 10 Lisek wręcz powinien być aplikacją uniwersalną
42

Pamiętacie Firefoksa dla Windows 8? Aplikacja była tworzona przez dobrych kilkanaście miesięcy, a gdy już zadeboiutowała, po miesiącu Mozilla ogłosiła zamknięcie projektu ze względu na niewielkie zainteresowanie. Teraz pomysł wraca, a przynajmniej tak można podejrzewać, patrząc na wypowiedzi pracown...

Pamiętacie Firefoksa dla Windows 8? Aplikacja była tworzona przez dobrych kilkanaście miesięcy, a gdy już zadeboiutowała, po miesiącu Mozilla ogłosiła zamknięcie projektu ze względu na niewielkie zainteresowanie. Teraz pomysł wraca, a przynajmniej tak można podejrzewać, patrząc na wypowiedzi pracowników Mozilli.

Żadnych oficjalnych zapowiedzi nie ma - podobnie zresztą jak deklaracji ani przecieków. Jest tylko forum Firefoksa, na którym jeden z użytkowników prosi o przygotowanie Firefoksa w postaci "Universal App", a więc aplikacji działającej na Windows 10 dla desktopów, tabletów oraz... smartfonów (a w niedalekiej przyszłości również Xboksie One i goglach Holo Lens). Idea szybko przypadła do gustu innym użytkownikom, bo po zaledwie kilkunastu godzinach podpisało się pod nią ponad 300 osób. Odpowiedź jednego z pracowników Mozilli była zaskakująca:

Very interesting idea, thanks for that. I will pass it on to the desktop team (I work on Firefox for Android mostly). I am sure they are at least thinking about it!

Oczywiście wyrażenie przekonania, że desktopowy zespół Firefoksa myśli o tym niczego nie zmienia. Daje jednak nadzieję, że Lisek w takiej postaci może faktycznie powstać. Zresztą Mozilla sporo może stracić, jeżeli zaprzepaści taką szansę. Powodów jest masa. Przede wszystkim Windows Store staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym dla programistów - ich aplikacje mogą trafić na wiele różnych platform niskim nakładem pracy. Pojedyncze urządzenia MS nie mają takiej siły przebicia, ale łącznie Windows 10, Windows Phone i Xbox stanowić będą pokaźną bazę użytkowników, którzy z utęsknieniem wyczekują aplikacji znany z Androida i innych platform. Daję sobie rękę uciąć, że istnieje masa osób, które korzystają z Firefoksa na komputerze i z chęcią robiłyby to również na telefonie, a jeżeli doszłaby do tego możliwość synchronizacji haseł i zakładek z Xboksem, bo byliby wniebowzięci.

Wskrzeszeniu Firefoksa dla Modern UI  sprzyjają również zmiany w API, które teraz jest mniej rygorystyczne i nie faworyzuje Internet Explorera. Deweloperzy mogą zatem pozwolić sobie na więcej, a Firefox dla Modern UI mógłby się przez to stać o wiele lepszy. Chociażby sam sposób wyświetlania programu z paskiem zadań na dole i paskiem stanu na górze robi ogromną różnicę.

Tutaj pojawia się prośba do Was - jeżeli z chęcią zobaczylibyście takiego Firefoksa, zaglądajcie na forum wsparcia dla przeglądarki i torpedujcie Mozillę, klikając "I have this problem too". Być może, jeżeli pracownicy fundacji zobaczą, że zainteresowanie takim projektem jest duże, prędzej skupią na nim swoją uwagę. Mozilla wydaje się bowiem ostatnio nieco stać w miejscu ze swoją przeglądarką - skupiać na poprawkach, optymalizacji i wspieraniu standardów. Asm.js ma jeszcze przed sobą długą drogę, by wejść do mainstreamu. Może zatem jest to najwłaściwszy moment, żeby zainicjować taki projekt i wskrzesić Firefoksa dla Modern UI?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu