Firefox

Mozilla na MWC z płatnościami i telewizorami. Firefox OS ma tutaj coś do udowodnienia

Tomasz Popielarczyk
12

Pamiętacie Firefox OS? To taki system Mozilli dla low-endowych smartfonów. Żartuję oczywiście - o mobilnej wersji Firefoksa na pewno zapomnieć się nie da, przynajmniej jeszcze nie teraz. Lisek zyskuje nowe możliwości oraz atakuje kolejne platformy. Dowodem na to mają być targi MWC w Barcelonie, gdzi...

Pamiętacie Firefox OS? To taki system Mozilli dla low-endowych smartfonów. Żartuję oczywiście - o mobilnej wersji Firefoksa na pewno zapomnieć się nie da, przynajmniej jeszcze nie teraz. Lisek zyskuje nowe możliwości oraz atakuje kolejne platformy. Dowodem na to mają być targi MWC w Barcelonie, gdzie Mozilla chce (i powinna) się szczególnie wykazać.

Targi MWC na stoisku Mozilli mają upłynąć pod znakiem trzech haseł: Smart TV, płatności mobilne oraz prywatność. Na tych trzech polach platforma Firefox OS w nadchodzących miesiącach będzie się prawdopodobnie rozwijać najmocniej. Choć trzeba zauważyć, że jeszcze nic nie jest przesądzone i możemy się spodziewać równie dobrze jakiś niespodzianek.

Smart TV to nic innego jak rezultat współpracy z Panasoniciem. Pozwoliło to stworzyć serię telewizorów Viera, na których uruchomimy aplikacje bazujące na HTML5 - niezupełnie takie jak na smartfonach, bo dostosowane do dużych przekątnych i rozdzielczości 4K. Dla Fundacji wejście w ten segment to szansa na zwrócenie uwagi liczniejszej grupy deweloperów, którzy zapewnią przypływ aplikacji mobilnych w sklepie Firefox Marketplace. Konkretów nie znamy, bo nie było nam dane zobaczyć tych telewizorów na odbywającej się właśnie konferencji Panasonic Convention we Frankfurcie. Na pewno jednak poświęcę im chwilę uwagi na MWC.

O wiele bardziej interesującą kwestią są jednak płatności. Mozilla ma tutaj o wiele poważniejszych partnerów: Deutsche Telekom Innovation Labs, T-Mobile Polska oraz MasterCard. W rezultacie powstał projekt modułu NFC wbudowywanego w smartfony z Firefox OS, który posłuży do mobilnych płatności, usług transportowych czy korzystania z mediów społecznościowych. Nie wiem jeszcze co kombinuje Mozilla, ale jeżeli w rezultacie powstanie rozwiązanie, które pozwoli np. używać telefonu jako karty miejskiej w warszawskim ZTM (a potem być może innych miastach), jestem zdecydowanie za. Na pewno mobilny portfel ma bazować na technologii MasterCard Contactless, co już na starcie zapewni dostęp setek tysięcy terminali płatniczych na całym świecie. Brzmi to naprawdę nieźle.

Oprócz tego planowany jest cykl prelekcji pod nazwą "FoxDen", w którym pracownicy i czołowi przedstawiciele Mozilli skupią się na kwestiach związanych z prywatnością, przyszłością internetu oraz konsekwencjach tego rozwoju. Jeżeli będziecie na MWC, warto się zainteresować, bo tematy sprawiają wrażenie interesujących.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu