Polska

Technologie kosmiczne i satelitarne - nowe elitarne studia w Polsce

Marcin Hołowacz
Technologie kosmiczne i satelitarne - nowe elitarne studia w Polsce
Reklama

Technologie kosmiczne i satelitarne to nowy kierunek międzyuczelnianych studiów magisterskich w Trójmieście. We wtorek na Politechnice Gdańskiej miała miejsce inauguracja, lecz studia będą prowadzone zarówno na Politechnice Gdańskiej, jak i w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademii Morskiej w Gdyni.

Rynek pracy potrzebuje specjalistów od technologii kosmicznych

Kierunek stanowi odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie rynku pracy związane ze specjalistami z zakresu technologii kosmicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie w postaci ponad dwóch milionów złotych, co umożliwi dostosowanie programu studiów do potrzeb rynku pracy. Ogromne znaczenie mają firmy znajdujące się na terenie województwa, które działają w sektorze kosmicznym. Wszystko to sprawia, że województwo pomorskie może zostać liderem w rozwoju narodowego programu kosmicznego.

Reklama

Firmy z sektora kosmicznego i nowoczesne laboratoria

Dzięki temu, że studenci będą mieć zajęcia realizowane w systemie międzyuczelnianym, będą mieć dostęp do nowoczesnych laboratoriów ze wszystkich trzech uczelni, które dysponują sporą bazą aparaturową, co umożliwi przebieg nauki w sposób rozwijający ich praktyczne umiejętności. Poza tym, niezwykle istotni są partnerzy biznesowi na których składają się firmy z sektora kosmicznego. Dzięki temu studenci będą uczestniczyć w realizowaniu projektów dla tych firm oraz będą mieli zapewnione praktyki. Są to m.in. SiGarden, Black Pearls VC, Flextronics International Poland, Space Forest, OPEGIEKA.


Prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego, który przewodniczył uroczystości inauguracyjnej, podkreślił jak istotna będzie możliwość współpracy z tymi firmami, po czym dodał również:

Chcielibyśmy wykorzystać innowacyjne technologie kosmiczne do rozwiązywania problemów nawigacji, obronności, ale też w sprawach cywilnych wiążących się np. z zanieczyszczeniami, ekologią czy kontrolą linii brzegowej Morza Bałtyckiego.

Konkretny kierunek to konkretne oczekiwania

Studenci również mają wysokie oczekiwania związane z tym kierunkiem. Jako absolwenci Technologii kosmicznych i satelitarnych, powinni dysponować wiedzą na temat narzędzi do analizy zbiorów danych przestrzennych oraz umiejętnością pozyskiwania tych danych. Będą wiedzieć jak posługiwać się aparaturą satelitarno-kosmiczną oraz jak ją projektować. Ich wiedza powinna być poparta praktykami odbytymi w siedzibach wcześniej wymienionych firm z sektora kosmicznego.

Kierunek będzie miał do zaoferowania kilka specjalności. „Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej” oraz „technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej” na Politechnice Gdańskiej. „Morskie systemy satelitarne i kosmiczne” na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni. „Aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa” na wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ma być po ok. 30 studentów na każdej z wymienionych specjalności, a więc łącznie na 3 semestry (tyle mają trwać studia) uczęszczać będzie ok. 120 studentów, a jedną z nich ma być Katarzyna Króżel, która dla tej możliwości przyjechała specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. Zabrała głos podczas inauguracji:

Reklama

Wiem, że tutaj w Gdańsku jest bardzo dobra uczelnia. Tu dużo się nauczę i mam nadzieję, że w przyszłości dostanę fajną pracę (zaśmiała się) i wykorzystam wszystko czego się nauczyłam.

Brzmi super. Szkoda tylko, gdyby ci studenci po otrzymaniu takiego wykształcenia opuścili kraj. Miejmy nadzieję, że praktyki podjęte w 20 firmach współpracujących z uczelniami zaowocują później na tyle interesującymi miejscami pracy, że absolwenci zostaną w Polsce.

Źródło 1, 2

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama