Polska

Fiszki Polityki receptą na nadmiar informacji. Oto nowa aplikacja tygodnika

Konrad Kozłowski
Fiszki Polityki receptą na nadmiar informacji. Oto nowa aplikacja tygodnika
12

Czym jest fiszka? Kartka zawierająca informacje oraz notatki na temat danego hasła. Tygodnik Polityka postanowił połączyć to klasyczne rozwiązanie z obowiązującymi obecnie technologicznymi trendami. W efekcie powstały Fiszki Polityki, czyli aplikacja pełna zwięzłych wiadomości i podsumowania wydarzeń dnia.

Nowa aplikacja tygodnika ma za zadanie stać się najlepszą odpowiedzią na styl życia młodszych pokoleń. Należą do nich osoby przejawiające przede wszystkim przywiązanie i przyzwyczajenie do ekranów, a nie papierowych stron czasopism czy książek. Jak więc Polityka planuje dostosować się do takich realiów?

Fiszki Polityki to najważniejsze zdaniem redakcji informacje przedstawione w formacie... fiszek. Zapoznanie się z jedną fiszką ma nam zająć do 30 sekund. Obszerniejszy temat zostanie rozbity na kilka lub kilkanaście fiszek, z którymi zapoznamy się w kilka minut.

Nie gonimy za sensacjami. Chcemy lepiej zrozumieć rzeczywistość wokół nas i dzielić się tą wiedzą. Obiecujemy Ci poważne, mądre, angażujące treści w wygodnej fiszkowej formie.

Położono niemały nacisk na warstwę wizualną aplikacji. Przerzeucanie fiszek to bardzo fajna i miła dla oka animacja, nie ma najmniejszego problemu w obsłudze aplikacji jedną ręką. Każdemu z tematów przypisany jest konkretny stosmegafon umieszczony w prawym dolnym rogu ekranu. Skrywa on zestawienie najważniejszych wydarzeń ostatnich dni.


Po wybraniu konkretnej daty przechodzimy oczywiście do zestawienia kilku czy kilkunastu fiszek podsumowujących zdarzenia. Tygodnik słynie także z dłuższych artykułów i tych również nie zabraknie w aplikacji. Każdego dnia publikowane będą dwa takie teksty. Dodatkowo, aplikacja będzie nas powiadamiała na bieżąco o najistotniejszych wydarzeniach. Każdy z materiałów możemy wygodnie udostępnić innym

Pierwszy miesiąc korzystania z aplikacji jest zupełnie darmowy, lecz za kolejne będziemy musieli zapłacić - 9 zł za miesiąc lub 25 zł za kwartał. 30-dniowy okres próbny wydaje się być wystarczającym, by móc ocenić przydatność Fiszek Polityki. W tech chwili ikona aplikacji wylądowała na moim głównym ekranie i będę bardzo uważnie przyglądał się jej rozwojowi.

Od poprzedniej tego typu premiery upłynęło naprawdę sporo czasu. Doskonale pamiętam bowiem podjęte przez Agore i Newsweeeka próby przyciągnięcia młodych czytelników. Clou oraz wPunkt wciąż otrzymują nowe treści, ale ostatnie aktualizacje aplikacji pochodzą z października zeszłego roku, a twórcom wyraźnie brakuje (tymczasowo?) zapału na kontynuowanie i rozwijanie projektów.


Fiszki Polityki są jednak czymś innym. Nie znajdziemy tu jedynie skrótu nadchodzących wydarzeń czy tylko dłuższych tekstów (typu longform), na których przeczytanie raczej rzadko znajdziemy czas będąc w ciągłym ruchu. Postawiono na blokowe przedstawianie informacji co przyspiesza ich przyswajanie i jest po prostu komfortowe. Cieszy mnie doprowadzenie projektu do końca i dzisiejsza premiera aplikacji, bo właśnie takich inicjatyw potrzebuje skostniały polski rynek cyfrowej prasy.

Fiszki Polityki znajdziecie w Google Play oraz App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu