Technologie

TCL zacznie drukować większe i tańsze ekrany OLED, od 2023 roku

Kamil Pieczonka
TCL zacznie drukować większe i tańsze ekrany OLED, od 2023 roku
5

Chiński TCL to trzeci pod względem sprzedaży producent telewizorów na świecie. Firma ma swojej ofercie głównie telewizory LCD, w tym modele podświetlane diodami MiniLED, ale intensywnie pracuje nad technologią OLED, która będzie tańsza w produkcji niż panele LG WOLED.

TCL szykuje drukowane panele OLED

Na łamach serwisu TechRadar, szef europejskiego działu rozwoju produktów - Marek Maciejewski poinformował, że TCL obecnie intensywnie pracuje nad technologią drukowania paneli OLED, która może być pod wieloma względami znacznie lepsza od tej stosowanej przez LG. Koreańska spółka jest obecnie monopolistą jeśli chodzi o technologię OLED, dostarcza swoje panele do telewizorów takich producentów jak Panasonic, Philips oraz Sony, a także ma bogatą ofertę własnych modeli. Konkurencja intensywnie pracuje jednak nad podobnymi rozwiązaniami, Samsung ma swoje QD-OLED, a TCL zamierza produkować matryce OLED metodą druku.

Takie rozwiązanie ma mieć szereg zalet względem metody produkcji opatentowanej przez LG. Przede wszystkim niższe będą koszty produkcji. Szacuje się, że może to zaowocować telewizorami tańszymi nawet o 15-25%. W praktyce najtańsze modele telewizorów OLED mogłyby wtedy kosztować wyraźnie poniżej 4000 PLN. Metoda druku jest też dokładniejsza i ma wyższą skuteczność, przez co powstaje mniej odpadów. Nad podobnym rozwiązaniem pracują podobno wszyscy producenci telewizorów. Pomimo, że powszechnie uważa się standard MicroLED za przyszłość telewizorów to wygląda jednak na to, że OLED może być tańszym, a równie dobrym pod względem jakości obrazu rozwiązaniem. TCL chce też oferować znacznie większe panele, obecnie LG ogranicza się do ekranów 88 cali, podczas gdy Samsung ma np. w ofercie telewizory MicroLED o przekątnych 98 i 110 cali. TCL również chce wejść w ten segment i oferować ekrany OLED o przekątnej powyżej 100 cali.

Na nową technologię jeszcze poczekamy

Jedyny problem jest taki, że technologia druku ekranów OLED jest obecnie dopiero w fazie testów. TCL planuje rozpocząć masową produkcję dopiero w 2023 roku, czyli za 2 lata, co może oznaczać, że pierwsze telewizory tego typu pojawią się dopiero w 2024 roku. To szmat czasu, a jak wszyscy wiemy rynek zmienia się bardzo szybko. LG też nie stoi w miejscu, w zeszłym roku otworzyło nową fabrykę w Chinach i podwoiło swoją produkcję paneli OLED. Samsung póki co nie chwali się swoimi planami odnośnie technologii OLED, ale pojawiły się plotki, że zamierza kupować panele od LG. TCL z pewnością ma środki i możliwości, aby włączyć się do tej rywalizacji i miejmy nadzieje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu