Felietony

Tańsze ubezpieczenie w zamian za dane z Twojego samochodu. Z Fordem to możliwe

Marcin Kamiński
Tańsze ubezpieczenie w zamian za dane z Twojego samochodu. Z Fordem to możliwe
11

System Sync, montowany w samochodach Ford już od pięciu lat, to przydatne kierowcom narzędzie oraz źródło rozrywki. Stworzony w kooperacji z firmą Microsoft system teraz daje kolejne korzyści swoim użytkownikom. W Stanach Zjednoczonych kierowcy udostępniający firmie ubezpieczeniowej zapisy telemetry...

System Sync, montowany w samochodach Ford już od pięciu lat, to przydatne kierowcom narzędzie oraz źródło rozrywki. Stworzony w kooperacji z firmą Microsoft system teraz daje kolejne korzyści swoim użytkownikom. W Stanach Zjednoczonych kierowcy udostępniający firmie ubezpieczeniowej zapisy telemetryczne swojego pojazdu mogą uzyskać zniżki wynoszące nawet do 40%. Czy Wy w zamian za nieco informacji o swoim stylu jazdy skłonni bylibyście przyjąć tańszą polisę ubezpieczeniową?

Stosowany przez markę Ford system multimedialny Sync to między innymi nawigacja, system sterowania głosem, rozmowy telefoniczne, a nawet raporty dotyczące stanu technicznego pojazdu. Pisaliśmy Wam o nim już niejednokrotnie, choćby przy okazji informacji o możliwości samodzielnej aktualizacji firmware’u samochodu marki Ford przez kierowców.

System potrafi również zapisywać dystanse naszych podróży. W zamian za udostępnienie tych informacji działająca na terenie Stanów Zjednoczonych firma ubezpieczeniowa State Farm oferuje swoim klientom zniżkę. W zależności od dokładności udostępnionych danych na temat naszego stylu jazdy, możliwe jest uzyskanie zniżki na ubezpieczenie samochodu od 10 do 40%.

Osoby obawiające się o swoją prywatność przy przekazywaniu danych z zaawansowanego komputera pokładowego uspokajają specjaliści – całość musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem, a dane nie zawierają żadnych informacji na temat pozycji pojazdów. Dodatkowo wszystkie dane są szyfrowane i nigdy nie zostaną udostępnione firmom zewnętrznym.

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na drogach i powszechniejszym stosowaniem systemów telemetrycznych w pojazdach, coraz łatwiejsze stawać będzie się kolekcjonowanie danych na temat stylu jazdy, korkach oraz wypadkach. Oferowanie zniżek w zamian za udostępnianie danych o przebiegu samochodu to jednak nowy i ciekawy pomysł. Czy sami byście z niego skorzystali? Komentarze pozostawiamy do Waszej dyspozycji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftFordsync