Procesory

Tańsze smartfony ze Snapdragonem 888 na horyzoncie

Paweł Winiarski
Tańsze smartfony ze Snapdragonem 888 na horyzoncie
7

Zastosowanie topowego chipu oznacza, że trafia on jedynie do flagowców, a to jednocześnie wiąże się z koniecznością wydania niemałych pieniędzy. Qualcom pracuje jednak nad tańszą wersją Snapdragona 888, co może sprawić, że układ trafi do tańszych smartfonów.

Najmocniejsze flagowce tańsze? To możliwe

O ile oczywiście potwierdzą się doniesienia od Rolanda Quandta. Według jego informacji, Qualcomm pracuje aktualnie nad tańszą, tak zwaną "lower-endową" wersją topowego Snapdragona 888, którego można w tej chwili znaleźć w Xiaomi Mi 11. Podobno nowy chip ma oznaczenie SM8325.

Czym tańsza wersja ma się różnić od zwykłego Snadpragon 888? Brakiem zintegrowanego modemu 5G, co miałoby obniżyć koszt produkcji procesora. W Snapdragonie 870 Qualcomm wspiera się zewnętrznym modemem, więc nie jest to rzecz dyskryminująca chipa. No i przecież nie każdy jest zainteresowany obsługą 5G, szczególnie w krajach, gdzie nie każdy dostawca usług oferuje już taką usługę. Tańsza wersja Snapa 888 miałaby być produkowana w tej samej litografii (5nm), nie ma natomiast żadnych plotek o pozostałych różnicach, w tym wydajności czy kultury pracy. A zwykłe 888 lubi się czasem zagrzać, o czym wspominałem w swojej recenzji Mi 11. W normalnym użytkowaniu telefon trzymał normalną temperaturę, podczas syntetycznych testów i dłuższych sesji z grami smartfona potrafił się jednak zagrzać. Może być to oczywiście wina konstrukcji Mi 11, ale stawiałbym raczej na sam procesor.

Jestem bardzo ciekawy czy faktycznie wypuszczenie tańszego w produkcji Snapdragona 888 bez modemu 5G znacząco wpłynęłoby na ceny "flagowych" smartfonów z tym procesorem.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu