Artykuł sponsorowany

Taniej za 5G już się nie da! Ale cena to nie wszystko, co realme 8 5G ma do zaoferowania

Krzysztof Rojek
Taniej za 5G już się nie da! Ale cena to nie wszystko, co realme 8 5G ma do zaoferowania
3

Stworzenie taniego telefonu z 5G jest trudne samo w sobie. Jednak stworzenie telefonu, który nie tylko będzie tani, ale też za niewielkie pieniądze będzie oferował znacznie więcej, niż tylko dostęp do 5G, jest już sztuką. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na mającego niedawno swoją premierę realme 8 5G.

Patrząc na rozwój dzisiejszej sieci 5G, można wyraźnie zauważyć, jak bardzo jest to system naczyń połączonych i jak multum zjawisk wpływa tam na siebie nawzajem. Aby klienci mogli w pełni cieszyć się wyższymi prędkościami, a firmy – kapitalizować nowe możliwości i wprowadzać innowacyjne usługi – potrzebne jest szerokie pokrycie terenu sygnałem. Aby jednak opłacało się budować maszty transmisyjne, operatorzy muszą wiedzieć, że jak najwięcej osób będzie w stanie z tego 5G skorzystać. I tutaj właśnie pojawia się ważna rola smartfonów przystępnych cenowo, które jednocześnie będą w stanie zaoferować dostęp do sieci komórkowej najnowszej generacji. W tym temacie specjalizuje się realme, które z premiery na premierę obniża kwotę jaką należy zapłacić za ich telefon z 5G. Jednak sam dostęp do tej sieci nie oznacza jeszcze, że telefon jest z automatu dobry. Trzeba bowiem umiejętnego wyważenia podzespołów, by przy niskiej cenie zaoferować smartfon, który będzie potrafił wykorzystać wyższe prędkości i przepustowość internetu. I takim urządzeniem jest właśnie model 8 5G. W porównaniu do poprzednika jego cena znacznie spadła, a jednocześnie – ma on całkiem sporo do zaoferowania. Jakie możliwości dostaniemy płacąc dziś za telefon z 5G mniej niż 1000 zł?

  1. Mocne podzespoły

W przypadku realme 8 5G nastąpiła zmiana procesora i model Dimensity 800U został zastąpiony przez Dimensity 700. Wydawałoby się więc, że wydajność powinna spaść. Jednak nic z tych rzeczy. Zarówno benchmarki, jak i korzystanie z telefonu na co dzień pokazuje, że mamy tu do czynienia z praktycznie taką samą wydajnością, jak w przypadku poprzednika, co oznacza, że stosunek ceny do mocy jest tu jeszcze lepszy niż w poprzedniku.

Dlaczego to ważne? Przede wszystkim – współczesne zastosowania 5G mocno polegają na tym, jak szybko działa nasze SoC. Jeżeli mówimy o takich czynnościach jak chociażby sieciowe gry wideo - strzelanki PvP, gry wyścigowe czy zręcznościowe - to w tym wypadku każdy lag czy spadek FPS’ów  może decydować o naszej wygranej bądź przegranej. 5G nie miałoby więc sensu bez zastosowania przyzwoitego procesora, który nie tylko będzie w stanie uciągnąć wszystkie nowe produkcje, ale też – zapewnić w nich płynną rozgrywkę. Jeżeli natomiast będziemy chcieli wykorzystać telefon do pracy na dużych zbiorów danych – pamiętajmy, że to procesor odpowiedzialny jest za ich przetwarzanie. Dlatego  jeżeli chcemy na smartfonie pracować z dużymi plikami (zdjęciami, filmami czy chociażby zbiorami danych w przypadku zastosowań służbowych) dobrze jest upewnić się, że wybrany przez nas smartfon sobie z nimi poradzi.

Tutaj też należy wspomnieć o jednej kwestii, która jest bardzo często pomijana przez osoby wybierające smartfon, szczególnie z niższej półki. Mowa tu o tym, jak szybko działa wbudowana weń pamięć wewnętrzna. Jeżeli bowiem mówimy o przetwarzaniu dużych ilości danych, nie możemy się obejść bez dysku, który będzie w stanie odpowiednio szybko je zapisywać i odczytywać. realme 8 5G zadbało także i o tę kwestię – mamy tu bowiem pamięć w standardzie UFS 2.1. UFS działa w technologii full duplex ze znacznie wyższą prędkością zapisu i odczytu niż eMMC. W przypadku wersji 2.1 mówimy o 850 MB/s odczytu i 260 MB/s zapisu. Wiadomo więc, że ten element smartfona nie będzie naszym problemem.

  1. Ekran z wyższym odświeżaniem

Jeżeli dużo korzystamy ze smartfona, wiadomo, że ekran jest jednym z kluczowych komponentów na które zwrócimy uwagę. Wyższa szybkość 5G to także możliwość strumieniowania treści nie tylko o lepszej jakości, ale też – w większej liczbie klatek na sekundę. Dlatego właśnie ekran 90 Hz w realme 8 5G jest bardzo dobrym wyważeniem pomiędzy ceną a możliwości. W niższej cenie wciąż bowiem otrzymujemy wyświetlacz, który zadowoli większość mobilnych graczy swoją płynnością, a jednocześnie – nie będzie niepotrzebnie obciążał baterii (ta tutaj ma słuszną pojemność 5000 mAh) i modułu graficznego, pozwalając na jeszcze dłuższe granie na jednym ładowaniu.

W przypadku ekranu mamy też jeszcze dwie kwestie, którymi realme może się pochwalić. Pierwsza z nich to jasność. Dużo smartfonów z podobnej półki cenowej potrafi mocno zawieść w tym aspekcie, przez co takich urządzeń tak naprawdę nie da się używać na zewnątrz, gdy świeci mocne słońce. Na szczęście realme 8 posiada 600 nitów jasności maksymalnej, co w zupełności wystarczy do codziennej pracy oraz np. grania w gry mobilne w czasie podróży. Drugą rzeczą jest dostosowanie kolorów – tutaj trzeba oddać realme UI, że co roku jest jedną z tych nakładek, w której możliwości personalizacji i konfiguracji kolorów ekranu stoją na naprawdę wysokim poziomie. Pozwala to dopasować to, jak wygląda konsumowana przez nas treść do naszych preferencji, dzięki czemu korzystanie z urządzenia jest jeszcze przyjemniejsze.

  1. Dobry aparat

Wydawać by się mogło, że posiadając „zaledwie” 48 Mpix matrycę realme 8 5G nie zawojuje świata jako fotosmartfon. I o ile faktycznie ciężko zakładać, że z pomocą tych zdjęć zdobędziemy nagrodę Grand Press Photo, to w tym przypadku zdecydowanie specyfikacja nie oddaje tego, jak aparat w realme 8 5G działa. Wystarczy przeczytać bądź obejrzeć dowolną recenzję by zobaczyć, że jest to jeden z mocniejszych punktów tego telefonu, głównie ze względu na to, jak dobrze radzi sobie w takich kwestiach jak szczegółowość, odwzorowanie kolorów i HDR w dzień oraz jak jest w stanie wygrzebać detale w ciemnych, nocnych scenerii. Jakość zdjęć i wideo robionego przy jego pomocy zdecydowanie wychodzi poza klasę sprzętu i na pewno zaskakuje na plus, biorąc pod uwagę, że mówimy o telefonie za mniej niż 1000 zł. Tak samo dużo dobrego możemy powiedzieć tutaj o aparacie z przodu, który nie tylko potrafi zrobić dobre selfie w dzień, ale też i w nocy – coś co jeszcze przed chwilą był praktycznie wyłączną domeną flagowców.

Podsumowując – realme 8 5G to telefon, którym warto się zainteresować, a jeżeli szukamy telefonu z 5G, jest to chyba najmocniejszy kandydat w swojej klasie cenowej. To właśnie telefony takie jak ten popularyzują 5G i sprawiają, że operatorzy widzą sens w rozwijaniu infrastruktury, a developerzy – w wymyślaniu rozwiązań, które będą w stanie tę szybkość wykorzystać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu