Akcja Partnerska

Nowe telewizory Samsung Neo QLED to nie tylko nowa technologia podświetlenia, ale również wiele innowacyjnych i przydatnych funkcji

PW
Paweł Winiarski
4

Tegoroczna linia telewizorów Samsung Neo QLED może się pochwalić nowym systemem Quantum Mini LED, dzięki któremu obraz jest jeszcze lepszy i bardziej wyraźny z jeszcze bogatszą gamą kolorów i z głęboką czernią. Ale to nie wszystkie nowości jakie zobaczymy w tym roku.

Dobry telewizor to taki, który sprawdzi się we wszystkich powierzonych mu zadaniach. Musi oferować świetną jakość obrazu i dźwięku podczas oglądani filmów oraz sprostać oczekiwaniom graczy, którzy po premierze konsol nowej generacji są jeszcze bardziej wymagający. Wygląda na to, że tegoroczne Neo QLED-y od Samsunga dadzą sobie z tym wszystkim radę.

Technologia MiniLED wchodzi do naszych salonów

Telewizory Samsung z serii Neo QLED to nowa technologia ekranów, gdzie charakterystyczną cechą urządzeń jest podświetlenie Quantum Mini LED. Do sterowania wykorzystują nową technologię Quantum Matrix oraz nowy, jeszcze wydajniejszy Procesor AI Neo Quantum wykorzystujący Sztuczną Inteligencję, co umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie gęsto rozmieszczonymi diodami bez efektu rozmazania. Nowe są też oczywiście same diody Mini LED, które mają 1/40 wysokości konwencjonalnych LED-ów, a zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania wykorzystano cienkie mikrowarstwy wypełnione wieloma mini LED -ami. Efektem jest większe, precyzyjne przyciemnienie ciemnych obszarów obrazu przy jednoczesnym większym rozświetleniu jasnych oraz lepszy HDR. Technologię wspiera Procesor AI Neo Quantum, który optymalizuje oglądane treści w czasie rzeczywistym zapewniając rozdzielczość bardzo zbliżoną do 4K lub 8K (zależnie od modelu telewizora i rodzaju treści oraz źródła). Kropki kwantowe natomiast zapewniają świetne kolory nawet przy najwyższej jasności obrazu.

Usprawnień doczekała się nie tylko technologia wyświetlania obrazu, ale również design nowych telewizorów Samsunga. Już dawno pożegnaliśmy czasy grubych ramek i dziś praktycznie nic nie odciąga uwagi widza od samego ekranu. Nowe Samsung Neo QLED to bardzo smukły profil z ramką zminimalizowaną do zaledwie 0,8 mm. Do tego dochodzi nowy Moduł One Connect Pro w modelu QN900A, który pozwala ukryć przewody, co oczywiście eliminuje zupełnie niepotrzebną plątaninę kabli. Nowe złącze można teraz umieścić zarówno w szafce, obok telewizora lub przymocować do podstawki, co daje dużo więcej swobody w aranżacji przestrzeni wokół ekranu. Odchudzenia i zmniejszenia ramek doczekały się też oczywiście modele Neo QLED 4K, które również wyróżniają się smukłą i minimalistyczną konstrukcją.
Z dodatkowych funkcji użytkowych na pewno warto wymienić możliwość podłączenia zewnętrznej kamery (przez USB) i korzystania z aplikacji Google Duo do wideorozmów. Funkcja Multi View pozwala natomiast podzielić ekran telewizora na dwie lub - w przypadku modeli Neo QLED 8K na cztery części i oglądać jednocześnie kilka źródeł obrazu. Telewizory Samsunga od lat chwalone są też za swój autorski system operacyjny Tizen, który jest bardzo responsywny i intuicyjny, a przy tym zawiera wszystkie popularne i wykorzystywane funkcje SmartTV. Jeśli więc w telewizorze ważny jest dla Was interfejs i wygoda korzystania z dodatkowych aplikacji, to bardzo szybko zaprzyjaźnicie się z Tizenem.

Certyfikat VDE "Gaming TV Performance"

Jeśli zastanawiacie się, czym powinien wyróżniać się dobry telewizor do gier, to może w tym pomóc certyfikacja Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE). Otrzymały ją w tym roku cztery telewizory Samsung Neo QLED i jest to o tyle ważne, że to pierwsze takie wyróżnienie na rynku.

Doceniono parametry gamingowe czterech modeli z tegorocznej linii Neo QLED (QN900, QN800, QN90 i QN85) zwracając uwagę na bardzo niski input lag (10 ms) oraz HDR o jasności przekraczającej 1000 nitów. Telewizory zostały poddane szczegółowym testom, które potwierdziły specyfikację producenta. Istotne były również dodatkowe funkcje przeznaczone do elektronicznej rozrywki. Mowa tu o Ultra Szerokim Widoku w Grach i Panelu Gracza. Pierwszy zapewnia szerszy widok gry za sprawą proporcji ekranu 21:9 oraz 32:9, podręczny panel natomiast pozwala na szybkie wyszukiwanie informacji o grach. Telewizory Samsung Neo QLED gwarantują również odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz, oraz Zaawansowany Upłynniacz Ruchu + co ma bardzo duże znaczenie w konsolach nowej generacji. Całości dopełnia wspierana sztuczną inteligencją technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem+ lub Pro (w zależności od modelu telewizora) , która w grach sprawdza się nawet lepiej niż w filmach czy serialach.

Z dodatkowych systemów telewizory NeoQLED-y mogą pochwalić się również AMD FreeSync Premium Pro, znane z gamingowych monitorów Samsunga. Umożliwia ona uzyskanie bardziej płynnego obrazu gry przy odświeżaniu 120 Hz i rozdzielczości 4K z wykorzystaniem złącza HDMI 2.1 oraz technologii Low Frame Compensation, która redukuje opóźnienia wynikające z braku stałości klatek animacji. HDMI 2.1 to również 120 klatek w 4K w konsolowych grach, czyli jedna z najciekawszych funkcji sprzętów nowej generacji.

Skoro o certyfikatach mowa, tegoroczne modele Neo QLEDmogą się również pochwalić certyfikacją "Eye Care". Chodzi o ochronę wzroku i emisję niebieskiego światła oraz promieni ultrafioletowych i podczerwonych odpowiadającym wartościom zgodnym z klasyfikacją Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC). Komisja opracowuje i publikuje międzynarodowe standardy dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz powiązanych technologii. Do tego dochodzi poświadczenie, że poziom tłumienia melatoniny przez dane urządzenia spełnia standard Międzynarodowej Komisji ds. Oświetlenia (CIE).

Jak uzupełnić dźwięk z telewizora? Soundbarem

Nie każdemu wystarczy dźwięk generowany przez telewizor, niezależnie od tego jak wiele ulepszeń i systemów umieści w nim producent. Klasyczne kina domowe przeszły już do lamusa i ich miejsce zajęły bardziej kompaktowe konstrukcje, czyli soundbary. Samsung przygotował na ten rok pięć nowych modeli z Q-Serii i ich najmocniejszym punktem jest funkcja Q-Symphony, która potęguje wrażenie dźwięku przestrzennego, synchronizując się z głośnikami z telewizora Samsung. Dotychczas musieliśmy decydować, czy wykorzystujemy głośniki w telewizorze czy w soundbarze. Teraz możemy wykorzystać je wszystkie dzięki Q-Symphony i wzbogacić efekty dźwiękowe.

Soundbary Samsung Q-Serii wyróżnia również wykorzystanie technologii Dolby Atmos i DTS:X, funkcja Wielokanałowego Dźwięku Przestrzennnego w formacie 3.1.2 oraz specjalna funkcja dla graczy - Tryb Gry Pro. Dzięki niej dźwięk płynie do uszu gracza jakby dokładnie z tego miejsca, jakie widzą jego oczy.

Warto zwrócić uwagę na model Q950A. To pierwszy soundbar na świecie oferujący dźwięk przestrzenny w formacie 11.1.4, oraz również funkcję Dźwięku Dopasowanego do Przestrzeni+ wykorzystując zebrane przez telewizor Samsung dane na temat akustyki pomieszczenia, a następnie dobierając ustawienia by jak najlepiej dopasować dźwięk do otoczenia.

Jak więc widzicie, tegoroczne urządzenia Samsunga to nie tylko rozwinięcie i usprawnienie znanych już rozwiązań, ale również nowe technologie i funkcje, które sprawiają, że konsumpcja mediów czy odwiedzanie wirtualnych światów w grach, jest jeszcze przyjemniejsze.

Tekst powstał we współpracy z Samsung.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: