Felietony

Takiego przekrętu na aukcji Allegro z abonamentem PS+ jeszcze nie widziałem

PW
Paweł Winiarski

Pierwszy komputer, Atari 65 XE, dostał pod choinkę...

52

Wygodne i bezproblemowe kupienie gry PC na Allegro to już od dawna duże wyzwanie. Coś niby dzieje się w temacie walki ze sprzedażą udostępnianych kont, ale tego typu aukcje wciąż dominują na platformie. Niestety nie dotyczy to wyłącznie PC - kolega chciał niedawno kupić abonament do usługi PlayStation Plus i kiedy zobaczyłem co znalazł, złapałem się za głowę.

W ofertach gier na PC w Allegro wciąż dominuje dostęp do kont

Jak to jest, że grę wartą 100-150 złotych można kupić na Allegro za piątaka? - pytał 3 lata temu Tomek Popielarczyk. Minęły miesiące, a temat nie przestał być aktualny. Allegro miało zrobić z tym porządek, patrząc jednak na oferty w serwisie, nie widzę by coś się zmieniło. Jak patrzyłem? Postanowiłem kupić dwie gry i sprawdzić, czy uda mi się od razu trafić na normalne oferty.

Assassin's Creed Origins PC

Uruchamiam Allegro w trybie incognito żeby czasem nie naciąć się na ciasteczka w przeglądarce, wpisuję Assassin's Creed Origins PC i przeglądam pierwsze wyniki. Najpierw wita mnie wersja na PS4 za 167,90 zł. No chyba nie o to chodziło, druga propozycja to wyglądający na całkiem normalny, bo kosztujący aż 159,46 zł klucz do usługi UPLAY. Obie oferty są jednak sponsorowane i najwyraźniej to jedyny sposób na wybicie się pośród śmietnika, na który trafiam już przy kolejnych ofertach.

Call of Duty: WWII 2 + Assassin's Creed Origins PL za 3,99 zł

Przedmiotem aukcji jest dostęp do konta STEAM z grą Call of Duty: WWII oraz konto na UPLAY z grą Assassin's Creed Origins.

ASSASSIN'S CREED ORIGINS VIP 24/7 PC PL STEAM+2Gra - 8 zł

Przedmiotem aukcji jest nielimitowany dostęp do konta z grą ASSASSINS CREED ORGINS
WYSYLKA DANYCH 27.10.2017!
KUPUJ DOSTĘP TYLKO DO USŁUGI STEAM!!
TYLKO NA STEAM'ie MASZ PEWNY W 100% DOSTĘP!!
DO TEGO 100% GWARANCJA AKTYWACJI DZIĘKI ZABEZPIECZENI STEAM GUARD!

Assassin's Creed Origins + Season Pass [Uplay] PL - 7 zł

ZAPRASZAM DO ZAKUPU DOSTĘPU DO KONTA Z GRĄ:
ASSASSIN'S CREED : ORIGINS (PL)
+ Przepustka Sezonowa
+ Wszystkie Dodatki DLC
+ Pobierz i GRAJ

Dalej nie jest niestety lepiej

Wolfenstein II: The New Colossus PC

Pierwsze dwie oferty wyglądają na całkiem w porządku, jedna za 94,99 zł, druga za 75,99 zł. Gra kosztuje w tej chwili na Steamie 259,99 zł, ale sam widziałem, że w różnych serwisach linkowanych przez Łowców Gier pojawiały się już ciekawe cenowo promocje. Klucze mogą więc pochodzić właśnie z nich. Co dalej?

Lepiej niż w przypadki ostatniego Assassyna, ale pierwsze dwie niesponsorowane oferty to oczywiście dostęp do kont, w przypadku pierwszej nawet konta VIP. Wystarczy więc wydać jedynie 7,99 zł by zagrać w ostatniego Wolfa, a przy okazji stać się Bardzo Ważną Osobą - cokolwiek to znaczy.

Wydając 4,99 zł u następnego sprzedawcy VIPem nie zostaniecie, ale czeka na Was Wielki BONUS!!! Po zakupie wystaw pozytywną opinię a dostaniesz dostęp do jednej z losowych gier z mojej oferty zupełnie GRATIS.
Dalej jest różnie - oferty w okolicach 100 zł mieszają się z tymi za 8 zł.

Rozbroiła mnie natomiast podesłana przez Pawła Kamińskiego (dzięki!) aukcja ze świeżynką, Far Cry 5 od Ubisoftu. Zacytuję jej fragment żebyście mogli zobaczyć na jak profesjonalną i zorientowaną w temacie obsługę można na giereczkowym Allegro trafić:

Na grę nałożone jest zabezpieczenie Denuvo określające liczbę aktywacji. Będę posiadał 4 konta, co daje 20 aktywacji dziennie. Pierwszego dnia wysyłam 20, następnego 20 i tak dalej, według kolejności zakupu. TYLKO U MNIE TAKA OBSŁUGA! Na innych aukcjach macie 1-2 konta max, u mnie jest ekskluzywnie, w razie aktualizacji nie ma problemu.

Czy zmieniło się coś w temacie poruszanym 3 lata temu przez Tomka? Skali niestety nie jestem w stanie porównać, problem jednak cały czas istnieje. Kiedyś ktoś napisał mi, że dla gracza to nie problem, bo on chce kupić grę jak najtaniej i nie ma dla niego znaczenia czy to klucz, czy dostęp do jakiegoś konta - ważne, że wydaje 5-10 zł, a nie 100-200 zł. To był ten moment, w którym uznałem, że nie ma sensu ciągnąć dalej dyskusji.

Chcesz kupić abonament 365 dni do PS+, a na Allegro sprzedają 24 konta na 14 dni

Ofertami na PC-towe gry nie jestem zaskoczony. Nie chcę ani bronić, ani atakować Allegro i domyślam się, że walka z tego typu asortymentem nie jest łatwa. W idealnym świecie zniknęłyby niedługo po tym jak serwis zobaczył, że media nagłaśniają temat, rzeczywistość zawsze weryfikuje jednak takie idealizowanie. YouTube też walczy o dobre treści, a przy okazji promuje takie patologie jak Gural. Tak jest i trzeba mieć tego świadomość.

Przeglądając Twittera natknąłem się na wpis jednego z moim znajomych.

Chwilę porozmawialiśmy, podesłał mi link i ZAMARŁEM.

Moi drodzy, ja wciąż przecieram oczy ze zdziwienia - nie wiem tylko czy bardziej zaskoczył mnie pomysł na ofertę - czy to, że 14 osób kupiło 15 sztuk.

Uwaga, usiądźcie:

Przedmiotem aukcji jest dostęp do PlayStation Plus. W tej cenie kupisz 24 konta z czego każde z nich ma aktywny abonament przez 14 dni. Konta wysyłamy co 14 dni.

Zapytacie co jest dziwnego w tym, że ktoś ma 14-dniowe konta i chce je sprzedać. Otóż 14 dni nie wzięło się z kosmosu, to 14 dniowe członkostwo próbne, czyli dwa tygodnie na wypróbowanie Plusa na nowym koncie. Oferta nie do końca wcelowana w czysto matematycznym aspekcie, ale w sumie szukając abonamentu PS+ na 365 dni wiele się przy tej akurat nie pomylicie, 24 konta po 14 dni to bowiem 336 dni. No, ale co - zły pomysł na biznes? Założenie nowego konta PlayStation nie trwa długo, a temu allegrowiczowi udało się zarobić na tym procesie aż 225 złotych.

Jeśli właśnie planujecie wyłączyć komputer nie widząc szansy na kupienie normalnej cyfrowej gry, zajrzycie do poradnika przygotowanego przez Kamila. Wyjaśnia on gdzie najlepiej kupić dziś gry.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot