Mobile

Bezpieczny w sieci: Jak sprzedać swój telefon?

Albert Lewandowski
Bezpieczny w sieci: Jak sprzedać swój telefon?
1

W końcu może dojść do takiej sytuacji, że uznamy, że czas na zmianę telefonu na nowszy model, który zaoferuje nam te genialne dodatki, o których tyle słyszeliśmy w reklamach. Jednak tutaj pojawia się pytanie: co zrobić z naszym starym urządzeniem? Oddać go komuś w rodzinie? Sprzedać go? Jeżeli bardziej interesuje Cię to drugie pytanie i to właśnie na nie odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco, postaram Ci się wskazać elementy wymagające Twojej uwagi. Jak można skutecznie i bezpiecznie sprzedać swój smartfon?

Zrób kopię zapasową

Zanim przystąpimy do samego przygotowania urządzenia pod kątem sprzedaży, warto zadbać o zrobienie kopii zapasowej danych, które się na nim znajdują. Do chmury lub na komputer, po prostu, bądź za pomocą dedykowanej aplikacji, powinniśmy zgrać wszystkie cenne dla nas pliki. Cały proces nie zajmie więcej niż godzinę, a my nie stracimy dzięki temu np. wiele dla nas znaczących zdjęć czy filmów.

Zadbaj o czystość

Nikt nie lubi kupować brudnych rzeczy, prawda? Dlatego pierwsza rada dotyczy bezpośredniego tego, żeby wystawiany przez nas przedmiot wyglądał po prostu zachęcająco. Bez tego, możemy mieć poważne trudności ze sprzedaniem. Szczególnie przyda się tu ściereczka z mikrofibry, a gdybyśmy chcieli użyć czegoś mocniejszego, warto zakupić albo specjalne ściereczki nasączone specjalnym płynem, choć bez większych problemów można również stosować te przeznaczone do okularów.

Wyczyść pamięć

Nikt nie chce, aby jego poufne dane trafiły w czyjeś ręce. Teoretycznie w przypadku smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, wystarczy usunąć najpierw karty SIM i microSD (o ile mamy), przejść do ustawień i tam odnaleźć odpowiednią zakładkę, która umożliwi nam przywrócenie telefonu do wersji fabrycznej i usunięcie prywatnych plików. Tymczasem w praktyce nabywca może bez większych problemów je odzyskać, nawet za pomocą prostych, bezpłatnych narzędzi. Z tego względu należy tu postąpić nieco inaczej i pamiętać o prostych sztuczkach.

Jeżeli dysponujemy urządzeniem z Androidem, przed usunięciem danych musimy włączyć w ustawieniach prywatności szyfrowanie zawartości pamięci. Dzięki temu nasze zdjęcia, wiadomości i inne nie będą już łatwe w odzyskaniu, a my będziemy mogli spać spokojnie. W przypadku iOS sytuacja wygląda prościej. Już wbudowana funkcja wymazywania zawartości zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie tylko domyślnie oferuje szyfrowanie, ale ponadto usuwa wtedy specjalny klucz, potrzebny do odszyfrowania. Najgorzej wygląda to, jeżeli dysponujemy jeszcze jakimś telefonem z Windows Phone. Tutaj nie ma specjalnej metody, pozostaje zastosowanie tradycyjnego schematu, który sprawdzi się w każdym sprzęcie, tj. wielokrotne nadpisywanie pamięci losowymi plikami.

Jednocześnie musimy wyłączyć blokady antykradzieżowe. W innym przypadku nowy właściciel nie będzie mógł się cieszyć z zakupu, a tego chcielibyśmy uniknąć.

Pamiętaj o dokumentach

Warto również zadbać o zebranie w jednym miejscu wszystkich dokumentów. Potencjalny kupujący docenią, jeżeli do zestawu damy oryginalny dowód zakupu, kartę gwarancyjną czy raporty z serwisu – to będzie działać na naszą korzyść, szczególnie jeżeli sprzedajemy telefon niedawno wzięty od operatora lub jeszcze będący pod opieką producenta. Mile widziane będą również różne akcesoria, typu folia na ekran czy etui.

Udanie sprzedaj

Na koniec została niezwykle ważna sprawa, czyli sprzedaż. Możemy sprzedać swój telefon znajomym lub jeżeli nie mamy czasu, udać się do komisu, choć otrzymana tam oferta nie będzie szczególnie atrakcyjna. Jeżeli zdecydujemy się działać na własną rękę, najpierw należy zająć się tym, na jakim portalu będziemy sprzedawać i tutaj najbardziej ciekawe wydają się być dwa: Allegro oraz OLX. O ile w przypadku tego pierwszego, możemy liczyć na wyższe bezpieczeństwo transakcji oraz więcej poważnych ofert, o tyle w tym drugim musimy nastawić się na inne zasady tam działające.

Jednocześnie należy zorientować się, jak są wycenione urządzenia w podobnym stanie do naszego. Nie sztuka polega na sprzedaży znacznie powyżej lub poniżej ceny. Decydując się na Allegro, możemy zdecydować się na ustalenie jednej ceny albo rozpoczęcie aukcji z ceną minimalną lub bez, aczkolwiek powinno się to przemyśleć.

Jeżeli chodzi o samo ogłoszenie, to trzeba zadbać zarówno o zdjęcia, stanowiące prawdziwy magnes na kupujących, dokładny i wyczerpujący opis, jak i sam tytuł, który powinien zachęcić kogoś do zobaczenia właśnie Twojego ogłoszenia. O ile Allegro stanowi bezpieczne rozwiązanie, o tyle na OLX warto zdecydować się na sprzedaż na żywo albo wysłanie paczki za pobraniem – serwis informuje, że w przypadku braku zapłaty za przesyłkę niewiele może zrobić. Mówiąc już o samym pakunku, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wartości - kartonowe pudełko oraz folia bąbelkowa to tutaj zbawienne połączenie.

Koniec przygody

Postępując zgodnie z powyższymi radami, możemy dosyć szybko stać się szczęśliwymi ludźmi po transakcji, nie martwiąc się o to, że nowy nabywca zechce odkryć, co przechowywaliśmy na telefonie.

Co jeszcze Ty zalecałabyś/zalecałbyś przy sprzedawaniu telefonu?

źródło: GoRepair, Allegro, SpyShop

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu