Japonia zaprezentowała możliwości swojej nowej broni. Po udanych testach zapowiedziano stworzenie jej jeszcze potężniejszej wersji. Jest jednak kilka problemów, które najpierw trzeba rozwiązać.

Światowe firmy zbrojeniowe stale rozwijają swoje technologie i nic w tym dziwnego, gdyż czasy mamy dość niestabilne. Zaognionych mamy na świecie wiele konfliktów, w tym między Rosją a Ukrainą, czy Izraelem, a Palestyną. W dodatku Stany Zjednoczone stały się dość kapryśnym sojusznikiem, więc kto może, ten powinien sam dbać o swoją obronność.
Japonia zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę, dlatego ostatnio przeprowadziła testy swojego nowego działa kinetycznego. Chcą, by było stałym elementem obronnym ich marynarki.
Japonia testuje działo elektromagnetyczne. Planują stworzyć jeszcze mocniejsze
Japońskie Siły Samoobrony Morskiej ujawniły najnowsze zdjęcia prototypu działa elektromagnetycznego, które ma stanowić przełom w dziedzinie obronności. Railgun – technologia znana jeszcze z lat 20. XX wieku – przeżywa swój renesans, a Japonia zamierza wykorzystać ją jako odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony pocisków hipersonicznych, rozwijanych przez inne kraje.
Prototyp działa jest obecnie testowany na pokładzie okrętu badawczego JS Asuka, pod czujnym okiem Agencji ds. Uzbrojenia, Technologii i Logistyki (ATLA). Technologia opiera się na stosunkowo prostych zasadach fizyki – działając na tej samej zasadzie co silniki elektromagnetyczne czy kolej magnetyczna, lecz w praktyce jest wyjątkowo trudna do wdrożenia w warunkach bojowych.
Najnowsza wersja działa japońskiego ma zdolność wystrzeliwania pocisków kalibru 40 mm z prędkością dochodzącą do Mach 6,5, co odpowiada około 8 tysiącom km/h. Każdy strzał wymaga obecnie 5 megadżuli energii, ale celem badaczy jest osiągnięcie poziomu 20 megadżuli. Taka moc generuje jednak spore problemy.
Przede wszystkim wdrożenie railguna do systemów obronnych wymaga nie tylko opracowania wydajnych źródeł zasilania, ale też rozwiązania problemów z nadmiernym nagrzewaniem się urządzenia i miniaturyzacją komponentów. Kluczowe wyzwanie stanowi jednak stworzenie inteligentnych, zdolnych do manewrowania pocisków, które mogłyby skutecznie przechwytywać i niszczyć niezwykle szybkie, zmieniające trajektorię lotu pociski hipersoniczne.
Grafika: JMSDF
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu