Polska

Take&GO - Nowa sieć autonomicznych sklepów przyszłości bez kas w Polsce. Otwarcie już w czerwcu!

Grzegorz Ułan
Take&GO - Nowa sieć autonomicznych sklepów przyszłości bez kas w Polsce. Otwarcie już w czerwcu!
31

To już się dzieje na naszych oczach, sklepy przyszłości, to już nie tylko mrzonki i plany, ale konkretne wdrożenia. Otwarcie pierwszego w pełni autonomicznego sklepu bez kas Take&GO nastąpi już w czerwcu, w Poznaniu.

Mamy już sieć ekologicznych sklepów bezobsługowych Bio Family, mamy też zapewnienia Żabki o uruchomieniu pierwszego sklepu bezobsługowego w tym roku, ale mamy też już nowego gracza, który Żabkę wyprzedził, firmę Surge Cloud i ich sieć sklepów Take&GO.

Dlaczego we wstępie napisałem, że Take&GO będzie pierwszym w pełni autonomicznym sklepem w Polsce, skoro mamy już 4 bezobsługowe Bio Family? Otóż w sieci Bio Family, owszem możemy wejść do sklepu, gdzie nie ma żadnej obsługi, zrobić zakupy, ale już płatności za nie dokonujemy przy kasie, samoobsługowej, ale jednak.

Po otrzymaniu specjalnej karty Open 24/7 możemy samodzielnie wejść do sklepu przykładając kartę do czytnika i robić zakupy bez obecności obsługi. Po wybraniu wszystkich produktów udajemy się do kasy samoobsługowej, a płatności dokonujemy kartą – Visa, MasterCard, Apple Pay lub Google Pay – w terminalu płatniczym.

W Take&GO nie będzie żadnych kas, jedynie system czujników na półkach z towarami oraz system kamer rozmieszczonych po całym sklepie.

Klient przy wejściu będzie weryfikowany przy pomocy aplikacji mobilnej, po czym będzie mógł wybrać interesujące go towary, a inteligentne półki i kamery zidentyfikują produkt, a przy wyjściu ze sklepu, automatycznie obciążą za nie nasze konto. Zupełnie więc tak samo, jak w działających już w USA sklepach Amazon GO.

Wprowadzone innowacje prowadzą do powstania sklepu bezobsługowego, zwanego też nie bez powodu bezkasowym – nie ma w nim typowych kas i potrzeby standardowego kasowania i skanowania kodów zakupionych produktów. Wejście do sklepu możliwe jest przez przedstawienie swojej tożsamości. Jak? Może to być na przykład sygnał nadany przez pasywny tag RFID lub z wykorzystaniem nadajników NFC i emulacji karty – zupełnie tak, jak dziś odbywają się transakcje zbliżeniowe, albo poprzez skanowanie kodu wyświetlanego przez aplikację na telefonie. Następnie wystarczy, że klient weźmie z naszpikowanej czujnikami oraz kamerami półki towar i wyjdzie ze sklepu. System automatycznie obciąży konto osoby, której tożsamość została zweryfikowana podczas wejścia do sklepu. Szybko, wygodnie i bez kolejki.

Rozwiązanie, które proponują twórcy sieci Take&GO, to nie tylko udogodnienia dla klientów, którzy w każdej chwili w systemie 24/7/365, nawet w wolne niedziele, będą mogli udać się do takiego sklepu, zrobić zakupy bez kolejek przy kasach i wyjść ze sklepu bez wyciągania portfela z gotówką czy z kartą płatniczą, ale również dla zarządzających takim sklepem.

Technologia ta ułatwia nie tylko zakupy, ale także zarządzanie samym sklepem. Dzięki pełnej automatyzacji kierownik sklepu od razu może wiedzieć kiedy pojawi się konieczność uzupełnienia zapasów na półkach, jaki jest poziom sprzedaży i które produkty sprzedają się najlepiej. Specjalnie stworzony system analityczny na bieżąco zbiera i przetwarza dane, a następnie wskazuje optymalne działania sprzedażowe i marketingowe.

Cały koncept robi wrażenie, przyznam że nie spodziewałem się, że coś takiego zostanie już niedługo wdrożone w naszym kraju i to na dość szeroką skalę. Jak podaje branżowy portal Wiadomości Handlowe, w ciągu 12 miesięcy ma zostać uruchomionych aż 21 takich sklepów w 3 miastach w Polsce. Na początek będzie to Poznań już w zbliżającym się miesiącu, czyli w czerwcu. Już się nie mogę doczekać debiutu w Warszawie, z pewnością skorzystam i sprawdzę na żywo, jak się robi zakupy w sklepie przyszłości, który już teraz staje się powoli teraźniejszością.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu