Ciekawostki technologiczne

Taka architektura pobudza wyobraźnię: basen łączący dachy wieżowców

Maciej Sikorski
Taka architektura pobudza wyobraźnię: basen łączący dachy wieżowców
11

Jakiś czas temu pisałem o szklanym moście, który ma się stać kolejną atrakcją turystyczną Chin. Długi na kilkaset metrów, wysoko ulokowany - zabawa nie dla każdego. Podobnych konstrukcji przybywa i nie powstają one wyłącznie w Chinach. Przykładem londyński basen: też będzie przezroczysty, a jego uży...

Jakiś czas temu pisałem o szklanym moście, który ma się stać kolejną atrakcją turystyczną Chin. Długi na kilkaset metrów, wysoko ulokowany - zabawa nie dla każdego. Podobnych konstrukcji przybywa i nie powstają one wyłącznie w Chinach. Przykładem londyński basen: też będzie przezroczysty, a jego użytkownicy popłyną nad głowami przechodniów. Sky Pool zapowiada się naprawdę ciekawie.

Przechadzka po wspomnianym chińskim moście będzie pewnie sporym przeżyciem - wysokość 300 metrów zrobi swoje i część turystów szybko zrezygnuje ze spaceru, innym odechce się patrzeć w dół, a nogi zaczną się uginać ze strachu. W przypadku Sky Pool wysokość nie jest tak oszałamiająca: to "zaledwie" 35 metrów, 10 pięter. Nazwa wskazuje jednak, iż nie mamy do czynienia ze zwykłym punktem widokowym - to będzie przezroczysty basen. Użytkownicy w trakcie pływania będą mogli obserwować to, co dzieje się na ulicy/chodniku.

Za realizację projektu wzięła się firma Eckersley O'Callaghan, która na swoim koncie ma m.in. współpracę z Apple - korporacji z Cupertino pomagają tworzyć sklepy. Konstrukcja ma powstać w ciągu czterech lat i podobno nie będzie to proste zadanie: basen połączy budynki stojące na różnych fundamentach, oba będą naciskać na tę konstrukcję, swoje zrobi też woda wypełniająca zbiornik. Sporo liczenia, wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę. Ostatecznie powinno się jednak opłacić - inwestycja nie jest kierowana do przeciętnego obywatela, skorzystają z niej osoby bardzo dobrze sytuowane.

Warto wspomnieć, że basen nie będzie wykonany ze szkła - zastosowany zostanie akryl. Podyktowane jest to m.in. stopniem przezroczystości, akryl zapewni po prostu lepszą widoczność, przestrzeń pod basenem nie będzie rozmazana. Dla jednych to oczywiście zaleta, inni stwierdzą, że woleliby plamę: można się pochwalić, że pływało się w takim basenie, ale byłoby lepiej, gdyby konstruktor ograniczył widoczność - mniejszy stres. Logiki może w tym brak, ale znam osoby, które właśnie tak podeszłyby do tematu.

Sky Pool to kolejny przejaw eksperymentowania z architekturą, odważnego podejścia do tematu. Powiew świeżości, który może inspirować i zachęcać innych twórców do działania. Opracowywane są nowe materiały i technologie, dzięki czemu łamane mogą być kolejne bariery. Na AW komentujemy ten rozwój w kontekście sektora IT, ale na nim świat się przecież nie kończy. Całe szczęście - dzięki temu możemy podziwiać baseny zawieszone w powietrzu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

londynarchitektura