Bezpieczeństwo w sieci

Tak wygląda Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. To prawdziwa rewolucja

Piotr Kurek
Tak wygląda Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. To prawdziwa rewolucja

Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje gotowy projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe przepisy Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Co się zmieni?

Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa to dla nas priorytetowy projekt na ten rok. Przez ostatnie lata wiele zmieniło się w krajobrazie cyberprzestrzeni, a wyzwań jest coraz więcej biorąc pod uwagę liczbę incydentów i ich konsekwencje. Jesteśmy zdeterminowani, aby wprowadzić nowe prawo szybko, ale zachowując odpowiedni okres dla przedsiębiorców do dostosowania się do regulacji.

– mówił w kwietniu tego roku wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski prezentując projekt nowelizacji ustawy mającej gwarantować Polsce bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Obecne przepisy, pochodzące z 2018 r., nie są wystarczające i w świetle obecnych wydarzeń, także za naszą wschodnią granicą, wymagają zmian. Nowy Krajowy System Cyberbezpieczeństwa ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie krajowym, ze szczególnym naciskiem na ciągłość świadczenia usług kluczowych i cyfrowych oraz ochronę systemów teleinformatycznych.

Od kwietnia trwały konsultacje społeczne, w ramach których wiele organizacji zgłaszało swoje zastrzeżenia. Z prawie 1600 uwag uwzględniono 70% i tak powstał gotowy dokument, który w najbliższych miesiącach ma trafić do dalszego procedowania, a następnie poddany pod głosowanie przez Sejm, który ma się nim zająć jeszcze w tym roku.

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Zmiany w prawie już w przyszłym roku

Wraz z gotową nowelizacją, Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało największe zmiany, jakie zaszły w dokumencie na przestrzeni ostatnich miesięcy z uwzględnieniem zgłaszanych postulatów.

  • Nowe zasady nadzoru i kontroli – projekt wprowadza bardziej przejrzyste zasady nadzoru nad podmiotami kluczowymi i ważnymi, w tym bankami, firmami telekomunikacyjnymi i sektorem energetycznym. Wprowadzono możliwość wyznaczania jednego organu wiodącego do sprawowania nadzoru, co usprawni współpracę i szybsze reagowanie na zagrożenia, a także zmniejszy uciążliwości w stosunku do podmiotów nadzorowanych.
  • Kontrole doraźne – nowością jest procedura przeprowadzania kontroli doraźnych, które pozwoląna natychmiastowe działania w przypadku zagrożenia. Kontrole te będą mogły być przeprowadzane m.in. po zgłoszeniu przez urzędnika monitorującego, że podmiot może naruszać przepisy ustawy.
  • Kary pieniężne – projekt przewiduje nowe zasady nakładania kar pieniężnych. Wysokość kar będzie zależała od szeregu kryteriów, w tym rodzaju i skali naruszenia, czasu jego trwania, ale także możliwości finansowych podmiotu i poziomu współpracy z organami nadzoru. Złagodzone zostały przepisy dotyczące okresowej kary pieniężnej.
  • Urzędnik monitorujący – wprowadzone zmiany przewidują dokładne zasady dotyczące urzędników monitorujących. Będą oni wykonywali powierzone im zadania przez czas określony, nie dłuższy niż miesiąc. Podmiot kluczowy będzie musiał być wcześniej powiadomiony o oględzinach systemów IT.

Gotowy tekst projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa można przeczytać na stronach biuletynu informacji publicznej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu