Wikipedia to dla wielu jedyna encyklopedia znana pod konkretną nazwą. Łatwo dostępna, z wygodną wyszukiwarką i ogromem treści. Czego chcieć więcej? Có...
Wikipedia to dla wielu jedyna encyklopedia znana pod konkretną nazwą. Łatwo dostępna, z wygodną wyszukiwarką i ogromem treści. Czego chcieć więcej? Cóż, w Internecie nic nie może stać w miejscu, bo jeżeli się nie rozwija, to się po prostu cofa. Od niemal dekady interfejs największej internetowej encyklopedii nie uległ zmianie, lecz jest na to sposób.
Cała ta rewolucja kryje się pod nazwą WikiWand. Doczekała się ogromnego wsparcia finansowego - na poziomie 600 tysięcy dolarów i jej ekspansja dopiero się rozpoczyna. Na całe szczęście efekty działań autorów WikiWand można oglądać już dziś i trudno jest oprzeć się wrażeniu, że do tej pory Wikipedia wygląda jak wygląda.
Pewien czas temu pojawiła się aktualizacja aplikacji mobilnych wnosząca poprawki wizualne, lecz nie było tego zbyt wiele. Dopiero gdy przejrzymy kilka przykładowych artykułów w zupełnie nowej oprawie wizualnej zrozumiemy jak bardzo Wikipedia potrzebuje tej przemiany. Oczywiście możliwe było i jest stosowanie popularnej wtyczki od styli i przygotowanych przez Internautów paczek poprawiających wygląd Wikipedi, ale to co przedstawia WikiWand to znacznie, znacznie więcej.
Po pierwsze istotne dla treści artykułu zdjęcia są teraz bardziej eksponowane, a sama treść tekstu lepiej przedstawioana. Rozmieszczenie kolumn, typografia i uporządkowanie zawartości wpisu to najważniejsze cechy WikiWand. Umieszczone po lewej stronie menu nawigacyjne zastępuje typowy spis treści, na który nie ma się już ochoty więcej patrzeć. Wyszukiwarka z sugestiami oraz podgląd innego artykułu po najechaniu na link również zmieniają sposób korzystania z Wikipedii - trudno jest później wrócić do typowej wersji strony.
Według obietnic autorów WikiWand wczytywanie stron jest szybsze, jeżeli będziemy korzystać z adresu WikiWand.com. Co ciekawe - może być jeszcze szybciej, ponieważ wystarczy zainstalować wtyczkę WikiWand (dostępna dla Firefox i Chrome). Wtedy każdorazowe odwiedzenie Wikipedii oznaczać będzie przeglądanie treści w nowej oprawie wizualnej.
Plany zakładają pojawienie się aplikacji dla Androida i iOS, monetyzację poprzez umieszczanie reklam podręczników i innych materiałów edukacyjnych oraz przekazywanie 30% dochodu na Wikipedię. Ja już im kibicuję.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu