Zdarzało się Wam kiedyś, że po wejściu na jakąś stronę mieliście ochotę ją kompletnie przebudować, wymienić logo, zrobić generalne porządki z layoutem...
Tak powinna wyglądać Wikipedia! Fenomenalny projekt zmian autorstwa litewskiej agencji
Zdarzało się Wam kiedyś, że po wejściu na jakąś stronę mieliście ochotę ją kompletnie przebudować, wymienić logo, zrobić generalne porządki z layoutem itd.? Na taki pomysł wpadła pewna litewska agencja, która zaprezentowała w sieci swój pomysł na nową Wikipedię. A trzeba przyznać, że jest to nie byle jaki pomysł. Jeśli chodzi o mnie - zrobił piorunujące wrażenie. Chciałoby się wręcz krzyknąć do Jimmiego Wales'a - Na co jeszcze czekasz?!
Cały projekt nowej Wikipedii znajdziemy na specjalnej stronie, gdzie twórcy wyjaśniają jego ideę. A jest ona bardzo prosta. Pierwsze słowa brzmią "Wyobraźcie sobie, że macie magiczną moc, która pozwoli Wam zmienić dowolną stronę internetową". Oni sobie wyobrazili i wzięli na tapetę właśnie internetową encyklopedię. Oczywiście to tylko zabieg PR-owy, który ma na celu pokazanie do czego zdolni są pracownicy litewskiego zespołu. Po tym co zobaczyłem, nie mam wątpliwości co do ich kunsztu.
Projekt nosi nazwę Wikipedia Redefined, a jego stworzenie zabrało twórcom dwa miesiące. Rezultat?
Na początek logo. Autorzy proponują rezygnację z kuli z puzzli na rzecz pojedynczego elementu z charakterystycznym "W". Miałby on być symbolem całej Wikipedii oraz usług z nią związanych. Podobnie sprawa się ma z członem "Wiki" w nazwie. Miałby on być pisany innym stylem, co by pozwoliło na późniejsze wykorzystanie w go w innych serwisach. W bardziej uproszczonej formie WikiBooks, WikiNews i im podobne wyglądałyby następująco.
Wszystkie te serwisy tworzyłyby spójny system powiązań (autorzy przytaczają tutaj układ parasola, który miałby być jednocześnie logiem fundacji), którego centralnym elementem byłaby strona Wikimedia.
Prawdziwa rewolucja jest jednak widoczna dopiero na stronie głównej Wikipedii. Miałaby ona wyglądać zgodnie z obowiązującym trendem, czyli być minimalistyczna i intuicyjna. Niczym nie przypomina obecnej, przeładowanej tekstem wersji.
Kolorowy pasek przy górnej krawędzi to wizualne przedstawienie różnych wersji językowych Wikipedii. I tak niebieski fragment to encyklopedia anglojęzyczna, a czerwony odsyła do wydania niemieckiego. Po najechaniu kursorem na każdy element wyświetlany jest dymek z aktualną liczbą haseł. Natomiast przesunięcie kursora do prawego górnego rogu wyświetli listę pozostałych, mniej popularnych języków. Jak pewnie zauważyliście przy dolnej krawędzi umieszczono loga pokrewnych serwisów. Klikając na dowolne z nich zostajemy odesłani do strony wyglądającej identycznie jak ta, z tym wyjątkiem, że zamiast wielkiego "W" na środku zobaczymy logo wybranego serwisu. Wygląda to rewelacyjnie!
Liftingu też doczekałyby się podstrony z hasłami. Widać tutaj, że są one bardziej przejrzyste. Wszelkie polecenia umieszczono tuż pod górną belką nawigacyjną, co pozwala na szybkie sprawdzenie historii przeglądanych stron czy wydrukowanie dokumentu. Panel narzędziowy sprawia wrażenie dużego nie bez powodu - został bowiem przystosowany do obsługi urządzeń dotykowych, co jest bardzo perspektywiczną decyzją. Wśród dostępnych poleceń znalazły się interesujące smaczki, jak chociażby marker do zaznaczania i zapisywania na później określonych fragmentów tekstu. Możemy tutaj też zobaczyć ciekawą, wizualną prezentację powiązanych haseł, co ułatwi dotarcie do pokrewnych artykułów.
Równie imponująco prezentuje się projekt ekranu edycji artykułów. Jest on zdecydowanie bardziej przejrzysty i estetyczny. Zrezygnowano z mniej popularnych poleceń, które teraz są dostępne pod przyciskiem Advanced. Wykorzystane też zostały nowe technologie webowe, co pozwala na przestawianie boksów za pomocą mechanizmu drag'n'drop.
Układ portalu Wikipedii w projekcie przypomina nieco dotychczasową wersję, choć jest znacznie bardziej estetyczny. Głównym elementem, na który należy tutaj zwrócić uwagę, jest pasek z przyciskami tuż pod logo. Służy on do przeszukiwania encyklopedii w oparciu o język, tematykę czy powiązanie geograficzne. Znów zastosowano tutaj kolorowy pasek, co prawdopodobnie sprawdziłoby się bardzo dobrze w praktyce.
Wiele bym dał, żeby zobaczyć taką Wikipedię. Projekt prezentuje się niesamowicie, mimo, że ma jedynie formę zrzutów ekranu przedstawiających pewien koncept autorów. Widać jednak, że znają się oni na rzeczy i dobrze wyłapali wszelkie bolączki interfejsu Wikipedii. W rezultacie ich praca nie tylko odświeżyła przestarzały layout, ale też uczyniła całą encyklopedię jakby przystępniejszą oraz łatwiejszą w obsłudze.
Teraz tylko pozostaje pytanie - co na to fundacja Wikimedia? Czy pomysł zainteresuje ją na tyle, by wdrożyć go w życie, czy może postawią na własne, odmienne rozwiązania (których póki co nie widać...)? Jestem przekonany, że mogliby wiele zyskać realizując projekt Litwinów. Wystarczy spojrzeć na odmieniony panel edycji artykułów, który jest o wiele bardziej przystępny. Być może to tutaj tkwi recepta na malejącą liczbę osób rozwijających encyklopedię? Sam przyznaję, że nigdy się za to nie zabierałem głównie ze względu na przytłaczającą konieczność grzebania się w kodzie. Wikipedia już od jakiegoś czasu wygląda archaicznie, a kolejne zmiany w wyglądzie są zbyt zachowawcze, żeby zrobić prawdziwą różnicę. Może w końcu skostniały interfejs runie pod naporem genialnej, moim zdaniem, idei?
A co Wy byście powiedzieli na taką Wikipedię?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu