Ciekawe strony

Easel.io - Wspólne tworzenie projektów internetowych. Nawet z klientem

Grzegorz Ułan
Easel.io - Wspólne tworzenie projektów internetowych. Nawet z klientem
7

Każdy, kto tworzy lub tworzył kiedyś strony internetowe spotkał się na pewno z wieloma takimi przypadkami, jak dziwne życzenia klientów związane z ich pierwszą stroną w Internecie. Zwykle były naznaczone ich dotychczasowymi doświadczeniami z obcowaniem z innymi, już dostępnymi w sieci, stronami ww...


Każdy, kto tworzy lub tworzył kiedyś strony internetowe spotkał się na pewno z wieloma takimi przypadkami, jak dziwne życzenia klientów związane z ich pierwszą stroną w Internecie. Zwykle były naznaczone ich dotychczasowymi doświadczeniami z obcowaniem z innymi, już dostępnymi w sieci, stronami www. Chcę mieć takie logo, taki pasek, taki kolor, taką czcionkę jak na takiej czy innej stronie.

Nie pozostawało nic innego, jak prośba o podesłanie linka do takowej i względne dopasowanie się do życzeń klienta. Z nowym projektem Easel może okazać się to prostsze i szybsze w realizacji. To serwis, który pozwala wspólnie tworzyć wzory projektów przy użyciu niezliczonych narzędzi niezwykle prostych w użyciu, nawet dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z tworzeniem stron www.

Na początek tworzymy swój pierwszy pusty dokument z zaznaczeniem opcji umożliwienia edycji osobom posiadającym link do projektu. Następnie możemy przystąpić już do tworzenia szkieletu naszej strony. Dostępne są praktycznie wszystkie potrzebne ku temu narzędzia. Wybór tła strony, poszczególnych elementów jak nagłówek strony, menu, logo, aż do ikon, przycisków, czcionek, kolorów.

Zmiany wprowadzane są w czasie rzeczywistym, więc jeśli pracujemy nad projektem z kimś innym lub podsyłamy link klientowi, na bieżąco będzie mógł śledzić cały proces tworzenia, jak również wspólnie z nami edytować bieżący dokument.

Najciekawszym elementem całego pomysłu jest rozszerzenie do Chrome, które pozwala na skopiowanie dowolnego elementu, układu strony, czcionki z innego serwisu. Wystarczy aktywować ikonę rozszerzenia i zaznaczyć na dowolnej stronie interesujący nas fragment. Później wklejamy go w naszym projekcie, gdzie już dowolnie możemy go edytować, zmieniać, przesuwać, dodawać nowe elementy.

Przy kopiowaniu paska Onetu, zawiesił mi się Chrome, nie wiem czy to było zbyt duże obciążenie dla systemu czy opisywanego projektu. W każdym razie udało mi się wkleić interesujące mnie elementy do testowego projektu. Świetna opcja do przygotowania propozycji strony we ścisłej współpracy z klientem. Po zakończeniu można eksportować dokument, który będzie zaczątkiem rzeczywistego już projektu po zaakceptowaniu przez klienta.

Oczywiście nie każdy klient będzie skłonny do takich wspólnych eksperymentów. W takim wypadku widzę tylko zastosowanie tego pomysłu do wspólnej pracy twórców projektów i podesłanie już tylko efektu końcowego do klienta. Darmowa wersja Easel.io pozwala na pracę na trzech aktywnych dokumentach z trzema współpracownikami. Za więcej opcji musimy dopłacić. Cieszy jednak, iż udostępniono wersję bezpłatną, gdzie możemy przetestować możliwości projektu i jego przydatność w naszych pracach. Do czego gorąco Was zachęcam:).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu