Aplikacje PC

Tadam na macOS - zorganizuj swój czas pracy według metody Pomodoro (rozdajemy kody!)

KK
Konrad Kozłowski
7

Aplikacji dedykowanych metodzie Pomodoro nie brakuje, a sama technika ma wielu zwolenników. Zamiast nastawiać typowy budzik lub czasomierz kuchenny możemy skorzystać z aplikacji na telefonie czy komputerze - skoro spora część z nas używa właśnie tych urządzeń do większości codziennych obowiązków. Użytkownicy Maków mogą sięgnąć po polską aplikację Tadam, która doczekała się nowego wydania.

Minimalizm i skuteczność - to słowa klucze. Najlepiej opisują założenia, z którymi zmierzymy się korzystając z aplikacji oraz metody Pomodoro. Zasady są dość proste - pracujemy w interwałach czasowych, zazwyczaj po 25 minut, robiąc przerwy na 2-3 minut pomiędzy każdą z sesji. Po czwartym Pomodoro (czyli sesji 25-minutowej) robimy dłuższą przerwę, by się zrelaksować.

Oczywiście nie każdemu taka metoda będzie odpowiadała, nie każde czynności możemy podzielić na sesje po 25 minut, lecz z większością zadań udało mi się to osiągnąć. Wtedy aplikacja pracują w tle sprawdza się znakomicie, ponieważ nam pozostaje skupić się tylko na własnych obowiązkach, a podziałem czasu na właściwe okresy zajmuje się Tadam - aplikacja autorstwa Radosława Pietruszewskiego.

Po uruchomieniu aplikacji jej ikonka ląduje w menubarze. Jej uproszczony wygląd ma swoje uzasadnienie - gdy wystartuje zegar puste koło będzie zapełniane wraz z upływem czasu, dzięki czemu dysponujemy wygodnym podglądem na postęp. Po kliknięciu na ikonkę ukatywniany jest panel, gdzie zarządzamy przedziałami czasowymi - by sięgnąć po więcej opcji należy skierować się do preferencji aplikacji. Tam znajdziemy między innymi ustawienia dotyczące autostartu aplikacji wraz z systemem, głośności dzwonka oraz skrótu klawiszowego odpowiedzialnego za wywołanie okienka Tadam. Do naszej dyspozycji jest też kilka predefiniowanych skrótów ułatwiających uruchomienie czy zatrzymanie odliczania.

Czy Pomodoro jest skuteczne? Pytanie to powraca za każdym razem, gdy pojawia się aplikacja pozwalająca wykorzystać zalety techniki. Jak wspomniałem, nie każdy może pozwolić sobie na pracę w interwałach czasowych, dlatego usilne próbowanie zastosowania jej w niesprzyjających warunkach może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Zamiast lepiej zorganizowanego czasu i wymiernych efektów możemy natknać się na irytację wynikającą z potrzeby dostosowania się do tykającego zegara.

Jeśli jednak Pomodoro usprawnia Waszą pracę, to Tadam może okazać się jednym z lepszych wyborów, jeśli chodzi o zaplecze aplikacyjne. Nowa wersja nie jest jednak tania - Tadam kosztuje 4,99 euro w Mac App Store. Dla kilku szczęśliwców Radek postanowił przygotować kody pozwalające zdobyć aplikację za darmo, dlatego jedyne co Wam pozostaje to zastąpić puste pola odpowiednim znakiem, a Tadam 2.0 będzie Wasz.

6FWALE✂MH6EA
WJ9J✂NFT7W3M
AJLMX✂AJ3JLM
REAJ3✂FNNPXX

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu