Aplikacje PC

Wsparcie dla Chromecasta w VLC coraz bliżej. Oto (tymczasowa) alternatywa

KK
Konrad Kozłowski
19

Wszechstronny VLC Player to ulubiony odtwarzacz multimedialny wielu osób. Możliwość otwierania niemalże dowolnego pliku wideo bez czasochłonnego poszukiwania odpowiednich kodeków to jego najważniejsza zaleta, choć nie jedyna. Sięgam po niego właśnie w takich problematycznych momentach, gdy pozostałe programy zawodzą, a wkrótce może stać się dla mnie i wielu innych osób głównym playerem plików lokalnych.

Funkcja szybkiego przekazywania filmów z dowolnego urządzenia na duży ekran telewizora to coś, czego poszukuje mnóstwo użytkowników. Dzięki technologii Cast i Chromecastowi usługi streamingowe zyskały na atrakcyjności, ponieważ nareszcie można uniknąć kosztownego zakupu sprzętu i cieszyć się streamowanymi z sieci materiałami na ekranie dowolnego telewizora z portem HDMI. Choć nie przepadam za sterowaniem Netfliksem przy użyciu smartfona i preferuję typowego pilota, to jednak w przypadku YouTube'a duet smartfon + Chromecast wypada fantastycznie.

Nie wszystkie treści znajdziemy jednak w internecie, dlatego jeśli jesteśmy w posiadaniu Chromecasta, to naturalne wydaje się wykorzystanie go do odtwarzania plików multimedialnych z naszego komputera. Wsparcie dla takiej funkcji pojawiło się w jednym z nocnych wydań odtwarzacza VLC, za które ekipa odpowiedzialna za rozwój nie bierze żadnej odpowiedzialności. Takie wydania są wyjątkowo niestabilne lub... mogą nie działać w ogóle.

Na chwilę obecną warto więc uzbroić się jeszcze w odrobinę cierpliwości i odczekać do chwili udostępnienia co najmniej wersji beta. Jeśli jednak nie zdołacie tego zrobić, to nocne wydania VLC znajdziecie tutaj, zaś samą opcję znajdzicie w menu Tools > Render output. Mimo wszytsko, za najważniejszą należy uznać informację o faktycznych zamiarach ekipy VLC i pierwszych efektach ich pracy.

Nie mógłbym wspomieć o odtwarzaniu plików lokalnych przy użyciu VLC i Chromecasta nie mając dla Was rozwiązania alternatywnego (tymczasowego). Rozszerzenie do przeglądarki Chrome o nazwie Videostream for Google Chromecast pozwoli właśnie na odtwarzanie własnych plików wideo na dużym ekranie, a do pary możecie też pobrać aplikację mobilną dla Androida lub iOS-a, która pełni rolę pilota. Muszę oczywiście zaznaczyć, że jakość przesyłanego wideo będzie naturalnie zależała od możliwości Waszej sieci bezprzewodowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

VLCChromecast