Telekomy

T-Mobile ma najszybszy internet mobilny w Polsce, Orange spadł na 3 miejsce

Grzegorz Ułan
T-Mobile ma najszybszy internet mobilny w Polsce, Orange spadł na 3 miejsce
47

Pojawił się już nowy ranking prędkości i jakości sieci mobilnych w Polsce, przygotowany przez RFBenchmark, a sporządzony na podstawie pomiarów użytkowników.

Raporty RFBenchmark publikujemy od września ubiegłego roku, pokazują one jak z miesiąca na miesiąc poprawiają lub pogarszają się parametry transferu danych u polskich operatorów.

Cały ubiegły rok w większości należał do Orange pod względem prędkości pobieranych danych, jednak już IV kwartał 2017 należał zdecydowanie do T-Mobile, który kontynuuje dobrą passę od nowego roku.

Szymon Nowak, prezes Notel Polska:

Zmiany w rankingu operatorów mogliśmy zauważyć już w ostatnim kwartale 2017 roku, kiedy to T-Mobile wysunął się na prowadzenie w kategorii szybkości pobierania danych. Styczniowe wyniki pomiarów użytkowników aplikacji RFBenchmark potwierdzają mocną pozycję tego operatora na rynku usług telekomunikacyjnych.

Najnowszy raport za styczeń pokazuje, że najszybszy internet mobilny w przypadku danych pobieranych i w zasięgu LTE oferował T-Mobile - 23,6 Mb/s, na drugim miejscu pojawił się Plus - 21,56 Mb/s, a na trzecie miejsce niespodziewanie spadł Orange - 20,95 Mb/s, tradycyjnie na czwartym miejscu natomiast jest Play ze średnią prędkością pobieranych danych na poziomie 18,46 Mb/s.

W przypadku wysyłanych danych wygrywa Plus z prędkością 10,95 Mb/s, tuż za nimi T-Mobile - 10,31 Mb/s, trzeci Orange - 10,06 Mb/s, a Play na czwartym miejscu - 6,44 Mb/s.

Najniższy ping był w T-Mobile - 39.89 ms, w Orange - 41.23 ms, w Play - 42.89 ms, a w Plusie 50.66 ms.

Jeśli chodzi o prędkości mierzone w zasięgu 3G, najszybciej jest również w T-Mobile i to przy danych pobieranych, jak i wysyłanych, najniższy ping natomiast był w Orange.

Styczniowy raport opiera się na 21606 pomiarów dokonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. 74,09% z nich odbyło się w zasięgu 4G, 24,96% w zasięgu sieci 3G, 1% przypadł na 2G.

Ten i wcześniejsze raporty dostępne są na stronie RFBenchmark.

Photo: gioiak2/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu