Samsung

Szykuje nam się tani i dobry dysk SSD - Samsung 860 EVO

KP
Kamil Pieczonka
21

Seria EVO od Samsunga to w głównej mierze bardzo przystępne cenowo dyski, które oferują przy tym w większości przypadków wystarczającą wydajność. Dlatego z niecierpliwością oczekiwaliśmy najnowszego modelu, 860 EVO, który już niedługo powinien trafić do sprzedaży. Póki co Samsung przez pomyłkę opublikował całą specyfikację...

Jeszcze kilka godzin temu na stronach Samsunga można było poznać wszystkie szczegóły dysków 860 EVO, bo ktoś zbyt wcześnie wrzucił online stronę, która opisywała całą nową generację. Teraz strona została już zdjęta, ale czujne duszki w internecie zdążyły skopiować najważniejsze informacje, które niniejszym chciałbym wam przekazać. Niestety nie znamy jeszcze cen, ale znając historię serii EVO i porównując do konkurencyjnych produktów, powinny one być całkiem atrakcyjne.

Samsung 860 EVO w trzech "smakach"

Samsung wprowadzi do swojej oferty trzy rodzaje dysków 860 EVO. Najliczniejsza będzie rodzina modeli 2.5 cala, która dostępna będzie w pojemnościach 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB. W ofercie dostępne będą też dyski w formacie M.2 2280 oferujące pojemność 500 GB, 1 TB oraz 2 TB, a także modele mSATA w wariantach 250 GB, 500 GB oraz 1 TB. Wszystkie jednak korzystają z interfejsu AHCI, więc ich transfery ograniczone są przepustowością standardu SATA 6 Gbps. To niezbyt dobra wiadomość, bo brak wsparcia dla NVMe przez dyski M.2 oznacza, że wydajność jest dosyć wyraźnie ograniczona.

A skoro o tym mowa, według specyfikacji wszystkie dyski będą w stanie zaoferować transfery na poziomie 550 MB/s przy odczycie oraz 520 MB/s przy zapisie. Liczba losowych operacji sięga 97 000 IOPS przy odczycie oraz 88 000 IOPS przy zapisie. Samsung chwali się, że to głównie zasługa usprawnionego kontrolera. Nie bez znaczenia są pewnie też nowe kości 3D V-NAND produkowane w wymiarze 10 nm (64 warstwowe), które podobno mają aż 8 razy większą wytrzymałość niż pamięci stosowane w modelu 850 EVO. Dzięki temu najpojemniejszy model ma być w stanie zapisać nawet 2400 TB. Producent jest tak pewien trwałości tych dysków, że na wszystkie modele udziela 5 letniej gwarancji.

Samsung TurboWrite zwiększa wydajność zapisu

Samsung 860 EVO osiąga tak dobre parametry zapisu dzięki technologie TurboWrite, która zadebiutowała wraz z serią 850 EVO. Polega to na tym, że część pamięci 3D V-NAND (3 bity na komórkę) działa jako pamięć SLC (jeden bit na komórkę). W ten sposób ograniczona jest pojemność, ale możliwe jest znacznie przyśpieszenie zapisu danych. Ten fragment pamięci NAND w dysku działa jak swoisty bufor, przez który przechodzą wszystkie operacje zapisu danych. W serii 860 EVO bufor ten znacznie zwiększono i tak dla najmniejszych dysków wynosi on teraz 12 GB, a dla największych nawet 72 GB.

Na ten moment brakuje nam tylko informacji na temat ceny, patrząc jednak na to co oferuje konkurencja, to powinna ona być całkiem atrakcyjna. Wiele wskazuje na to, że model o pojemności 1 TB może być już dostępny w cenie poniżej 1000 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu