Samsung

Samsung już produkuje nową super szybką pamięć

Mateusz Stach
Samsung już produkuje nową super szybką pamięć
4

U Samsunga rusza produkcja pamięci HBM2 drugiej generacji. Chipy ochrzczone przez producenta Aquabolt mają być najszybszym tego typu rozwiązaniem dostępnym na rynku.

Na chwilę obecną pamięć HBM (High Bandwith Memory) kojarzy nam się przede wszystkim wydajnym, ale drogim rozwiązaniem dla kart graficznych. Wspomnijmy tu chociażby najnowszy procesor Intel Core z grafiką AMD Vega. Samsung przypomina jednak, że szybka transmisja danych jest ceniona również w centrach danych i zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Jego Aquabolt ma znaleźć zastosowanie m.in. w superkomputerach kolejnej generacji.

Rosnące zapotrzebowanie na DRAM typu HBM2 mogłoby skłonić Samsunga do skupienia na zaspokojeniu potrzeb na chwalone pamięci HBM2 o pojemności 8 GB pierwszej generacji. Jak widać producent nieprzerwanie pracuje nad ulepszeniem swoich produktów. Jak chwalą się Koreańczycy, osiągnięcie prędkości 2,4 Gbps przy napięciu 1,2 V oznacza wzrost wydajności o 50 %. Poprzednia generacja HBM2 przy tych samych warunkach legitymowała się szybkością 1,6 Gbps.

Aquabolt HBM2 jeszcze szybszy niż GDDR5

Samsung chwali się, że przekłada się to na osiągnięcie przez pojedynczy układ przepustowości na poziomie 307 GB/s. Przesył danych jest więc prawie 10-krotnie szybszy niż ma to miejsce w przypadku GDDR5. Przy okazji uzmysławia to nam, jak bardzo przydałoby się wprowadzenie zapowiadanych od jakiegoś czasu pamięci GDDR6. Zresztą sam Samsung otrzymał za pamięć tego ostatniego typu nagrodę za innowację na CES 2018. Nawet, jeśli zadebiutuje ona wkrótce, wciąż będzie tylko dwukrotnie szybsza niż GDDR5 i kilkukrotnie wolniejsza niż opisywany tu HBM2 Aquabolt.

Samsung nie po raz pierwszy potwierdza, że jest liderem w wielu sektorach technologicznych. Pamięć dla obliczeń sztucznej inteligencji i kart graficznych nowej generacji z pewnością jest tu jednym z gorętszych obecnie tematów. Firma jest tak pewna swojej pozycji, że dopiero w przypisach umieszcza informację o tym, że system składający się z czterech kości HBM2 drugiej generacji będzie miał w przybliżeniu przepustowość 1,2 TB/s. Ciekawe, w jakim produkcie po raz pierwszy zostaną wykorzystane takie możliwości?

Źródło: Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu