Samsung

Pamięć typu GDDR6 Samsunga trafiła do produkcji

Mateusz Stach
Pamięć typu GDDR6 Samsunga trafiła do produkcji
2

Samsung nie zwalnia tempa. Niedługo po rozpoczęciu produkcji ulepszonych pamięci HBM2 przyszła pora na nową generację GDDR. Ciekawe, kiedy zobaczymy pierwsze grafiki wyposażone w pamięć GDDR6?

Karty graficzne to obecnie jeden z najdynamiczniejszych segmentów technologicznych. Ceny grafik wzrosły ostatnio ze względu na problemy z zaopatrzeniem w odpowiednią ilość sprzętu graczy (NVIDIA) i kopaczy kryptowalut (AMD i NVIDIA). Tym bardziej dziwi więc, że tak długo musieliśmy czekać na kolejną generację niezbędnej im pamięci własnej.

Samsung wreszcie spełnił swoje zapowiedzi i jako pierwszy uruchamia produkcję pamięci GDDR6. Nowe rozwiązanie ma być nie tylko wyraźnie wydajniejsze, ale i pojemniejsze od GDDR5. 16-gigabitowe pamięci wyprodukowano w litografii klasy 10 nm. Może to być więc zarówno 10 jak i 19 nm. Przypomnijmy, że kości 8 Gb GDDR5 produkowano w procesie 20 nm. Firma liczy na ich zastosowanie nie tylko w kartach graficznych, ale także w branżach takich jak motoryzacja czy systemy sieciowe i sztucznej inteligencji.

GDDR6 – oczekiwany wzrost wydajności i oszczędność energii

Przepustowość na pin wynosi 18 Gb/s i przekłada się na przepustowość 72 GB/s. Pamięci są więc w stosunku do GDDR5 dwukrotnie gęściej upakowane i mają dwukrotnie większą przepustowość. Obniżenie napięcia z 1,55 V do 1,35 V ma pozwolić na obniżenie zużycia energii o 35 procent. Jak poinformowali Koreańczycy, proces produkcyjny pozwala na uzyskanie o 30% więcej układów typu GDDR6, niż miało to miejsce w przypadku GDDR5. Można więc liczyć na to, że ceny pamięci nie będą powalające.

Pamiętajmy, że GDDR5 będzie musiał konkurować z wspomnianą wcześniej pamięcią HBM2. Jeżeli weźmiemy pod uwagę nie tylko wydajność, ale i energooszczędność czy cenę, nie musi stać na straconej pozycji. Samsung natomiast zabezpiecza sobie pozycję lidera na rosnącym rynku pamięci graficznych. W najbliższym czasie będą jej potrzebowały takie zastosowania jak obsługujące wideo w rozdzielczości 8K, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy sztuczna inteligencja. Ciekawe, co na to konkurencja?

Źródło: Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu